Ense Ağrısı

Ense Ağrısı

Günlük hayatımızı olumsuz etkileyen en büyük sorunlardan biri de ve boyun ağrılarıdır. Öyle ki ağrıların oldukça şiddetli hale gelmesi günlük yaşantımızı oldukça olumsuz bir şekilde etkilemektedir. ağrısı genellikle boyundaki kramplar ve veya gerilme nedeniyle meydana gelmektedir. Özellikle boynunuzu ve omzunuzu hareket ettirdiğinizde size ağrı veriyorsa yani sağa sola arkaya ve öne hareket ettirdiğinizde enseniz ağrıyorsa size boynunuzun tutulduğu yani bir diğer adıyla ensenizin tutulduğu söylenir. Eğer ağrısı veya boyun ağrısı uzun bir müddet geçmiyorsa, iki veya üç ay gibi uzun dönemlerde devam ediyorsa o zaman ciddi ve önemli bir rahatsızlıktan söz edilebilir. ağrısı erkeklerde daha az bayanlarda daha fazla görülen bir rahatsızlık türüdür.

Ense ağrısı sadece boyun kısmınızı etkilemez. Ağrının şiddetine göre ense ağrısı omuzlara hatta göğüslere kadar uzanabilir. Ağrı kollara, ellere ve başın arkasına doğru yayılabilmektedir. Ağrı uzun süre devam ederse daha da artabilir ve ciddi boyutlara ulaşabilir.

Ense Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Bu ağrıya sebep olan birçok etken olabilir ancak ağrının bazı nedenleri şunlardır:

1) Yanlış oturma veya yatma

2) Korku ve stres, gerilim gibi psikolojik etmenler

3) Enseye aşırı yüklenme ya da boyunu zorlama

4) Herhangi bir kaza veya olay sonucu omlinkarın yaralanması, zedelenmesi

5) Sinirlerin sıkışması veya yıpranması

6) Hava ceryanında kalma veya üşütme

7) Boyun disklerindeki iltihaplanma

Ense ağrısına sebep olabilecek birçok unsur vardır. Bu unsurlardan bazıları yukarıda belirtilen sebeplerdir. Her ne nedenle olursa olsun ense veya boyun ağrıları eğer iki veya üç günden fazla sürüyor veya ağrı gittikçe şiddetleniyorsa mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Ense Ağrısından Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir?

Ense ağrısından kurtulmak için yapılabilecek tedavi yöntemleri de mevcuttur. Enseye masaj yağı sürülerek masaj yapılabilir ve hafif bir şekilde ovalanabilir. Çalışma yerinde veya bulunduğunuz yerde sağlıklı bir oturma imkânı oluşturulmalıdır. Belli zaman aralıklarıyla ayağa kalkmalı ve dolaşmalısınız. Temiz hava almanız ve dolaşmanız ense ağrısından kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca uyuduğunuz yastığa da dikkat etmeli ve çok yumuşak yastıklar seçmemelisiniz. Omuz ve ensenizin bulunduğu bölgenin ağrılardan kurtulması için belli aralıklarla ısınma hareketleri yapmalısınız. Bunlar sizin ense ağrısından kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.