Porselen Dolgu Nedir? Diş Sağlığında Porselen Dolgunun Avantajları

Porselen Dolgu Nedir? Diş Sağlığında Porselen Dolgunun Avantajları

Birçok insan güzel ve sağlıklı bir şekilde yemeğini yerken dişiyle ilgili sıkıntı yaşamak istemez. Bununla beraber doğru orantılı olarak birçok kişi de dişlerinin güzel görünmesini ister. Sizlere bu yazımızda porselen dolgular hakkında bilgi vereceğiz. Porselen dolgular arka dişlerin çiğneyici yüzeylerine yapılan diş renginde restorasyonlar olarak bilinir. Çürük ya da kırılmalar sebebiyle, doğal dişin çiğneme yüzeyinin yarısından fazlası zarara maruz kalmışsa dolgu veya kaplama yapmak yerine porselen dolgular tercih etmek sizin için daha iyi olacaktır.

Porselen dolgu yapımı, genel olarak 2 seans sürdüğü bilinir. İlk seansta, diş doktoru varsa diş üzerindeki eski dolguyu ya da çürüğü temizleyerek gerekli düzeltmeleri meydana getirir ve ölçü işlemine geçilir. Hastayla beraber yapılacak dolgunun rengi belirlenir. Diş geçici bir dolguyla kapatılır. Porselen dolgu yapılması konusunda alınan ölçü laboratuvara yollanır.

İkinci seansta ise geçici dolgu yerinden çıkartılarak laboratuvardan alınan porselen dolgunun doğal dişe uyum sağlaması, yüksekliği, rengi kontrol altına alınır. Gerekli düzeltmeler gerçekleştirilir. Hiçbir problem yoksa özel yapıştırıcısıyla dişe yapıştırılır. Bu seansta eğer herhangi bir problem ortaya çıkarsa, dolgu yeniden laboratuvara yollanarak hastaya üçüncü bir randevu tarihi verilebilir.

Porselen Dolgu Nedir? Diş Sağlığında Porselen Dolgunun Avantajları

Porselen Dolgunun Avantajları

  • Normal dolgu maddeleriyle onarılan dişlerin dayanıklılıkları yarı yarıya artış gösterir. Oysa porselen dolgu ile onarılan dişlerin dayanıklılıkları %75’e varana dek artış ortaya koyar.
  • İyi ağız bakımı ve düzenli kontrollerle ömürleri 10-30 sene arasında değişkenlik gösterebilir.
  • Porselen kronlara oranla daha az doğal diş dokusu kaybıyla gerçekleştirilmektedir.
  • Doğal dişle estetik uyumları oldukça iyidir.

Porselen Dolgunun Dezavantajları

  • Porselen dolgunun kırılması ya da dişte yeni bir çürük bir şekilde meydana gelmesi halinde tamiri oldukça güçtür. Yeni bir dolgu gerçekleştirilmesi gerekir.
  • Porselenden dolgular bilinen dolgu maddelerinden ve metal destekli porselen kaplamalardan daha pahalı olduğu bir gerçektir ve maddi açıdan belli bütçe ayırmak gerekir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp