Hamilelikte Ağız ve Diş Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte Ağız ve Diş Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ağız sağlığına hafife alınmayacak derecede önem verilmesi gereken durumdur. Özellikle hamile kadınların daha fazla önem vermesi gerekiyor. Diş sağlığına önem verilmediği takdirde bebeklerini de riske attıklarını unutmamaları gerekir. Peki, süresince ağız ve diş sağlığında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Birçok kadın gebelikleri süresince diş etlerinde ortaya çıkan değişiklikleri görür. Yaygın şekilde görülen bu belirtiler içerisinde, hafif büyümüş, daha kırmızı ortaya çıkan ve fırçalama esnasında kanayan diş etleri vardır. Bazı gebelerde diş etleri ciddi düzeyde şişebilir ve kanama ortaya çıkabilir. Bütün bu değişikliklere ‘hamilelik gingiviti’ adı verilir ve bu olay hamileliğin ikinci ayıyla beraber ortaya çıkar. Sorun hamileliğin hemen hemen sekizinci ayında doruğa çıkar ve genellikle bebek doğduktan sonra süreç içinde azalıp sonlanır. Bu diş eti sorunuyla gebelikte sıklıkla karşılaşılmasının sebebi artan hormon, östrojen, progesteron düzeyinin diş etlerinin plakların içerisinde tahriş edici maddelere duyarlılığını yükseltmesidir. Fakat gingivitin ana nedeni hormonlar değil, plaktır. Hamilelikte meydana gelen gingivitin etkilerini en aza düşürmek adına annelerin ağız ve diş temizliğinize özen vermesi oldukça önemlidir.

Hamileyken dişler niye daha çabuk çürür?

İnsanlar arasında inanıldığı gibi gebelik sürecinde bebeğin annenin dişlerindeki kalsiyumu emdiği ve bu sebeple her bebeğin anneye bir diş kaybettireceği inancı kesinlikle doğru bir durum olarak görülmez. Hamilelik sürecinde dişlerin çürümesinin sebebi kısaca aşağıdaki etmenler olarak gösterilebilir:

Bu zamanda annenin tatlıya, abur cubura aşırı isteğinin ortaya çıkması ve bunlar yendikten sonra diş fırçalamanın ihmal olması.

İlk zamanlarda ortaya çıkan kusmalardan sonra ağız bakımına yeterince özen verilmemesi,

Hamilelik hormonlarının ve görülme durumu ortaya çıkan hamilelik gingivitinin etkisi ile diş etleri daha hızlı şekilde kanama ortaya çıkan annenin, dişlerini fırçalamaktan uzak durması.

Bu gibi faktörlerden mümkün olduğunca uzak kalınması, ağız ve diş sağlığına dikkat edilmesi çürük sıklığını ve ilerleme düzeyini düşürücü etki gösterir.

Hamilelikte bebeğimin ve dişlerinin sağlığı için neler yapmalıyım?

Gebelik döneminde dengeli beslenme annenin olduğu kadar doğacak çocuğunda diş sağlığını olumlu açıdan etkileyecektir. Bebeğin diş gelişimi gebeliğin ikinci ayından itibaren ortaya çıkar. Sağlıklı diş gelişimi adına kalsiyum, fosfor ve vitamince zengin besinler yeteri düzeyde alınması gerekir. Anne adayları, gebeliğin ilk ayından itibaren çürüğe yatkınlık meydana getiren yiyeceklerden uzak kalınmalıdır. Ağız içinden uzaklaştırılmayan bütün besin artıkları, dişler üstünde birikerek çürük oluşumunu artırır.

Annenin diş sağlığı bebeğin gelişimi açısından önemli midir?

Meydana getirilen araştırmalar sonucunda hamile annede olan diş ve diş eti hastalıklarının, düşük ağırlıklı bebek doğum oranını yükseltip bebeğin yaşamını riske ettiği gösterilmiştir. Bu sebeple hamileler, ağız bakımlarına ve beslenmelerine daha çok önem vermesi gerekir.

Dişler fırçalanırken bazı durumlarda kanamalar ortaya çıkabilir. Dişlerinin kanadığı gören bazı anne adayları panik içine girip diş fırçalamaya kafasına göre ara veriyor. Fırçalanmayan dişlerin üstünde ortaya çıkan bakteriler; diş etlerinde şişmeye ve kızarmaya neden olabilir. Günde iki defa diş fırçası ve diş ipi kullanıp etkili diş bakımı gerçekleştirilerek, plak birikiminin önüne geçilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.