Dolgulu Diş Ağrısı

Dolgulu Diş Ağrısı

Dolgulu Diş Ağrısı

Birçok insan hataya düşerek dişlerine dolgu yaptırdıktan sonra dolgu olan dişlerinin gelecekte onlara bir problem ve dolgulu diş ağrısı yaşatmayacağını düşünmektedir. Tıbbi bir bakımdan yıllar sonra dişin ve onu çevreleyen maddelerin anatomik karmaşıklığı yüzünden diş ağrıları yaşamanız olasıdır. Ağrılarınızın niçin olabileceğini bilmeniz, dolgulu diş ağrılarınız esnasında sizin panik yapmanızı önleyebilir. Dolgu yapılan alan bir şekilde enfeksiyon kaparak iltihaplanabilir ve bu sayede dolgulu dişinizde ağrı hissedebilirsiniz. Ağrılar diş çürüğü kadar çekilmeyecek boyutta olabilir ve bu gibi durumlarda dişçiniz ile görüşerek dolgunuzun yenilenmesini sağlamanız gerekmektedir.

Dolgulu diş ağrısı yaşayabilmenizin sebeplerinden bir diğeri ise dolguyu oluşturan malzemede veya dolgu yapılan dişin kenarlarında ince çatlakların oluşmasıdır. Bu çatlaklar sebebiyle dişleriniz sıcak ve soğuya çok hassaslaşır ve size büyük ağrılar yaşatabilir. Dişinizde veya dolgunuzda çatlak olduğunu genellikle bir şeyleri ısırırken büyük acılar yaşayarak anlayabilirsiniz. Bu çatlakların genellikle tedavisi çok kolay ve basittir ancak eğer dolgu yapılan alan çok derin ise tedavinin gerçekleştirilmesi mümkün olmayabilir. Bu sebepten dolayı dolgulu dişlerinizde bir ağrı hissettiğiniz anda çok geç kalmadan profesyonel bir dokunuş için doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Dış yaralanmalarla da dolgulu diş ağrısı oluşabilmektedir çünkü yaptırdığınız dolgu sizin dişlerinize gelecek hasardan korumamaktadır. Dişinizi bir yere çarpmanız veya sert bir nesne ile hasar görmesine olanak tanımanız dolgulu dişinizde yaralanmaya yol açabilir ve hatta dolgunun yerinden bile çıkmasına neden olabilirler. Bu dişinize bir hasar geldikten hemen sonra da ortaya çıkabilir, önünüzdeki birkaç yıl içerisinde de görünebilir. Bu çarpmalar sonucunda dolgunuzda bir oynama veya çıkma olursa ağzınızdan nefes aldığınızda bile çok şiddetli ağrılar hissedersiniz ve ağzınızı kapattığınızda bu ağrılarınız aniden kaybolabilmektedir. Bu gibi durumlarda sinir uçlarınıza hava temas ettiğinden dolayı, bir an önce bir doktora görünmeniz şarttır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ