Diş İltihabı Nasıl Geçer?

Diş İltihabı Nasıl Geçer?

Diş İltihabı Nasıl Geçer?

Dişler düzenli fırçalanıp temizlenmediği zaman mikroplar ve bakteriler için harika bir yaşam ortamı haline dönüşür. Bu bakteriler zamanda dişlerde iltihaplanmaya sebep olurlar. Bunun sonucunda denen rahatsızlık ortaya çıkar ve yoğun şekilde diş ağrılarına sebep olur. Bu durumdan kurtulmak isteyen ve diye merak eden kişiler için bu yazıyı hazırlama gereği duyduk. Diş iltihabı veya diğer ismiyle diş apsesinin geçmesi için doktorlar bazı tedavi yöntemleri uygulamaktadırlar. Bunlara beraber değinelim.

Diş İltihabını Geçirmek İçin Antibiyotik Tedavisi;

Genel olarak tüm iltihaplanmalarda kullanılan bu yöntem diş iltihabı içinde sıklıkla tercih edilmektedir. Antibiyotikler iltihapların vücuttan hızlı şekilde temizlenmesini ve yok olmasını sağlamaktadırlar. Antibiyotik tedavisi uygulanmaya başlandığı andan itibaren ilk olarak apse oluşumuna bağlı olarak ortaya çıkan ağrılar yok olmaya başlayacaktır. Ardından iltihap biriken alan temizlenmeye başladığı için apse zamanda sönecek ve diş etinde oluşan şişlik son bulacaktır.

Diş İltihabının Akıtılması;

İltihaplanmaya bağlı olarak çok büyük şekilde bir apse oluştuysa doktorlar apseyi delerek içinde bulunan irinin yani iltihaplanmanın boşalmasını sağlarlar. Bu sayede çok hızlı bir şekilde iltihaplanma temizlenmiş olur. Ayrıca antibiyotik kullanmak zorunda da kalmazsınız. Çünkü sürekli antibiyotik kullanımı vücutta ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir.

Drenaj İşlemiyle Diş İltihabının Geçirilmesi;

Bu işlem cerrahi bir müdahale olup diş iltihabını temizlemenin çok zor olduğu durumlarda kullanılmaktadır. Bu işlemde apsenin bulunduğu kısımlar lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra apse cerrahi müdehale şeklinde kesilerek iltihabın temizlenmesi sağlanmaktadır. Bu yöntem genel olarak vücudun farklı bölgelerinde oluşan apselerin yani iltihap birikintilerinin temizlenmesi için tercih edilmektedir.

Diş İltihabı Tedavi Edilmez İse Ne Olur?

Sıklıkla diş iltihabının temizlenmediği durumlarda fistul abse meydana gelmektedir. Bu olay iltihapların dişlerde kemik yıkımına sebep olmasıdır. Fistuk abse sonucu iltihabın yayıldığı dişlerin dökülmesi söz konusu olmaktadır.

İstisnai bir durum olsada çok uzun süre tedavi edilmediğinde diş iltihapları beyin bölgesine geçerek beyinde apse oluşumuna sebep olabilmektedirler.

Kimi durumlarda iltihaplanma kan damarları yoluyla kalbe ulaşır ve bakteriyel endokardit meydana gelebilir. Bu durum hayati tehlikelere ve kalıcı sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir.

Bir diğer tehlike ise ludwig anjini denen alt çenenin altında bulunan yüz bölümlerinin etkilenmesidir. Bu da çok kötü ve kalıcı hastalıklar meydana getirebilmektedir. Tüm saydığımız bu sebeplerden dolayı diş iltihabı nasıl geçer demek yerine acilen bir doktora gidip tedavi olmanız gerekmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Metin dedi ki:

    On dislerimi yeni yaptım yaklaşık 2 yıl dır ve şuan intihar olmuş ve yüzüm komple şişmiş buna karşı ne yapmalıyım acil cevap lütfen ağrılarım. Ok ama çok var

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.