Diş Eti Kanaması Nedenleri ve Tedavisi

Diş Eti Kanaması Nedenleri ve Tedavisi

Nedenleri ve Tedavisi

Diş ile hastalıkları hem dünya da hem de ülkemizde yaşanmakta olan en önemli sağlık sorunlarından biridir. Ağız ve diş sağlığının bozulması vücudumuzdaki tüm organları da etkilemektedir. Bu nedenle ağız ve diş sağlığına çok dikkat etmeli ve kesinlikle tedavileri geciktirmemek gerekir. Düzenli olarak ağız sağılığı için kontrollere gitmeli ve herhangi bir sorunun başlangıcı var ise erkenden tedavi edilmelidir.

Diş Eti Kanamasının Nedenleri Nelerdir?

Diş eti iltihabı: Diş etleriniz kızardı, şiş, kızardı ve parlıyor. Hafif bir fırçalamada bile kanıyor. Diş eti iltihabı ancak diş temizliği ile önlenebilmektedir. Fakat diş eti iltihabı bir defa başladıysa tedavi edilmez ise ciddi diş, diş eti ve çene kemiği hastalıklarına neden olabilmektedir.

Diş eti hastalıkları: Diş eti iltihabı vardı ve tedavi edilmedi, bunun üstüne de kolaylıkla kanıyor. Diş etleriniz şişmiş ve dişleriniz arasında bakteriler ve yemek artıkları var. Ağzınızın içerisinde tuhaf bir tat ve nefesiniz de bir koku var. Diş etleriniz diş diplerinizden çekilmekte. Bu bölgeler soğuğa, sıcağa ve tatlıya karşı hassas ve bazen dişeti torbalarında apse oluşuyor. Diş kökünüzde bulunan kemik hasar gördü ve bir veya birkaç dişinizi de kaybettiniz. İşte bu ciddi bir durumdur.

Lösemi veya anemi: Diş etleriniz kolaylıkla kanıyor. Aynı zamanda yorgunluk, güçsüzlük, burun kanaması, çabuk çürüme eğilimi ve nefes darlığınız var ise ciddi bir anemi sorununuz olabilir. Tüm bu belirtilere ek olarak ise özellikle bacaklarınızda kemik ağrısı, karın bölgesinde şişme, ateş, mide bulantısı iştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemesi görünüyor ise bu bir tür lösemi olabilir.

Vincent enfeksiyonu: ağrıyan, şişmiş, kızarmış ve kanayan diş eteriniz gri bir zar ile kaplanmış. Nefes alırken ve konuşurken acıyor, ağzınızda kötü bir tat ve nefesiniz kokuyor. İşte bu durum diş temizliğine dikkat etmemekten, duygusal ve fiziki stresten, çok sigara içmekten ve yetersiz beslenmeden kaynaklanan, bulaşıcı olmayan bir enfeksiyondur. Mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Tahriş edici her şeyden uzak durulmalıdır. Baharatlı yiyecekler ve sigara gibi.

Diğer nedenler: Kan pıhtılaşması bozukluğu.

Peki, Tüm Bunlara Karşı Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?

Dişlerinizi flüorür içeren diş macunu ile günde en az 2 defa ya da mümkünde her yemekten sonra fırçalamalısınız. Günde en az bir defa diş ipini mutlaka kullanmalısınız. Dişlerinizi iyi temizlenip temizlenmediğini renk verici tabletler ile mutlaka kontrol etmelisiniz.

İçtiklerinize ve yediklerinize dikkat etmelisiniz. Aşırı rafine şeker içermekte olan ve özellikle de dişlerinize yapışan yiyeceklerden uzak durmalısınız. Elma ve yeşil sebze gibi kaba maddeli olan yiyecekleri tercih edin. Asidi atmak için ise yemeğin sonunda ağzınıza peynir alın.

C ve A vitamini çok önemlidir. Kesinlikle eksik etmemelisiniz. Bu vitaminleri içeren yiyecekler ise; domates, portakal, güçlendirilmiş süt ürünleri, brokoli, kavun, ıspanak, yeşilbiber ve ciğerdir.

Alabileceğiniz Önlemler Nelerdir?

Dişlerinizi günde en az 2 defa fırçalayın. Gün içerisinde en az bir defa diş ipini kullanın. Bol bol A v C vitamini içeren yiyecekler tüketin. Rafine şeker ve yiyeceklerden uzak durun. Yılda en az 2 defa bir diş hekimine gidin.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.