Diş Eti Ağrısı Neden Olur?

Diş Eti Ağrısı Neden Olur?

?

Vücudumuzda hissettiğimiz en şiddetli ağrılardan birisi hiç şüphesiz ki diş eti ağrısıdır.
Ancak bu ağrılar durduk yere birden kendisini gösterse de sebepsiz değildir.

Peki ? diye soruyorsanız şimdi cevabını alacaksınız…

Bu ağrıların sebebi olarak birinci sırada dişlerdeki iltihaplanmayı ve çürükleri sayabiliriz. En sık görülen şikayetler bunlardır. Diş etlerinin ve bunları destekleyen kemiklerin iltihaplanması diş etlerinizin ağrımasına neden olur. Bunun yanında dişlerin çürümesinin yerlerine göre diş etlerine ağrı yaptığı görülen bir durumdur.

Diş eti kayıplarının oluşması diş eti çizgisinde köklerinde açıklıklara neden olur. Böyle bir durumda aşırı sıcak ve soğuk yiyip içmek, dişin kökünden sinir merkezine doğru yol alan ince kanalları uyararak diş etlerinde ağrı yaratır.
Sadece sıvılar değil, dişlerde kemik kaybı oluşmuşsa katı yiyecekleri de çiğnediğiniz sırada diş etlerinizi açarak ağrımalara neden olabilir.

Katı yiyeceklerin bir eksisi daha vardır. Bazen önemsizmiş gibi görünse de yediklerimizin parçaları dişlerin arasına sıkışıp kalması başta sorduğunuz diş eti ağrısı neden olur sorusunun cevaplarından yalnızca birisidir..

Günlük hayatınızda dikkat etmediğiniz noktalardan birisi olan diş etlerinizin ağrımaması ve dişlerinizi kaybetmemek için fazla şekerli ve asitli yiyecek içeceklerden uzak durmalısınız.

Ayrıca dişlerinizi tedavisinin yaptırdığınız esnada uygulanacak yanlış tedaviler, protezler, dolgular, diş etlerinizin hasar görmesine neden olur. Yakın zamanda bu işlemlerden birini yaptırmışsanız ve dayanılmaz ağrılarınız varsa ağrı kesicilerle vaktinizi boş yere harcamadan bir doktora görünün.

Bunların yanında vitamin eksikliklerinin de diş eti ağrısı yapma olasılığı yüksektir.

Diş ağrısı neden olur? diye sormak yerine…

Eğer dişlerinize yeterli bakımı yapmıyorsanız bu ağrılarla birgün mutlaka tanışırsınız.
Sonradan “Diş eti ağrısı neden olur?” diye araştırmalar yaparak bunlara çözümler aramak yerine baştan önleminizi almanızı ve doğru fırça-fırçalama tekniklerini kullanarak çok sert davranmadan temizliğini yapmanızı tavsiye ederiz.
Diş doktorunuzdan diş hassasiyetinize uygun olarak diş macunu ve fırçasıyla ilgili bilgi isteyebilirsiniz.

Yazımızı okuduktan sonra başta sorduğumuz diş eti ağrısı neden olur? sorusunu kendinize yönelttiğinizde yaşadığınız soruları göz önüne alarak kendinize en uygun olan tedavi yöntemini seçmelisiniz.

 

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, ve belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.