Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Diş beyazlatma yöntemleri ikiye ayrılırlar. Birincisi home blicint denilen evde yapılan diş beyazlatma işlemidir. Bunun için bir takım kimyasal jeller dişler için özel hazırlanan kılıfırlar içine sıkılır ve hastalar bunları evlerinde gece yatmadan önce dişleri üzerine bu kılıfları takıp birkaç saat ağızda tutarak bu şekilde dişlerinin beyazlamasını sağlayabilirler.
Diğer diş beyazlatma yöntemi ise ofis blicint olarak isimlendirilir. Bu yöntemde muayenelerde ve kliniklerde uygulanmaktadır. Klinikte yapılan beyazlatmalarda birkaç farklı yöntemde olabilmektedir. Lazer veya bir takım ışık kaynaklarıyla ısı verilerek diş beyazlatılabilir. Öncelikle dişler temizlenir dişlerin üzerindeki bakteri plakları temizlenir. Daha sonrasında diş etlerini koruyacak bir jel sürülür ve daha sonrasında ise dişler üzerine sürülecek özel jeller ile ışın verilerek temizleme sağlanır. Bu ışınlar lazer kaynaklı veya alojen kaynaklı ışıklar olabilmektedir. Bu şekilde dişlerin beyazlaması sağlanır.

Sigara İçen Kişilerde Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Hastalar diş hastanesine gittikleri zaman öncelikle dişlerin üzerindeki lekeler, sigaraya ait, kahveye ait, bakteri plaklarına ait lekeler temizlenir. Daha sonra seçilen yönteme göre; lazer olabilir veya başka bir kaynakla dişler beyazlatılabilir. Dişler beyazlatıldıktan sonra hastalara bir süre kahve, çay, kırmızı şarap, vişne suyu, sigara gibi maddeleri kullanmamaları gerektiği söylenmektedir. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz; elbiselerimizi boyayan herşey dişlerimizi de boyayabilmektedir. Bunu bu şekilde kabaca aklımızda tutabiliriz. Bu sebeple bunların tüketilmeleri beyazlatma işlemi sürdüğü sırada (birkaç seans halinde de yapılabilir.) hastalardan uzak tutulmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.