Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bu içeriğimiz de sizlere diş ağrısına ne iyi gelir sorusuna cevap olacak şekilde tüm bildiklerimizi ayrıntılı şekilde anlatmaya çalışacağız. Zaman içinde dişlerimizin bakımını yeterince yapmadığımızdan, genetik faktörlerden veya bakteri, mikrop vb. etkenlerden dolayı dişlerimiz çürüyebilmek de ve bunun sonucunda yoğun meydana gelebilmektedir. Bu durumda bizlerde diş ağrısına ne iyi gelir bu ağrılar gibi sorularla kendimizi karşı karşıya buluruz. Diş ağrılarından kurtulmak için çok farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu içeriğimiz de bu yöntemlerin tamamına ayrıntılı olarak değineceğiz fakat bu yöntemler sadece doktora gidene kadar sizi geçici süreliğine rahatlatmaya yarayacaktır. Bu sebeple acilen diş doktoruna giderek ağrılarınızdan tamamen kurtulabilirsiniz. Sadece 5 dakikalık bir tedavi ile bu sorununuzdan tamamen kurtulabilirsiniz. Neyse lafı daha fazla uzatmadan diş ağrısına ne iyi gelir konumuzun tüm ayrıntılarına değinelim.

Diş Ağrısına Karşı Bitkisel Yöntemler

Çeşitli bitkiler diş ağrılarında sakinleştirici ve uyuşturucu etki gösterebilmektedir. Çeşitli şekillerde kullanılabilmekte ve kısa süreli bir sakinleşme sağlayabilmektedirler.

1-) Karanfille Ağrı Kesme

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Rahatlıkla bulabileceğiniz birkaç parça karanfili dişlerinizin etrafında tutarak veya çiğneyerek hafif şekilde uyuşma etkisi gösterebilirsiniz. Bu uyuşma etkisi yatıştırıcı etki gösterecektir. Ayrıca karanfilin kuru formu gibi yağ olan şeklide diş ağrısını giderici etkiye sahiptir. Bir parça pamuğa 5-6 damla karanfil yağı döküp ardından ağrı görülen dişlerinizin arasına koyduğunuz zaman ağrının azalmasını sağlayacaktır.

Karanfil hakkında en güncelleme: 05.07.2018

Bakteri öldürmeye yarayan karanfil diş macunlarında da bulunur. Kuru karanfil ağrıyan dişe konulur ve ağrıda azalma meydana gelir.

2-) Sarımsak ve Maydanozla Ağrı Kesme

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Tercihinize göre isterseniz maydanoz istersenizde sarmısak ile dişlerinizin ağrısından kurtulabilirsiniz. Yapmanız gereken bunlardan birini seçip iyice ezdikten sonra dişlerinize sürüp beklemek olacaktır. Bu yöntem sayesinde dişlerinizde uyuşma olarak kısa süreliğine de olsa ağrılarınız son bulacaktır.

3-) Sirke

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Sirke diş çürüğünün bulunduğu bölgede ortaya çıkan bakterileri yok etme özelliğiyle ön plana çıkmaktadır. Bakterilerin yok olmasını sağlayarak aynı zamanda ağrıyı kesme özelliği bulunmaktadır. Fakat sirkeyle saf şekilde gargara yapmak yerine bir çay bardağının yarısını sirke ile yarısını su ile doldurarak ağzınızı gargara yapabilirsiniz.

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

İltihap birikmesi sebebiyle çene kısmında hafif bir şişlik oluşabilir, diş çevreniz şişebilir veya çoğu zaman iltihap direk olarak görülmeyip sadece ağrı yapar ve film çekildiğinde görülebilir. İltihaplanmadan dolayı dişinizde ağrı olduğundan şüpheleniyorsanız yapmanız gereken buz kompres uygulamasıdır. Bu uygulama için bir adet buz torbasını ağız kenarınızda ağrıyan dişinizin bulunduğu bölgeye uygulayabilirsiniz.

Diş ağrısını sakinleştirmek için uygulanabilecek başka bir yöntemse bir parça buzu kırıp küçük bir hale getirdikten sonra direk dişinize uygulamak olacaktır. Bu yöntemde buz parçası dişinize değdiği an rahatsız olabilirsiniz fakat hemen ardından kısa bir süreliğine ağrınız tamamen kesilecektir. Diş ağrısı sırasında sakın sıcak uygulama yapmayın çünkü sıcak su iltihabın artmasına sebep olmaktadır. İltihap arttıkça dişinizin ağrısı ve şişliği artacaktır.

Gargara ile Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Gargara yapmak diş ağrınızın geçici süreliğine son bulmasını sağlayacaktır. Bunun için ya eczaneden alabileceğiniz bir gargarayı kullanabilir yada tuzlu suyla gargara yapabilirsiniz. Gargara yapmak diş etlerinizin onarılmasına yardımcı olacaktır. Bu sayede özellikle çürüklere bağlı olarak görülen diş ağrısını kesecektir. Aynı zamanda ağrıya sebep olan bakterileri yok edici dezenfektan etkiye sahiptir.

Dolgulu Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Makalede bahsettiğimiz yöntemler genel olarak ve diş ağrılarında işe yaramaktadır. Fakat dolgulu dişlerin ağrısını geçirmek için bazen işe yarayamayabilmektedirler. Dolgulu diş ağrısı çeken kişiler ilk olarak soğuk kompres uygulaması yaparak bu ağrıyı yatıştırabilirler ardından ise bir diş ağrısı için kullanarak bu ağrıdan kurtulabilirler. Birazdan diş ağrısına iyi gelen ilaçlara ayrıntılı olarak değineceğiz.

Diş Ağrısı İçin İlk Etapta Yapılabilecekler

Diş ağrınızdan kurtulmak için diş ağrısına ne iyi gelir merak ediyorsanız ilk etapta bazı yöntemlerle ağrınızın sakinleşmesini sağlayabilirsiniz.

1-) İlk olarak dişlerinizi fırçalamanızı tavsiye edeceğiz. Yoğun şekilde dişlerinizi fırçaladığınız zaman diş arasında bulunan ve ağrıya sebep olan kalıntılar yok olacaktır. Ayrıca bazı özel diş macunları dişlerinizde uyuşma etkisi oluşturabilmektedir. Diş fırçalama ağrıya sebep olan mikrop ve bakterileri de yok edeceği için dişlerinizin daha fazla çürüyüp daha fazla ağırmasına engel olacaktır.

2-) İkinci yöntem olarak tuzlu suyla gargara yapmanızı tavsiye edebiliriz. Bir bardak suyun içine birkaç kaşık tuz atıp karıştırdıktan sonra gargara yapmanız halinde dişlerinizdeki ağrılar yüksek oranda hafifleyecektir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Ilık Su Diş Ağrısı İçin İşe Yarar Mı?

Ağrıyan dişlerinizi ılık suyla çalkalamak kalıntıların temizlenmesi ve geçici rahatlama sağlaması için işe yarayabilir fakat eğer dişlerinizde iltihap olduğundan şüpheleniyorsanız bu yöntemi uygulamayın çünkü ılık su ve sıcak uygulama iltihabın artmasına sebep olmaktadır. İltihap oranı arttıkça dişlerinizde şişme ve ağrı daha da artacaktır.

Diş Ağrısına Hangi İlaçlar İyi Gelir?

Çeşitli ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotikler diş ağrılarında sıklıkla kullanılmaktadır. Bu ilaçların isimlerine genel olarak değinmek istiyorum.

Amoklavin Antibiyotik;

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Çok güçlü bir antibiyotik olan bu ilaç diş ağrısına ne iyi gelir diyenler için oldukça faydalı bir çözüm yoludur. Atıldıktan sonra yaklaşık 5-8 saat boyunca ağrı kesici özelliğe sahiptir.

Novalgin Diş Ağrısına İyi Gelir;

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Heryerde rahatlıkla bulabileceğiniz bu ilaç neredeyse her türlü ağrıyı geçirici güçlü bir etkiye sahiptir. Diş ağrısına iyi gelen etkisi ile de ön plana çıkmaktadır. Genel olarak atıldıktan sonra 15 dakika içinde ağrıyı yok edebilmektedir.

Majezik;

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Bu ilaçta çok güçlü bir ağrı kesici olup hapın yanında gargara ve sprey formlarında da satılmaktadır. Özellikle diş ağrılarında oldukça etkili olduğu tespit edilmiştir.

Nedir Nasıl Kullanılır?

Majezik Sprey ilaç çeşitlerinin sprey olan şeklidir. Püskürtmeli başlığı olan bir şişe içinde satışta olan ilaç, sprey ağrı kesici olma özelliğindedir. Uygulama bölgesinde ki ağrıların geçmesinde etkili şekilde kullanılan bu majezik sprey içeriğindeki etkili maddesi, Flurbiprofen’dir. Bu maddeye alerjisi bulunanlar dışında kullanımında pek fazla problem yaşanmayan ilacı, gebe ve emziren anneler de doktor takibinde çok gerekli ise kullanabilir.

Genelde majezik sprey nasıl kullanılır diye aklınıza takılıyorsa, ilacın günde en fazla 3 defa kullanıldığı söyleyebiliriz. İhtiyaca ve doktorun önerisine göre günde sadece 1 kere ya da 2 kere de uygulanabilen Majezik sprey, 12 yaşından küçük çocuklar için kesinlikle önerilmez.

Parol;

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Diş ağrısına ne iyi gelir konusunda tavsiye edebileceğimiz bir başka ilaç ismi ise paroldur. Çünkü poral 500mg hem diş ağrılarında hemde vücutta görülen çok farklı ağrılarda işe yaramaktadır. Ayrıca kışın bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesine bağlı olarak görülen soğuk alıgınlığı ve buna bağlı yaşanan diş ve çene ağrılarında da işe yaramaktadır.

Diş ağrısına ne iyi gelir konusunda şimdilik yazabileceklerimiz bu kadar sizlerde bildiğiniz farklı yöntemler varsa bilgilerinizle konuya destek olursanız çok mutlu oluruz biz sürekli olarak öğrendiğimiz yeni yöntemleri konuyu güncelleyerek sizlerle paylaşacağız.

17.03.2015 – EK GÜNCELLEME

Yirmilik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Yirmilik dişler bir insanda 18-24 yaş arasında çıkmaktadırlar. Bu dişler normal sırasında en son kısımda fazlalık olarak çıkan 4 diştir. Çoğu zaman çıktıkları yerde hiçbir ağrıya sebep olmadan uzun süre varlıklarını sürdürebilirler. Fakat kimi durumlarda ise çıktıkları alanda yer bulunmadığı için diğer dişlere baskı yaparak eğilmelere veya ağrılara sebep olabilirler. Ayrıca bazı durumlarda da 20’lik dişlerin yarısı damak içinde yarısı ise damak dışında çıkar ve zamanla çürüme meydana gelmeye başlar. Yirmilik dişlerin çürüyüp ağrı yapmasına sebep olan bir diğer unsurda arka sırada olduklarından dolayı bakımlarının düzgün yapılamamasıdır. Konuyu daha fazla uzatmadan yirmilik diş ağrısı için ne yapılması gerektiğine değinecek olursak, öncelikle bu dişler eğer diğer dişlere baskı yapıyorsa ve çürümüş iseler kesinlikle çekilmeleri gerekmektedir. Çünkü 20’lik dişler çekilmedikleri takdirde mutlaka diğer dişlerinde zarar görmesine sebep olabilmektedirler. Sizler 20 yaş diş ağrılarınızdan kurtulabilmek için yukarıda saymış olduğumuz tüm yöntemleri uygulayabilirsiniz. Bunların haricinde ağrının daha hafif olması için bu dişlerin temizliğine ayrıca çok fazla özen göstermelisiniz. Çünkü arka kısımda oldukları için fark edemediğimiz bu dişlerin arasında çoğu zaman yemek kalıntıları birikebilmektedir.

Hamilelikte Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısı Nasıl Geçer Gebelik döneminde annenin vücudunda bulunan kalsiyumun bir kısmı bebeğe geçmektedir. Bu süreç içerisinde meydana gelen kalsiyum eksikliğini telafi etmek için vücut annenin kemiklerine yüklenmeye başlar ve ilk olarak annenin dişlerindeki kalsiyumu kullanır. Bunun sonucunda ise annede hamilelik döneminde diş ağrısı meydana gelebilir.

Hamilelik döneminde yaşanan diş ağrıları için antibiyotik veya ağrı kesici ilaç kullanımı kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Çünkü yanlış kullanacağınız bir ilaç bebeğinize zarar verebilir. Bu sebeple gebelikte yaşadığınız diş ağrısını kesmek için maydanoz, karanfil, sirkeyle gargara yapmak, buz uygulaması vb. doğal ve yiyilip içilmeyen yöntemleri uygulamanız gerekmektedir. Eğer diş ağrınız dayanılmayacak şekilde fazlaysa yapmanız gereken bir doktora gitmek olacaktır. Ardından doktorunuz dişinizin tam olarak hamilelikten dolayı mı yoksa çürük vb. sebeplerden dolayı mı ağırdığını tespit edip ona göre en uygun tedavi seçeneğini size sunacaktır. Eğer ilaç kullanılması gerekiyor ise de en uygun şekilde hamilelere zarar vermeyen bir ilaç reçete edecektir.

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Zamanla bakımı düzenli yapılmayan veya genetik, çevresel faktörlerden dolayı çoğu bireyde çürük diş ağrısı meydana gelmektedir. Çürümüş olan dişlerin sebebiyet verdiği ağrılardan kurtulmanın en kesin ve kalıcı yolu ya dişleri çekmekten veya dolgu, kanal gibi son derece basit işlemleri yapmaktan geçmektedir. Fakat siz geçici olarak diş ağrısına ne iyi gelir dediğiniz ve bir çözüm yolu aradığınız için size buna uygun bazı yöntemler önerebiliriz.
İlk olarak bilmelisiniz ki çürük dişlerin arasında sürekli olarak yemek artıkları birikebilmektedir. Bu sebeple dişlerinizde artık parça bulunmadığından tam olarak emin oluncaya kadar dişlerinizi fırçalamalısınız. Ardından ise yukarıda ismini verdiğimiz ağrı kesici veya antibiyotik ilaçlardan birini kullanabilirsiniz. Ayrıca ağzınızdaki uyuşma hissini arttırması için gargara yapmayı tercih edebilirsiniz.

Şiddetli Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısı bazen gerçektende dayanılamayan kadar şiddetli olabilmektedir. Böyle bir durumda ne yapsanızda ağrı kesilmeyebilir. Dişlerinizi fırçalarsınız, gargara yaparsınız, soğuk uygulama yaparsınız fakat hiç biri işe yaramaz. İşte bu durumda son çare olarak güçlü bir ağrı kesici kullanmalısınız. Majezik bu konuda oldukça işinize yarayacaktır. Fakat aklınızda bulunsun oral yani ağız yoluyla alınan ilaçlar 30-60 dk arasında ancak etki etmektedir. Bu sebeple ağrı geçmedi diyerek kesinlikle tekrar ağrı kesici atmayın. Ayrıca bilmelisiniz ki eğer ağrı geçmiyorsa bir taneden fazla ne kadar ilaç kullansanızda ağrı geçmez. Bu sebeple ilacı attıktan sonra yarım saat bekleyin ve ağrı hafiflediği an yatıp uyumaya çalışın. Sabah uyandığınız an ise doktora gidiniz. Diş ağrısı sebebiyle uykuya geçmekte zorlanırsanız, yatağa uzandığınız zaman 15 dakika boyunca hiç hareket etmeden uyumaya çalışın çünkü yapılan araştırmalar göstermiştir ki bir insan 15 dakika boyunca hiç hareket etmezse uykuya dalmaktadır. Uyurken yastığa başınızın ağrı olmayan tarafını yaslayın çünkü ağrılı tarafın üzerine uzandığınız zaman oluşan basınç ağrıyı arttırabilmektedir.

Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş eti ağrıları genellikle diş eti hastalıklarında, diş eti zedelenmelerinde, çürük dişlerde biriken bakterilerin ete zarar vermesi sonucunda veya yoğun iltihap sebebiyle meydana gelmektedir. Bu durumda diş ağrısına ne iyi gelir derseniz ilk olarak diş etlerinizin kendini onarabilmesi için bol miktarda tuzlu suyla gargara yapmanız gerekmektedir. İsterseniz tuzlu su yerine naneli gargara da kullanabilirsiniz. Naneli gargara diş etlerini onardığı gibi uyuşma etkisi de sağlayarak ağrının geçmesine yardımcı olacaktır. Diş etlerinizde iltihap birikmiş ise bu sefer de doktor onaylı bir antibiyotik ilaç kullanmanız gerekmektedir. Diş ağrısı ve iltihabı için uygun bir antibiyotik, iltihabı bir hafta içinde temizleyerek ağrının son bulmasını sağlayacaktır.

’nin Diş Ağrısı İçin Tavsiyeleri

Hazırladığımız içeriğe ek olarak Ahmet Maranki’nin tavsiyelerini de eklemeyi uygun gördük. Ahmet Maranki diş ağrısı için tuz kullanımını tavsiye etmektedir. Bir miktar tuzu ağrıyan dişinizin üzerine koyduğunuz zaman ilk anda şiddetli bir ağrı oluştursa da ardından hızlı şekilde ağrının geçmesini sağlayacaktır. Diğer önerileri ise nane ve adaçayı olmaktadır. Naneyi küçük parçalar halinde doğrayıp dişinizin üzerine yerleştirdiğiniz zaman ağrıyı hafiflettiğini ifade etmektedir. Ada çayını ise şu şekilde kullanmayı tavsiye ediyor; 1 bardak kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı miktarında ada çayı eklenir ardından hafiften demlenmesi ve ılık hale gelmesi beklendikten sonra bu suyla gargara yapılır. Ayrıca ezilmiş maydanoz yapraklarının da diş ağrısını giderici etkisi olduğunu ifade etmektedir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısı Nasıl Geçer Bebekler diş çıkarma dönemlerinde yoğun ağrı yaşarlar ve anneler bu durumda bebeklerde yaşanan diş ağrısına ne iyi gelir diyerek düşünmeye başlarlar. Bebeğinizin yaşadığı bu ağrıyı azaltmak için ilk yapabileceğiniz işlem parmaklarınızda dişlerine masaj yapmak olacaktır. Masaj rahatlatıcı etkisi sebebiyle kısmende olsa ağrının azalmasını sağlayacaktır. İkinci yöntem ise bir bez parçasını buzlukta soğuttuktan sonra ağrıyan dişin bulunduğu bölgeye hafif bastırmak olacaktır. Soğuk uygulama kısmen de olsa bebeğin yaşadığı diş ağrısını bastıracaktır. Aynı şekilde bez yerine çay kaşığı da kullanabilirsiniz. Diş çıkarma döneminde ağrıyla beraber kaşıntıda olacaktır. Bu sebeple sürekli olarak yumuşak ve soğuk meyvelerini eline verip yemesini sağlayabilirsiniz. Bebeklerin vücudu çok hassas olduğu için ağrı sebebiyle ilaç kullanılmasını tavsiye etmiyoruz. Fakat isterseniz bir diş hekiminin önerisiyle uygun bir ağrı kesici jel kullanabilirsiniz.


 

 

Son Güncelleme: 05.07.2018

—————————————————-

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 51 YORUM
 1. Arif dedi ki:

  Dısi ağrıyan arkadaslara nacizane fikrim turk kahvesini agriyan disin ustune koymalari 10 15 dk icinde o bolgeyi uyuşturuyor.

 2. Seda dedi ki:

  İnanamıyorum! 24 saattir diş ağrısı çekiyordum. Tuz koydum geçti. Ne olur ne olmaz uyuyorum hemen ! Çok iyi ya!

 3. cengo dedi ki:

  abimde sürekli bir diş ağrısı var doktor dişi çekmemiz lazım dedi sizce çektirmelimiyiz? Başka çözüm yolu yok mu?

 4. Erdal dedi ki:

  Arkadaşlar ilk önce hepinize geçmiş olsun gerçekten diş ağrısı çok kötü bir şey bende çok çektim 2 hafta uyuyamadım sadece yarım saat uyuyabiliyordum ben şu yöntemi denerdim arkadaşlar ilk önce kolan yağ bulun kolan yağı bir pamuğun üzerine dökün ağrıyan dişinizin üzerine dökün ağrınız biraz daa inecektir sizi 1 saat idara eder

 5. Esmeray dedi ki:

  oglum 16 aylik ve disleri cok cabuk curudu ozellikle on disleri…sert yiyecekler isiramiyor geceleri cok huzursuz dogru duzgun bir sey yemiyor dis agrisi cektigini dusunuyorum bu durumda ne yapmam lazim lutfen yardimci olur musuz? Cok zor durumdayim:(

 6. Deniz dedi ki:

  Bu arada yaklaşık 3 yıldır paradontax kullanıyorum, ne diş etlerimde ki çekilme acısı ne de diş ağrısı bir şey kalmadı, gerçekten çok işe yarıyor, en etkili macun bu diyebilirim, diğerlerini de denedim, bazıları gerçekten iyi ama kesin çözüm kırmızı kutulu paradontax

 7. şerife dedi ki:

  Ağlatıyo zıplatıyo çok kötü

 8. Perviz dedi ki:

  Salam Azerbaycanda yawiyorum, simdi disim cok agriyor, bahsetdiyiniz yontemlerin bir coxunu denedim, biraz hafifledi, ama yine cok agriyor, ne yapa bilirim?

 9. eda dedi ki:

  sanırım ölüyorum . akşam üzeri kanal tedavisi olan yanyana iki dişim yüzümün sol tarafın uyuşturacak şekilde ağrıyor. acı eşiğime o kadar yaklaştı ki bayılabilirim. uyumanın mümkünatı yok. bu yazanların hepsini denedim bana mısın demedi. başka onerisi olan var mı?

 10. seyitcan uğur dedi ki:

  Sabah in 5 ine kdar uyuyamamstm sayenzde uykuma geri donucem paylaşım icin sonsuz teşekkürler sirkeli su cok iyi geldi allah razı olsun. .. gerçekten teşekkür

 11. feyza dedi ki:

  bu arada diş ağrısına çozün dişçidir hem acı bile duymuyosunuz boş korkular 😀

 12. feyza dedi ki:

  dentinox jel alın meyveli bire bir eczaneden alabilirsiniz
  ben o jel sayesenide bi dişimi kendim çürütüp çıkardım hi. acımadı 😀

 13. mert dedi ki:

  Butun dis agrisi ceken arkadaslarima seslenyorum dis agrisinda en iyi cozum arveres 25mg en siddetli dis agrisini bile ictikten 5dakka sonra geciryo tavsiye ederim

 14. Merve dedi ki:

  Arkadaşlar hep ayni seyler:Yok gargara yapin,yok karanfil koyun,sarmısak koyun. Bunlar disime asla uygulayamayacagim seyler. Disim resmen icten oyulmus ve elimi bile dokunduramiyorum. Agzimi dahi acmaya cesaret edemezken bunlari yapmam imkansiz. Zaten kendimi bildim bileli bu agrilarla ugrasip duruyorum. Agri ta omzuma vuruyor. Gecenin bir yarisi kalkip saatlerce agliyorum. Su agrilar yuzunden kilo verdim. En fazla 3 ay agrimiyor sonra tekrar basliyor. Oysaki gunde 3 defa hatta 4 defa dislerini duzgunce fircalayan bir insanim. Agiz bakimima dikkat ederim ama yine de ariyor. Bu dis bozukluklari ailemdede var onlarda bildikleri icin kucukken bana flor tablet kullandirmislar ama hâla bu dislerimden cekiyorum. Hayatinda hic dis sıkıntisi cekmeyen insanlara acayip imreniyorum. Kesinlikle Allah bu derdi dusmanimin basina bile vermesin. Zaten dislerimi yaptirmam icin servetler harcam gerekiyor ki ben coktan o sıkkı eledim. Para yok ki sağliģima harcayayim. Cok berbat bir sey bu yahu. Eger bildiginiza baska yollar varsa onlari uygulayayim ama su yukarida yazanlari hayatta yapamam.

 15. Aylin dedi ki:

  Merhabalar ben aylin yaklasik bir bucuk sene once on dislerime dolgu yaptirmistim simdi on disimin sol yanindaki kucuk diste ufak bi curukluk vardi ve agri yapmaya basladi ustelik dolgulu olan dislerime de etki ediyor maalesef. Tuzlu su buz kompresi agri kesiciler hepsini denedim fakat olmuyor agri bi turlu gecmiyor kisa sureligine bile. Bugun antibiyotik kullanmaya basladim sonuc ne olur bilmiyorum. Bi de bi sorunum daha var maalesef. Bir bucuk yil once yaptirdigimdan bahsettigim on dislerim hala cok sizliyor. Doktor iki uc gune gecer demisti ama bir bucuk yil oldu. Normal isida bir suyu bile icemiyorum asiri sizliyorlar ve tabi yiyecekleri isirmak da ayri bir problem. Doktora tekrar gitmeyi dusundum fakat onceki gidisimde canimi cok yaktigi icin simdiye kadar hic olmayan disci fobim olustu. Bana tavsiyeleriniz vardir diye umuyorum. Simdiden cok tesekkurler.

 16. DISMAGDURU dedi ki:

  Arkadaş bittim ya la!!! Bu ne acıdır. ..dolgulu diş im ağrıyor. Kırılmisti zaten köşeden simdi de ağrıyor. Sirke , tuzlu su, soğan gargaralarini teker teker yaptım. OLMADI!! Aspirin, *bebe aspirini dahil bağ* yedim yokkk.en son koca bir sarimsak kodum dişime….2 gündür aralıksız ağrıyor. Ulan lys veledine çalışıyorum. Ama bu disim düşman arkadaş bana.bunlarin hepsini yaptım sadece 2 satligine kesiyor ağrısını. ..Allah sonumuzu hayretsin.lys ye kadar gitmem o vicdansiz dişçi ye…:(:(:(*:(*:(*:(*:(*:(*:(*:(*:(*:(*

 17. Gülşin dedi ki:

  Diş ameliyatı hiç “KORKUNÇ” degilmi!?
  Anlattiğınıza göre çok KORKUNÇ
  Ibrahim saraçoğlu taze sıkılmış nar suyunun Allah’ın
  bir mucizesi olarak söylemiş
  İsteyen netten ayrıntılara bakabilir!
  Bu arada dış ağrısı kötü biri

 18. mustafa dedi ki:

  Bildiğiniz kuru sarimsagin bir dişini çıkartıp ağrıyan disinizin üzerine koyun 1 dk içinde etki ediyor denedim

  1. ezgi dedi ki:

   Bende yaptım onu batta azumda duryı hala

 19. mahmut dedi ki:

  Merhaba. Cok bilgilendirici bir makale olmus. Benim arka buyuk disim kanal tedavili ve dolgu vardi. Bi sure once dolgu dustu ve orasi baya bi bos kaldi. 2 gundur siddetli afri oluyor. Majezik iciyorm. Baska ne yöntem kullana bilirim

  1. ipek dedi ki:

   arkadaslar iki gundur disim cok aqriyor sarimsak denedim fayda etmedi baska ne yapmaliyim acil nolur

 20. efsane21 dedi ki:

  Karanfil, maydanoz, sirke vb. yöntemler sadece 30 dakikalığına ağrının kesilmesine yardımcı oluyor. Bu süre içinde uykuya geçerek ağrının son bulmasını sağlayabilirsiniz. Fakat hastaneye gidene kadar kalıcı bir çözüm arıyorsanız mecburen ağrı kesici kullanmak zorundasınız. Ağrı kesiciler en az 4-5 saat diş ağrısının geçmesini sağlayacaktır.

 21. MCuhadar dedi ki:

  harika bir yazı ne kadar uzun fakat hepsini okumak benim için faydalı oldu açıkçası.
  Parol bilmeyen kişi zaten bu yazıdan birşey anlamaz .D

  1. bilim adam dedi ki:

   parol yapmaz

 22. efsane21 dedi ki:

  DİS AGRİSİNA EN İYİ GELEN SEY DİSİNOL İLACDİR ANİNDA AGRİYİ KESİYOR FAKAT BAZEN AGİZDA YARA YAPİYOR

 23. kemal dedi ki:

  sirkeyle garagara yapmanın diş ağrısına iyi gelceği hiç aklıma gelmezdi ama iyi yöntemmiş bu akşamda dün olduğu gibi dişim ağırırsa kesinlikle uygulamayı düşünüyorum.

 24. mehmet kaya dedi ki:

  Sitenizi çok beğeniyorum, çok kaliteli içerikler paylaşıyorsunuz mesela bu diş ağrısına ne iyi gelir isimli makalenizde son derece başarılı olmuş gerçekten teşekkür ederim.

 25. nilgün dedi ki:

  Bu yöntemler kaplama diş ağrısı içinde işe yarar mı?

  1. kerem dedi ki:

   evet işe yarıyor ben denedim

 26. kemal.b. dedi ki:

  Eğer dişleriniz kaplama olması sebebiyle sürekli olarak ağırıyorsa majezik yerine parol kullanmanızı öneririm hem ağrıyı daha hızlı keser hemde kaplama dişin diş etine alışma sürecini hızlandırır.

 27. esra tek dedi ki:

  Gargara yapmak bence diş ağrısına iyi gelmez sadece diş etlerinin daha hızlı onarılmasını sağlar diye düşünüyorum. Bu sebeple gargara yerine karanfilin çiğnemek bence daha fazla işe yarayacaktır.

 28. tubaaa dedi ki:

  Gördüğüm diş ağrısı hakkında en ayrıntılı makale olmuş teşekkür ederim…

 29. Aslınur dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar sizde benim gibi diş ağrısına ne iyi gelir diyenlerdenseniz sizlere birkaç tavsiyede bulunmak istiyorum. Öncelikle diş ağrısı için en iyi antibiyotik bence amoklavindir. Çünkü amoklavin en geç 7 gün içinde iltihabın temizlenmesini ve ağrıya sebep olan apsenin dinmesini sağlamaktadır. Ağrı kesici olarak sa benim tercihim paroldan yana çünkü novalgin diş ağrılarında parol kadar etkili değil maalesef…

  1. Fevzi BÜYÜKTAŞ dedi ki:

   Değerli yorumlarınızla konuya dahil olduğunuz için teşekkür ederiz.

 30. Ahmet Demir dedi ki:

  Diş ağrısı bence en rahatsiz edici ağrılardan bir tanesi hangi sitede dis agrisina ne iyi gelir hakkindaki bilgilere baksam genellikle tuzlu su ile gargara yapmak gerektigi söyleniyor.

 31. Nedir Ne Değildir dedi ki:

  Ben öncelikle tuzlu su ile gargara yapıyorum çünkü genellikle enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkıyor.Enfeksiyona da evde yapılabilecek en iyi uygulama bence tuzlu su ile gargara yapmaktır.

 32. Oaskan dedi ki:

  Önceleri dişinol isimli bir ilaç daha doğrusu damla satılırdı eczanelerde. Aşırı kullanımının büyük tehlike oluşturduğunu öğrendiğimde iş işten geçmişti tabi ki. Ancak o can havli ile en keskin ağrı kesici bu ilaç. Kullanmakta cidden bir problem varmı yokmu öğrenmek istiyorum doğrusu.

  1. Fevzi BÜYÜKTAŞ dedi ki:

   Kullanmakta ciddi bir problem veya yan etki yoktur sadece diş ağrısına ne iyi gelir diyerek sürekli dişinol kullanmak ağız içinde, diş etlerinde ve dudaklarda tahrişe sebep olabilir, bu durum ilacın aşırı derecede güçlü olmasından ve içindeki çeşitli maddelerden kaynaklanıyor. Fakat oluşan bu yaralar dişinol kullanmayı bıraktıktan sonra birkaç gün içinde kendiliğinden geçmektedir.

 33. applemerkez dedi ki:

  Diş Ağrısı için ancak bu kadar güzel makale yazılabilirdi,muhakkak herkes diş ağrısı çekmiştir ve muhakkak herkesin okuması gereken bir makale olmuş,ancak aklıma takılan iltihaplı diş ağrısı için boz koymayı tavsiye etmişsinizz,bu inanılmaz derecede ağrı yapacağından ,bir risk taşımıyor mu

  1. Fevzi BÜYÜKTAŞ dedi ki:

   Buz değdiği anda aşırı sızlamaya sebep olacaktır fakat iltihabın yatışmasını sağlayarak ve iltihaplı bölgede kan akışını yavaşlatarak ağrının dinmesine yardımcı olabilir.

 34. burakhan maçin dedi ki:

  bir att olarak birgün diş ağrısından öleceğime inanıyorum.Dayanılmaz bir acı dikloron oksamen avil karıştırıyom serum takıyorum yoksa geçmez diş ağrıları ama yazı süper elinize sağlık anlatım çözümler süper kendimde denicem teşekkürler

 35. Mehmet dedi ki:

  Bende ara ara diş ağrısı çeken biriyim diş dokoruna gidememe korkum yüzünden bu ağrıyı bazen günlerce çeker dururum sizce novalgin veya majezik mi kullanmalıyım yoksa tuzlu suyla garara yapsam yeterli olurmu

  1. Fevzi BÜYÜKTAŞ dedi ki:

   Novalgin kullanmanızı öneririz yada isterseniz geniş spektrumlu antibiyotik kullanabilirsiniz. Gargara genel olarak diş etlerini onarıcı olarak kullanılmaktadır bu sebeple diş çürüğü vb. ağrılarda işe yarayamayabilir sadece diş etlerinizden kaynaklanan ağrılarda işe yarar.

 36. Osman dedi ki:

  diş ağrısını geçirecen özel diş macunları dişlerinizde uyuşma etkisi oluşturabilmektedir demişsiniz ancak bu özelliği taşıyan macunlar bol miktarda alkol içermekte bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ?

 37. memet dedi ki:

  Ben diş ağrım olduğu zaman bir adet novalgin atıyorum birkaç saat boyunca ağrı kesiliyor. Eğer novalgin işe yaramazsa amoklavin kullanmayı tercih edebilirsiniz. Majezik de etkilidir fakat çok güçlü bir ağrı kesici olduğu için yan etkileri olabilir diye düşünüyorum.

  1. Haluk AVAR dedi ki:

   Konuya yaptığınız eklemeler için teşekkür ederiz. Majeziğe karşı hassasiyetiniz varsa ve yan etkileri olabileceğinden korkuyorsanız sprey veya gargara formunda olan türlerini kullanabilirsiniz. Sormak istediğiniz sorular olursa yorum bırakın site yöneticisi veya biz editörler sorularınızı elimizden geldiğince cevaplamaya çalışırız.

 38. aysegul_45 dedi ki:

  Iyyyyyyyyyy diş ağrısı için sarmısak mı? kesinlikle olmaz…..

 39. Sedat dedi ki:

  Dişinol denen bir solüsyon ilaç var ağrıyı çok hızlı şekilde geçiriyormuş bu konuda ne düşünüyorsunuz.

  1. Fevzi BÜYÜKTAŞ dedi ki:

   Dişinol içeriğinde alkol ve çeşitli anestezik yani uyuşturucu maddeler bulunan bir sıvı ilaçtır. Ayrıca içeriğinde yoğun miktarda karanfil ham maddesi bulunmaktadır. Bu maddeler sayesinde bir pamuğa bir miktar dökülüp dişe bastırıldığı anda aşırı derecede uyuşma hissi oluşturup ağrının geçici süreliğine son bulmasına yardımcı olmaktadır. Eczanelerden normal reçete ile alınabilmektedir. Acı bir tadı olmasına rağmen gerçekten de kullanan kişiler ağrıyı çok çabuk ve etkili şekilde kestiğini, diş ağrısına iyi geldiğini ifade ediyorlar. Fakat dudak ve yanak iç yüzeyinde tahribata ve tahrişe sebep olabilmektedir. Bu sebeple çok zorunlu olmadığı sürece kullanılmamalıdır, çünkü çok fazla kullanıldığı zaman diş etlerini de tahrip edebilmektedir.

 40. KahramanMemo dedi ki:

  Özellikle kş aylarında diş ağrılarım sürekli artıyor benim 20 yaş dişlerim çürüdüğü için sürekli iltihap oluşumuna sebep oluyor ve soğuk değdiği zaman iltihaplar ağrıya sebep oluyor. Dişlerimi çekmek istiyorum fakat gömülü oldukları için ameliyatla çekilmeleri gerekiyormuş ( açıkcası biraz korkuyorum 🙂 ). Ayrıca acaba bu ağrı diş etlerinden kaynaklanıyor olabilir mi? Birde sormak istediğim bu makalede anlattığınız yöntemler diş eti ağrısı için işe yarar mı? Biraz karıştı ama umarım anlatabilmişimdir.

  1. Fevzi BÜYÜKTAŞ dedi ki:

   Merhaba Sayın KahramanMemo; öncelikle gömülü diş ameliyatı kesinlikle korkulacak bir ameliyat değildir. Normal lokal anestezi ile uyuşturma sağlanarak dişinizin kenarındaki ağız içi deri kısmı kesilir ardından dişin kenarları delinerek alt kısımdan tutulup çekilerek çıkarılmasına imkan tanınır ardından tekrar dikilir ve yaklaşık olarak 15 dakika içinde gömülü diş çekilmiş olur. İşlem sırasında herhangi bir ağrı hissetmezsiniz sadece ameliyat sonrası ilk bir hafta antibiyotik ve ağrı kesici kullanmanız gerekir. Ameliyatın nasıl olduğunu merak ediyorsanız Youtube’da çeşitli videolar bulunuyor izleyebilirsiniz. Makalede ele aldığımız birçok yöntem normal diş ağrıları gibi diş eti ağrılarına karşıda iyi gelen etkiler göstermektedir. Bu sebeple bu içeriğimiz aynı zamanda diş eti ağrısına ne iyi gelir diyen kişilere de rehberlik yapmaktadır. Bir diğer sorunuza değinecek olursak soğuk değdiğinde dişlerinizin sızlaması tamamen gömülü, çürük dişlerin oluşturduğu iltihaptan kaynaklanmaktadır. Geniş spektrumlu antibiyotik kullandığınız zaman iltihap kuruyacak ve ağrılar geçecektir fakat antibiyotik kullanmayı bıraktıktan 4-5 gün sonra tekrar iltihap oluşacak ve ağrı devam edecektir. Bu sebeple kesin ve en etkili çözüm dişlerinizi çekmeniz olacaktır..

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.