Diş Ağrısı ve İlaçlı Tedavi Yöntemleri

Diş Ağrısı ve İlaçlı Tedavi Yöntemleri

Diş Ağrısı ve İlaçlı Tedavi Yöntemleri

Diş ağrısı hemen her insan için büyük bir kabustur. Bu ağrıyı çektiğiniz zaman ne yapacağınızı şaşırıyorsunuz ve bazen akıl almaz yöntemlere baş vurabiliyorsunuz. Ancak bilinmesi gereken önemli bir şey var ki oda diş ağrısı da bir sağlık sorunudur ve tedavisi kulaktan dolma yöntemler ile değil, bir hekim yardımı ile yapılmalıdır.
Diş ağrısı tedavisini 3 farklı gurupta toplayabiliriz. Bunlar Çocuk diş ağrısı ve tedavi yöntemleri, Yetişkin diş ağrısı ve tedavi yöntemleri ve son olarak hamile diş ağrısı ve tedavi yöntemleri, bunları detaylandırmak gerekirse:

Çocuk Diş Ağrısı Ve Tedavi Yöntemleri

Çocuklar yetişkin insanlardan daha hassastır ve kesinlikle sırf ağrı çekiyor diye doktorun size veya her hangi bir aile bireyine vermiş olduğu antibiyotik veya ağrı kesicileri, tedavi amaçlı çocuklara kesinlikle vermeyiniz. Özellikle antibiyotik kullanımı katti suretle hekim tavsiyesi ile olmalıdır. Çünkü ileride kötü rahatsızlıklara sebep olabileceği gibi, anlık komplikasyonlar doğurabilir ve beklenmedik yan etkiler ile karşılaşılabilir, hatta bazen yaşam kaybına kadar gidebilecek olaylara sebebiyet verebilir. Bu yüzden hekim kontrolünde ilaç kullanılmalıdır çocuklara uygun olan diş ağrısı için ağrı kesici bebek asprinleri, düşük dozda olacak şekilde majezik, dolarex gibi ilaçlar uygun olanlardır.

Yetişkin Diş Ağrısı Ve Tedavi Yöntemleri

Yetişkinler de oldukça fazla görülür ve aşırı ağrılara sebep olur. Çocuklara göre yetişkinlerde farklı, eski ve başkasının ilaçlarının yanında dişe tuz koymak, dişe ağrı kesici koymak, kolonyalı pamuk koymak gibi yöntemler de denenmektedir. Ancak bunlarda doğru değildir belki geçici anlık rahatlamalar sağlıyordur ancak, mutlaka hekim tedavisi uygulanmalıdır. Özellikle iltihaplanmalarda ( apse denilen ) birey çok büyük risk taşır. Çünkü kana karışma olasılığı bulunmaktadır ve buda ölüme kadar götürebilir. Yetişkinler de majezik, dolarex, apranax fort, minoset gibi ağrı kesiciler ile birlikte klamoks, amoklavin, amoksilav, largopen gibi antibiyotikler hekim kontrol ve tavsiyesinde 12 saatlik aralıklar ile kullanılabilir.

Hamilelikte Diş ağrısı Ve Tedavi Yöntemleri

Hamilelik dönemi oldukça hassas bir evredir ve bu yüzden anne adayının diş ağrılarını çekmemesi ve korunması için A,B,C vitaminleri açısından zengin olan meyve, sebze, tahıl ve kalsiyum içeren besinler mutlaka tüketilmelidir. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında dental tedaviden kesinlikle kaçınılmalı tedavi ileri ki aylara bırakılmalıdır. Diş ağrısı ve iltihabı çekiliyorsa şayet bu evrede sadece diş hekiminin değil mutlaka uzman bir jinekoloğun da kontrolleri doğrultusunda gerekli tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Ancak bebeğin gelişiminin olumsuz etkilenmemesi için yine dental tedaviden uzak durulmalıdır. Bu dönemde anne adayının kesinlikle doktorun vermediği ilaçları kullanmaması gerekmektedir. Özellikle bebeğin dişlerinde lekelere sebep olacak ” tetrasiklinler” grubuna giren antibiyotiklerden kaçınılmalı, bu gurubun dışında kalan ilaçlar doktor tavsiyesi varsa rahatlıkla kullanılmalıdır.

Daha önceden sitemizde https://purtukal.com/agrisi/dis-agrisi/dis-agrisi-icin-agri-kesici-antibiyotik-ilaclar.html adresinde aşırı derecede ayrıntılı bir araştırma yaparak tüm diş ağrısı ilaçlarını sizler için sıralamıştık. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederiz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.