Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Merhaba sevgili purtukal.com okurları bugün herkesin hayatında en az bir sefer karşılaştığı diş ağrısı sorununu ele alacağız. Ayrıntılı bir şekilde nelerdir, nasıl ortaya çıkar,  nasıl yapılır gibi sorulara cevap vereceğiz.

Diş Ağrısı Nedenleri

Diş ağrısı zamanla dişlerde ortaya çıkan çürümeler, kırıklar, diş eti zedelenmeleri, çeşitli enfeksiyonlar, hassas diş problemleri ve çenede oluşan rahatsızlıklar sonucu ortaya çıkabilmektedir. Fakat bu durumları tetikleyen bazı unsurlar bulunmaktadır. Düzenli olarak dişlerin fırçalanmaması arasında ilk sırada bulunmaktadır. Günde 2 sefer dişlerin fırçalanması hem daha beyaz ve güzel bir görüntü elde etmek hemde dişlerin ve diş etlerinin sağlığının korunması için doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Ayrıca ağzın gargara yapılması veya tuzlu suyla çalkalanması da diş etlerinin onarılmasını ve güçlenmesini sağlamaktadır. Fakat bu uygulamalar maalesef düzenli olarak yapılmamaktadır.

Diş ağrısına sebep olarak birde yirmilik bulunmaktadır. Yirmilik dişler her insanda 15 yaşından sonra oluşmaya başlar ve  bu dönemden sonra normal diş sırasında yer bulamadıkları için damak kısmında oluşum gösterirler. Damak kısmında çıkan bu dişler kimi zamanlarda yoğun diş ağrısına sebep olabilmektedirler. Ayrıca zamanla çürüyebilmekte ve kendisiyle beraber etrafında bulunan komşu dişlerin de çürümesine sebep olabilmektedirler.

Diş ağrısına neden olan bir diğer etken ise çeşitli hastalıklardır. Örneğin sinüzit rahatsızlığı olan kişilerde hastalığın ağırlaştığı dönemlerde buna paralel olarak diş ağrılarında da artış gözlenebilmektedir.

Diş Ağrısı Belirtileri;

Diş ağrısı ilk etapta hafif şekilde kendini göstermeye başlar ve çoğu kişi tarafından ciddiye alınmayarak nede olsa birazdan kendiliğinden geçer diye düşünülür.  Oysa ki çoğu zaman kendiliğinden geçmeyerek daha da şiddetli bir hale dönüşmeye başlar. Diş ağrısı giderek artmaya başlayınca özellikle beyin kısmına yakın bir ağrı olduğu için dayanılmaz bir hale gelinir. Bu süre içinde  kendini ilk olarak soğuk ve sıcağa karşı dayanıksızlık veya yemek yeme sırasında ağrı oluşumuyla gösterir. Kimi zamanlarda ise diş etinde apse oluşarak şişmeye başlar ve dışarıdan bakıldığında fark edilebilir bir hale gelir.

Diş Ağrısı Tedavisi

Genel olarak için günlük hayatımızda doktora gitmeden önce evde uygulayabileceğimiz birçok yöntem bulunmaktadır. Fakat doktorlar aspirin, alkol, sarımsak, karanfil vb. çeşitli diş ağrısını geçiren uygulamaların yapılmaması gerektiğini ve bunun yerine direk olarak bir doktora gidilmesi gerektiğini önemle belirtmektedirler. Çünkü bu tür tedavi girişimleri hem pek fazla işe yaramamakta kalıcı olarak ağrıları geçirememekte hemde diş etine ciddi şekilde zarar verir. Ayrıca bu yöntemler ile yaşayacağınız geçici rahatlama süresi içinde diş çürüğü diğer dişlere yayılabilmekte ve çürük dişe yakın olan diğer dişlerinde çürümesine sebep olabilmektedir. Oysa zaman kaybetmeden bir doktora gittiğiniz zaman dişinizi çekmek zorunda kalmadan kanal tedavisi, dolgu vb. yöntemlerle diş çüğünüzü tedavi edebilir ve diş ağrısı rahatsızlığınıza son verebilirsiniz. Ayrıca günlerce diş ağrısı çekmektense, bu ağrıyı çeşitli ilaçlarla bastırmaya çalışmaktansa bir doktora gidip en fazla birkaç dakika sürecek bir işlem ile diş ağrılarınızdan kurtulmanız daha kısa sürecek ve daha kalıcı bir sonuç elde etmenize sebep olacaktır.

DİŞ AĞRISI İÇİN ACİL YAPILMASI GEREKENLER

Diş ağrısı olduğunda çenenin altı kısmında şişme var ise bu iltihaplanma belirtisi olduğundan doktora gidilmeli ve antibiyotik tedavisi uygulandıktan sonra diş için mudahale edilmelidir. Bu durumda diş çekilmesi oldukça tehlikelidir. Dişin çekilmesi durumunda dişte bulunan iltihap kana karışır ve telafisi mümkün olmayan bir çok soruna neden olur. unutulmaması gerekenlerden biride ağız içinde milyonlarca bakteri olduğudur. purtukal ekibi olarak dişlerimizi sık sık fırçalayalım ve sıklıkla tekrarlayan ağrılarda muhakkak hekim desteği alalım.

diş ağrısı geçiren antibiyotik ilaçlar ile ilgili görüşlerimizin paylaşıldığı sayfamızı inceleyiniz. Bu ilaçlar bilgilendirme amaçlıdır ve tavsiye değeri taşımamaktadır.

Güncelleme tarihi:12.11.2018

Bir önceki makalemiz olan Böbrek Taşı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir? isimli makalemizde böbrek ağrısı ishal yaparmı, böbrek taşı ve böbrek taşı düşürmek hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.