Diş Ağrısı Nasıl Geçer ve Tedavisi

Diş Ağrısı Nasıl Geçer ve Tedavisi

Diş ağrısı kişilerin hayatını zehir eden bir durum olup birçok nedenden kaynaklı olarak görülebilmektedir. Diş ağrısının nedenlerine baktığımızda diş minelerinde ki zedelenme karşımıza çıkar. Minede ki aşınma ile birlikte dişte ağrı söz konusu olabilir, aynı zamanda diş etinde ki hastalık ve yaralar dişe yansıyarak dişte ağrı oluşabilir. Diş çürükleri diş ağrısında en büyük etken olarak karşımıza çıkar. Dişlerin çıkış doğrultusu, bu noktada 20 lik dişlerin çıkış yönü de oldukça etkilidir. Sinüzit kaynaklı iltihaplanmaların dişe vurması da dişte ağrıya sebep olmaktadır.

Bu yazımızda sizler için diş ağrısına ne iyi gelir bu konu hakkında bilgilendirme sağlayacağız. Diş ağrısında yapılabilecek en doğru yöntem muhakkak bir ağız ve diş sağlığı merkezine giderek diş doktoruna muayene olmaktır. Eğer böyle bir imkânınız yok ise doktora gidene kadar ağrıyı bastırmak adına evde bir takım yöntemler uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda diş ağrısı için ilaçlar kullanabilirsiniz. Ağrı kesiciler bu konuda etkili bir yöntem olsa da her ağrı kesici diş ağrısına fayda etmez. Bu sebeple eczaneden destek almalı, kesinlikle kulaktan dolma bilgiler ışığında antibiyotik kullanmamalısınız.

Diş ağrılarını en aza indirgemek için ilk olarak dişlerinizi iyice fırçalayın. Artıkların temizlenmesi ve fırça darbeleri ile dişte bir rahatlama sağlanacaktır. Bu aşamadan sonra ılık bir çay bardağı su içine 1 yemek kaşığı tuz ekleyin karıştırın. Bu su ile ağız içini gargara yapın. Her 2 saate bir bu uygulamayı yapabilirsiniz. Gargara ile dezenfekte sağlar aynı zamanda diş ağrısını dindirebilirsiniz. Diş ağrısı ilacı olarak doktor kontrolünden çıkmak yanlıştır. Aynı zamanda diş üzerine direkt olarak aspirin uygulamaları yanlış bilinen bir tedavi yöntemidir. Evde ağrıyı azaltacak diğer bir yöntem ise karanfil yağıdır. Bu uygulama sayesinde bölgede ki zonklama ve ağrı azalır ve bir süre daha rahat edebilirsiniz. Ancak bu uygulama kesin bir tedavi yöntemi değildir. Sadece ağrıyı ve sızıyı dindirir. Kesin tedavi için muhakkak bir diş hekimine muayene olmalı ve doktorun uygun gördüğü tedaviyi uygulamalısınız.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.