Diş Ağrısı İçin Ne Yapılır?

Diş Ağrısı İçin Ne Yapılır?

İçin Ne Yapılır?

Vücuttaki ağrıların, en şiddetli olarak yaşandığı yer olarak bilinir, ağız ve dişler. Çiğnemeye, yiyecekleri öğütmeye yarayan, dişlerdeki tahribat insana fazlasıyla sıkıntı yaşatır. Diş ağrısının kalıcı olarak çözümü için mutlaka bir doktora gidilmelidir. Eğer ilaç kullanamıyorsanız da bu yazımızda sizin için birkaç tavsiye vereceğiz.

Diş ağrısı neden olur ve bu ağrıların sebepleri, kişi tarafından anlaşılabilir mi?

Diş çürükleri, diş eti iltihabı, gribal enfeksiyonlarda ve çeşitli diş tedavileri sonrasında diş ağrıları meydana çıkar. Dişlerde çatlama varsa, bu da çok ağrı yapabilir. Yemek yerken diş çürüğüne isabet eden bir atık da dişlerde aniden vuran çok şiddetli ağrıya sebep olabilir. Dişlerde soğuğa karşı, oluşan bir hassasiyet varsa, yeni başlayan bir çürükten bahsedilebilir. Eğer ağrıyan dişte, sıcağa karşı oluşan bir hassasiyet varsa da, bu, dişlerde zaten var olan, hatta derine inmiş bir çürüğün belirtisi olabilir. Diş eti kanamaları varsa, çok dikkat edilmelidir. Eğer diş etlerinde, şişme varsa antibiyotik tedavisine başlanabilir, zira diş apsesi basite alınmayacak, sonucu ölüme bile varabilen bir hastalıktır.

Peki, ?

Diş Ağrısı İçin Ne Yapılır?
Öncelikle diş ağrısı yaşayan kişilerin kesinlikle bir doktora başvurmaları şarttır. Erken teşhiste, diş kaybı olasılığı düşüktür. Örneğin; ağzınızın ön tarafında, konuşurken veya gülerken ortaya çıkacak bir eksiklik, kişide rahatsızlığa yol açar. Diş kaybedilmeden erkenden doktora gidilmelidir. Ayrıca hastalıklı çürük bir diş ağızda mutlaka kokuya sebep olur.

Eğer anında hekime gidilemeyecekse, diş ağrısı için ne yapılır?

Diş eti ağrılarında, ağrı çeken kişinin aklına ilk önce ağrı kesiciler gelir. Ağız yoluyla alınan ağrı kesiciler, doktor tarafından da tavsiye edilir. Sprey veya gargara şeklindeki ağrı kesiciler de, eczanelerden temin edilebilinir.
Ağrıyan dişe karanfil koymak; Eğer kişinin dişi ağrıyorsa ve ağrı kesici kullanamayacaksa, dişin üzerine uygulanacak bir karanfil, ağrı kesici etki yaratacaktır. Karanfilin içinde bulunan uyuşturma özelliği bulunan “eugenol” maddesi, ayrıca antibakteriyel etkiye de sahip olduğundan diş ağrısını geçici olarak durdurma etkisine sahiptir.Hamilelerin kullanması, tavsiye edilmez.

Peki hamilelerde diş ağrısı için ne yapılır?

Papatya çayı da, bilinen en iyi yöntemlerden bir tanesidir. Demlenmiş ve ılıtılmış bir papatya çayının içine, pamuk batırılarak ağrıyan dişin üzerine konulması da, diş ağrısını geçiren en iyi yöntemlerden biridir.

Bunların haricinde diş ağrısı için ne yapılır?

Ayrıca dişin üzerine sarımsak konulur. Bu da iyi gelebilir, fakat kokusundan dolayı pek uygulanmayabilir. Sirke ve tuzlu su karışımının da, dişlerde ağrı kesici özelliği vardır. Ayrıca gargara olarak da kullanılabilinir.
Diş ağrısı çekiyorsanız bu tedaviler sizin ancak diş ağrınızı geçici olarak durduracaktır. Mutlaka bir diş hekimine gidip, bu işkence haline gelen, diş ağrısından kalıcı olarak kurtulmanızı tavsiye ederiz.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.