Çürük Diş Baş Ağrısı Yapar Mı?

Çürük Diş Baş Ağrısı Yapar Mı?

Çürük ?

Zamanla dişlerimiz bakımsızlıktan, mikroplardan, enfeksiyonlardan ve çeşitli hastalıklardan dolayı çürüyebilmektedir. Bunun sonucunda şiddetli diş ağrısıyla beraber başımızda da ağrıların gözlenip gözlenmediği merak edilir. Bu sebeple ziyaretçilerimiz bizlere diye bir soru sordular. Bizde bu sorunun cevabını araştırıp sizlerle paylaşmak istedik.

Dişler çürümeye başladıktan sonra kök kısımlarında bulunan sinirlerin uyarılmasına sebep olurlar. Bu sinirler uyarıldığı zaman diş ağrısı denen rahatsızlık ortaya çıkar kimi zamanlarda ise çürüyen dişlerde iltihap birikintileri oluşarak diş apselerine sebep olurlar. Bu diş apseleride şişerek hem dışarıdan bakıldığında kötü bir görünüm oluşturur hemde yoğun şekilde ağrıya sebep olur. Diş ağrısı kısa süre içinde son bulmadığı zaman yavaş yavaş o kadar şiddetli bir hale gelir ki önce kulaklarımızda sonrasında ise başımızda ağrı yapmaya başlar. Yani demek istediğim diş çürükleri baş ağrısı yapar. Diş ağrısı kimi zamanlarda kulak ağrısı yapmadan direk olarak baş ağrısı da yapabilir.

Çürük Dişlerin Baş Ağrısı Yapması Tehlikeli Midir?

Eğer dişleriniz başınızda ağrı yapacak kadar yüksek düzeyde ağırıyor ise sizin acilen o dişleri çekmeniz veya tedavi etmeniz gerekiyordur. Çünkü başa vuran veya kulağa vuran diş ağrısı ciddi ve kalıcı sağlık sorunlarına sebep olabilir. Diş çürüğü aynı zamanda çeşitli hastalıklar ile beraber de baş ağrısına sebep olabilir ve ağrının şiddetini arttırabilir. Örneğin sinüzit rahatsızlığı olan kişilerde genellikle kış aylarında sıkça diş ağrısı gözlenebilir. Bu ağrı sinüzit rahatsızlığıyla beraber beyin kısımlarına daha rahat geçer ve kafada dayanılmaz derecede şiddetli bir ağrı haline dönüşür. Sonuç olarak çürük diş baş ağrısı yapar mı? derseniz biz size evet yapar ve bu düzeye ulaştıktan sonra acilen doktora gitmeniz gerekmektedir diyebiliriz.

 

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. fatih dedi ki:

    Dişim ağrıyordu zamanla o kadar şiddetle başıma sağ gözümün yan tarafına vurdu ki ara ara sancı giriyor sanki sağ gözümün yanından bomba patladı yüzüm param parca oldu o derecede.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.