Çürük Diş Ağrısı

Çürük Diş Ağrısı

Bakteriler ve ağzınızda kalan yiyecek artıkları diş çürüğüne neden olabilir ve bu da çürük  yaşamanıza sebep olur. Şeffaf ve yapışkan bir madde olan plaklar her zaman diş ve diş etleriniz üzerinde oluşmaktadırlar ve yediğiniz besinlerin içindeki şekerlerle beslenen bakterilere ev sahipliği yapmaktadırlar. Bakteriler beslendikçe, asit üretmeye başlarlar. Asit üretmeye başlayan bakteriler siz yemek yedikten sonra ortalama 20 dakika boyunca dişlerinizin minelerine saldırarak, buralarda delikler oluşturup daha derine inerler. Buna diş çürümesi denir ve tedavi edilmediği takdirde çok hassas sinirlerin bulunduğu diş köklerinize kadar inerler ve artık o saatten sonra dişinizin kurtulabilmesi için hiçbir ihtimal kalmamıştır, çekeceğiniz acı da cabasıdır.

Yaşamanızın En Büyük Sebepleri

* Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamamanız ve doktorunuza görünüp ağız temizliği yaptırmamanız

* Yüksek şekerli ve karbonatlık yiyecekler yemeniz

* Yeterli flüorür almamanız. Flüorür dişinizin asitlere karşı daha dayanıklı olmasını sağlar.

* Ağzınızda yeterince tükürük birikmemesidir. Tükürüğünüz ağzınızda kalan şeker ve diğer maddeleri temizlemenize yaramaktadır.

* Diyabet hastası olmanız

* Tütün ürünleri kullanmanız.

Çürük diş ağrısı belirtileri birden çıkar ve dişiniz çoktan çürümeye de başlamış olur. Ağrılar hissettiğinizde aşağıdaki şu belirtilerden birkaçını aynı anda hissetmeniz çok olağandır.

* En sık görünen belirti olan çürük diş ağrısı

* Arka dişlerinizden birinin ya da birkaçının diş etlerinin şişmesidir. Bu diş çürümesinin çok ilerlemiş olduğunun bir belirtisidir.

* Kötü nefes veya ağzınızda kötü bir tat.

* Dişinizin üzerinde beyaz, gri, kahverengi veya siyah noktalar.

Ağzınızda eğer çürük diş ağrıları hissediyorsanız mümkün olan en kısa sürede bir dişçiye görünmeniz gerekmektedir. Kimi zaman ağrı geçse bile dişinizdeki çürüme devam etmektedir ve eğer tedavi edilmezse düşünüzdeki çürükler ilerleyerek dişinizi kaybetmenize neden olabilirler.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.