Çocuğunuzda Diş Ağrısı Mı Var?

Çocuğunuzda Diş Ağrısı Mı Var?

Çocuğunuzda Diş Ağrısı Mı Var?

Çocuklarda diş ağrısı görüldüğü zaman ilk olarak hangi dişinin ağrıdığına bakılmalıdır. Ardından ağrıyan dişin üzerine bakılır. Eğer dişte bir çürük görülüyorsa tedavi amacıyla dolgu yapılır. Fakat çocuğunuzun ağırdığını söylediği dişinde herhangi bir çürük bulunmuyorsa ağırlaşmayacak şekilde 2-3 gün bekleyebilirsiniz. Çünkü bu gelip geçici bir diş ağrısı olabilir. Fakat 2-3 beklediğiniz halde çocuğunuzun diş ağrısı geçmez ise bir diş doktoruna görünmeniz gerekmektedir. Çünkü ağıran dişin alt, üst veya yan taraflarında gelişmiş olan fakat direk olarak görülmeyen çürükler olabilmektedir. Ayrıca çocuğunuzun diş ağrısı şikayeti olduğunda ilaç verme veya ılık suyla gargara yapma işlemini doktorlar önermemektedir. Çünkü bilinçsiz kullanılan bir ilaç veya yanlış bir müdahale çocuğunuzun dişlerinin daha kötü olmasına sebep olabilir. Aniden ortaya çıkan bir diş ağrısında çocuğunuza yapmasını belirteceğiniz ilk işlem dişlerini fırçalaması olacaktır. Çünkü özellikle süt dişlerini çıkarma döneminde olan çocuklarda dişlerin arasında giren besin maddeleri yoğun ağrıya sebep olabilmektedir. Septal diş ağrısı olarak isimlendirilen bu ağrıda diş fırçalama etkili bir çözüm yoludur.

Çocuklarda Diş Çürüklerini Önlemenin Yolları

Çocuklarda diş çürüklerini önlemenin en etkili ve ilk yolu daha küçük yaşlardan itibaren diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmasıdır. Bunun dışında çocukların yedikleri gıdalar diş sağlıkları için çok önemlidir. Çok şekerli, çikolatalı vb. çeşitli yiyecekler tükettikleri zaman dişlerinin arasında kalması çok muhtemel bir durumdur. Bu sebeplede çürük oluşumu çok daha hızlı ilerlemektedir. Bu sebeple çocuklarda diş temizliği çok önemlidir. Asitli yiyecek ve içecekler, şekerli maddeler dişlerin üzerinde mineral yapıyı bozucu etkiler oluşturmaktadır ve dişlerin çürümeye yatkınlığını arttırmaktadır.
Çocuklarda diş çürümeleri başladığı zaman diş hekimleri genel olarak florlama tedavisi uygulamaktadırlar. Florlama işlemi diş minesini güçlendirip çürüğe karşı dayanıklılık sağlamasına yardımcı olmaktadır. Şayet çocuklarda çürük oluşumu gözle görülür bir düzeye ulaşmış ise fissür sealants ismi verilen küçük dolgularla tedavi yapılmaktadır.
Çocukların diş sağlıklarını koruyabilmeleri için özellikle kalsiyum içerikli yiyeceklerle daha çok beslenmeleri tavsiye edilmektedir. Kalsiyum dişlerin yapısını güçlendiren ve dişin öz yapısında bulunan bir maddedir. Süt, peynir, yoğurt gibi yiyecekler kalsiyum yönünden zengin gıda maddeleri arasında bulunmaktadır. Ayrıca protein ağırlıklı beslenmeleri de çocukların diş sağlıklarını korumak için önemli bir unsurdur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.