20 lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

20 lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Bir insanın ağzında sağ alt sol alt ve sağ üst sol üst olmak üzere toplam 4 adet 20 lik diş bulunur ve 15 yaşından sonra çıkmaya başlarlar. Bu dişler insan ağzındaki diğer dişlere nazaran daha kolay ve çabuk çürürler, iltihap veya apse yaparlar. Bu sebepten dolayıdır ki diş hekimlerinin büyük çoğunluğu 20 lik dişlerin bir an önce çekilmesini önermektedirler. Peki 20 lik diş ağrısı nasıl geçer ? derseniz, öncelikle buna sebep olan etkeni ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Çünkü 20 yaş dişlerinin ağrı yapması için farklı sebepleri vardır. Dişlerin erken sürmesi, geç sürmesi, iltihap veya apse yapması, çürümesi bu sebeplerden bazılarıdır. Yaşamayanın bilemeyeceği diş ağrısı diğer tüm ağrılarla karşılaştırıldığında en çok rahatsızlık ve sıkıntı veren, insanı canından bezdiren bir ağrı türüdür. Hele bu dişler 20 lik dişler ise hem çıkarken hem de çürüdüğünde çok fena ağrıya sebep olurlar.

20 lik Diş

20 lik dişlerin çürümesi de başlı başına bir sorundur. Çürüdükleri çabuk anlaşılmaz ve sebep olduğu ağrıların nedeninin baş ağrısı, migren gibi sebepler olduğu sanılır. Bu can yakan ve acı veren 20 lik diş ağrısı nasıl geçer peki ? Öncelikle 20 lik dişlerdeki sorunu göstermek için uzman bir diş hekimine gitmeniz gerekir. Eğer dişin durumu iyice kötüleşmişse ve cerrahi müdahale gerekiyorsa, uzman hekim bu dişi ameliyatla damak içinden alır ve ağrı sonlanır, tabi bu en kötüsü ve son çaredir.  Ancak cerrahi müdahaleden önce, 20 lik diş ağrısı nasıl geçer ? sorusuna geçici olmak kaydı ile karanfilin kendisi veya yağı da önerilmektedir.

yirmilik diş

Karanfilin kendisini ya da yağı damlatılmış pamuğu dişin üzerine koymanız geçici de olsa kısa sürede ağrıyı kestiğini göreceksiniz. Ancak yukarıda da bahsettiğim gibi bu çözüm geçicidir ve diş ağrıları göz ardı edilecek ağrılardan değildir. Birçok diş ağrısı kulak rahatsızlıklarından başlayıp kalp sorunlarına kadar uzanan birçok ağrı ve hastalığın tetikleyicisi, başlangıcı olabilir. Sonuç olarak, kişiler 20 yaş dişleriyle ilgili sorun yaşamamak ve ileride 20 lik diş ağrısı nasıl geçer ? acaba diye kara kara düşünmemek için 15-20 yaşlarında bir diş hekimine başvurmalı ve ağzında 20 yaş dişi var-yok, 20 yaş dişinin sürebileceği alan var-yok şeklinde ilgili muayenesini yaptırmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.