Dalak Ağrısı

Dalak Ağrısı

Midenin hemen sol altında yumruğunuzun boyutlarında yer alan pembemsi renkli bir organ olarak bildiğimiz  bağışıklık sisteminde etkili rol oynar. Bedeni maruz kaldığı çeşitli hastalıklara karşı korumakla görevli olan bu organ sıvısal dengeyi sağlar ve hasarlı doku hücrelerini onarır. Kaburgaların koruduğu organ oldukça hassas olduğundan dolayı çeşitli darbelerden korunmalıdır. Aksi halde burada meydana gelecek büyümeler ve dalak  bulunduğu sol kısımda hissedilebilir.

El ile yapılacak olan muayeneler esnasında ortaya çıkacak olan dalak büyümelerinin nedenlerine bağlı olarak da görülebilir. Genellikle enfeksiyonlardan şişen dalağın baskısı sonucu oluşan dalak ağrısının bir başka belirtisi de doygunluk hissi ve kansızlıktır. Enfeksiyon çeşitleri olarak kedilerden bulaşan taksoplazma parazitini, cinsel yolla bulaşan frengiyi ve lenf bezlerini de şişiren mononükleozis türlerini örnek verebiliriz. Ayrıca onkolojik birtakım hastalık çeşitleri sebebiyle de dalak ağrısı yaşayabileceğinizi unutmayın. Eğer dalak ağrısı, karın bölgesiyle birlikte yoğun bir şekilde azalmadan ve sürekli artan ağrılara sebebiyet veriyorsa hemen doktora görünmelisiniz. Son olarak da dalak ağrısı doğan durumlar arasında kazaları, yaralanmaları ve şiddet görmeyi sayalım.
Şimdi ise dalak ağrısı için tedavi yöntemlerinin neler olduğuna dair bilmeniz gerekenleri açıklayacağız.

Dalak Ağrısı Tedavileri Nelerdir?

Açık ve kapalı olarak uygulanan ve dalağın alınması olarak adlandırılan splenektomi işlemi ile dalak ağrısı için tedaviler gerçekleştirilir. İlaçla tedaviye ise dalak alınma işleminden sonra vücudun bağışıklık düzeyini arttırmak amacıyla geçilir. Eğer dalak ağrısı yaşıyorsanız ve bu tür işlemlerden geçmişseniz hayatınızın geri kalan kısmında da darbelerden ve yorucu egzersizlerden kaçınmanızı tavsiye ediyoruz.

Dalak Ağrısı  Tedavisi için Doğal Yöntemler Nelerdir?

Yukarıdakilerin dışında dalak şişmeleri ve dalak ağrısı için bir doktor kontrolünde kullanabileceğiniz doğal bitki reçetelerinden bahsedelim.

  1. 1 litre suda kekiği 5 dakikalık süre içinde kaynatın ve posasından süzün. Daha sonra içerisine 1 çay bardağı sirke koyarak üç öğün tüketin.
  2. İkinci tarifte kullanacağınız bitkisel yöntem ise kişniş ve kuru üzümle hazırlanmaktadır. Önce 1 litre suda 1 tatlı kaşığı kişnişi ve 1 fincan kuru üzümü kaynatın. Süzdükten sonra üç öğünde birer fincan tüketin.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.