Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Nelerdir?

Halkımızın çeşitli sebeplerle sıklıkla karşılaştığı belirtileri çeşitli aşamalarla meydana gelmektedir. Bu içeriğimizde sizlere bu belirtilerin neler olduğuna, boyun fıtığının nasıl meydana geldiğine, boyun fıtığı tedavisinin nasıl yapıldığına vb. çeşitli sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Boyun Fıtığı Belirtileri 1. Aşama

Bu hastalık ilk olarak herhangi bir belirti göstermeden meydana gelmektedir. Boyun omurları arasında bulunan disk jellerinde azalma veya bozulma meydana geldiği zaman bu durum boyun omuru disklerinin kaymasına veya şekil değiştirmesine sebep olmaktadır. İlk aşamada kaymaya başlayan boyun diskleri boyun bölgesindeki kaslara veya sinirlere herhangi bir baskı yapmaz bu sebeple direk olarak fiziksel bir etki gözlenemez.

Boyun Fıtığı Belirtileri 2. Aşama

İkinci aşamadan itibaren boyun fıtığı belirtileri ilerlemeye başlar ve hem boyun bölgesinde hemde sırtın üst kısımlarında hafif ağrılar görülmeye başlar. Uzun süre masa başında oturduğunuz zaman boynunuzda ağrı oluşabilir. Ayrıca hafif ağırlığa sahip cisimleri taşırken bile boynunuzda ağrı hissedebilirsiniz. Kafanızı sağ sola, aşağı yukarı hareket ettirirken yoğun şekilde ağrılar ve tutulmalarla karşılaşabilirsiniz.

Boyun Fıtığı Belirtileri 3. Aşama

Üçüncü aşamadan itibaren boyun bölgesinde bulunan diskler yuvalarından dışarı çıkarak tam anlamıyla boyun fıtığı belirtileri göstermeye başlar. Çünkü bu aşamadan itibaren omuzlar, kollar, bel bölgesi vb. çeşitli organlarınızda da yoğun şekilde ağrılar görülmeye başlamaktadır.

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Boyun Fıtığı Olduğunuz Tam Olarak Nasıl Anlaşılır?

Boyun fıtığı belirtileri ile karşılaşıp doktora gittikten sonra size tam olarak boyun fıtığı teşhisi koyulabilmesi için ilk olarak size ağrılarınızın hangi bölgelerde yoğunlaştığı sorulmaktadır. Ağrıların dışında kollarınızda güç kaybı ve uyuşmaların yaşanıp yaşanmadığı sorulmakta ve elle fiziksel muayene yapılmaktadır. Muayene ardından sizden tam teşhis için boyun MR’ı çektirmeniz istenecektir.
MR çekildikten sonra boyun omurgalarınız, diskleriniz ve fıtık durumunuz ayrıntılı şekilde tespit edilmektedir. Boyun MR’ından sonra kayma yaşanan diskleriniz incelenerek bu disklerin hangi sinirlere ve boyun kaslarına baskı yaptığı ayrıntılı şekilde görülmektedir.

Boyun MR’ı Nasıl Çekilir?

MR cihazında yaklaşık olarak 15 dakika boyunca hareketsiz şekilde duran hastanın boyun bölgesinin tüm kesitleri ayrıntılı şekilde alınarak filmlere yansıtılmaktadır. MR işlemi sayesinde boyun fıtığı durumunuzun hangi aşamada olduğu net bir şekilde tespit edilmektedir. Ardından boyun fıtığı aşamanıza uygun olan tedavi yöntemi tespit edilerek tedaviye başlanmaktadır.

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Boyun Fıtığı Nedenleri Nelerdir?

Boyun fıtığı neden görülür sorusuna çok farklı sebepler belirterek cevap vermemiz mümkündür. Çünkü boyun fıtığının birçok farklı nedeni bulunmaktadır.

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

1-) Boyun Bölgesi Travmaları Sebebiyle;

Beklenmedik bir anda meydana gelen trafik kazaları ciddi boyun kırılmaları veya boyun fıtığına sebep olabilmektedir. Ani çarpmalar, sarsıntılar, düşmeler vb. birçok travma durumunda boyun bölgesindeki diskler yer değiştirerek veya zedelenerek boyun fıtığı belirtileri görülmesine sebep olabilmektedir.

2-) Yapılan İş Sebebiyle;

Sürekli olarak motorsiklet, otomobil gibi araçlar kullanan kişilerin boyun omurlarında sürekli olarak bir titreşim ve hareketlilik meydana gelmektedir. Bu sebeple araç kullanan kişilerde boyun fıtığı belirtileri görülme olasılığı bulunmaktadır. Ayrıca ağır yük taşıma zorunluluğu bulunan meslekler boyun fıtığının sık görüldüğü grupta bulunmaktadır. Sürekli ağır eşya taşıyan kişilerde bel ve boyun omurlarına binen yük disklerin yer değiştirmesine, kaymasına ve zedelenmesine sebep olmaktadır. Bunun sonucunda bu iş gruplarında çalışan kişilerde sıklıkla boyun fıtığı, bel fıtığı vb. rahatsızlıkların belirtileri görülebilmektedir.

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

3-) Yaşlanma Sebebiyle;

İlerleyen yaşla beraber boyun omur disklerinde bulunan sıvının miktarında azalmalar meydana gelebilmektedir. Bu boyun omur sıvıları azalmaya başladığı zaman boyun disklerinde oluşturduğu yastıklama etkisi azalmakta, bunun sonucunda ise zamanla boyun fıtığı belirtileri gözlenmeye başlanmaktadır.

4-) Romatizmal Hastalıklar Sebebiyle;

Romatoid artrit, ankilozan vb. çeşitli iltihap oluşumuyla kendini gösteren çeşitli romatizmal hastalıklar boyunda fıtık oluşumuna sebep olabilen etkenler arasında bulunmaktadır. Ayrıca yanlış boyun hareketleri ve sürekli yaşanan gerginlik ve stres de boyun fıtığını tetikleyen etkenler ve boyun fıtığı belirtileri arasında bulunmaktadır.

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Boyun Fıtığından Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Sizlerde günün birinde boyun fıtığı belirtileri ile karşılaşmak istemiyorsanız boyun fıtığından korunmak için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Yaşam tarzınızda yapacağınız bazı ufak değişiklikler, boyun bölgesini güçlendirici egzersizler vb. çeşitli uygulamalar ise boyun fıtığından yüksek oranda korunmanız mümkün kılınabilmektedir.
1-) Özellikle soğuk kış aylarında boyun bölgenizi bir atkı vb. yardımıyla sürekli olarak sıcak tutmalısınız soğuk hava boyun fıtığı riskini arttıran faktörler arasında bulunmaktadır.
2-) Yoğun stres vücudumuzda birçok psikolojik ve fiziksel rahatsızlığa sebebiyet verebilmektedir. Stresin sebebiyet verebileceği hastalıklardan biride boyun fıtığıdır. Ayrıca aşırı stresli durumlarda yaşanan ani hareketler sebebiyle boyun omurları zarar görerek boyun fıtığı belirtileri görülmesine sebebiyet verebilmektedir.
3-) Yürürken dik şekilde yürümeli, masa başında çalışırken sürekli öne eğik oturulmamalı, uyurken veya uzanırken boyun yan tutulmamalıdır. Ayrıca boyun kasları düzenli aralıklarla hafif şekilde (kırçlatmayın!) hareket ettirilmelidir.

Boyun fıtığının tedavisinde 3 farklı yöntem uygulanmaktadır. Bunlardan ilki manuplatif tedavi denen elle tedavi şeklidir. İkincisi ilaç tedavisidir. Bu iki tedavi şeklide işe yaramaz ise üçüncü tedavi yöntemi olan boyun fıtığı ameliyatı yapılmaktadır. Hastaların %90’ı ameliyata gerek kalmadan iyileşmektedirler, fakat iyileşmenin görülmediği ilerlemiş vakalarda uygulanan ameliyat sonrası %97 oranında iyileşme başarısı elde edilmektedir.

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Elle Boyun Fıtığı Tedavisi

3-7 seans süren bu tedavide boyun ve çevresindeki bölgelere özel masaj uygulamaları yapılır. Germe, döndürme, bastırma vb. çeşitli şekillerde masaj uygulanarak boyun fıtığının geçmesi sağlanmaktadır. Kimi hastalarda seans sayısı 20’ye kadar yükselebilmektedir.
Manuplatif elle boyun fıtığı tedavisi sadece boyun fıtığı değil aynı zamanda omurga kitlenmeleri, baş ağrıları, kas spazmları vb. çeşitli ratatsızlıkların tedavisinde de işe yaramaktadır.

Ağrı Kesici İlaçlarla Boyun Fıtığı Tedavisi

Antiinflamatuar ilaçlar yardımıyla, antianaljezik ağrı kesiciler yardımıyla veya kas gevşeticiler aracılığıyla boyun fıtığı belirtileri giderilmeye ve hastalık tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Ayrıca elle boyun fıtığı tedavisine ek olarak ilaç tedavisine başlanmaktadır.

Boyun Fıtığı Ameliyatı

Genel tedavi yöntemleri işe yaramadığında son tercih olarak cerrahi yönteme başvurulmaktadır. Boyun fıtığı ameliyatında diskler tam olarak tedavi edilmeye çalışılır. Kimi durumlarda diskler alınarak yerine implant diskler yerleştirilir. Boyun fıtığı ameliyatı tam anlamıyla tedavi imkanı sağlamaktadır. Bu içeriğimizde boyun fıtığı belirtileri vb. konulara ayrıntılı şekilde değinmeye çalıştık eklemek istediğiniz bilgiler veya sorular olursa yorum kısmından bize belirtebilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Güzide dedi ki:

  merhabalar. benim eşimdede boyun fıtığı var sizce onada iyi gelirmi lütfen yorumlarınızı bekliyorum.

 2. Murat dedi ki:

  bende yorumu görünce yazayım dedim benimde annemde migren vardı ve yavuz beyin yanında bioenerji yaptırdıktan sonra 1 yıldır hiç ağrısı kalmadı. gerçekten çok mükemmel bir uzman. facebook ta sismsek bioenerji olarak aratın tüm bilgilerine ulaşabilirsiniz. hatta internet siteside var galiba google da aratın hemen bulursunuz.

 3. Banu dedi ki:

  Bendede bel fıtığı vardı neler denediysem geçmedi. Tam 7 yıl çektim.
  Bir arkadaşım bioenerjiyi önerdi. Daha önce kendi epey bir yer araştırmış. kendisindede boyun fıtığı vardı.
  Sonunda bioenerjiyi denedim. (Aslında hiç inanmam 🙂
  Bioenerjide Yavuz Şimşek üzerine uzman kişi tanımam.
  Adam Bioenerji uzmanı belimde fıtığım vardı ve neredeyse 7 günde fıtığım yok oldu.
  Allah Yavuz beyden razı olsun mükemmel bir bioenerji uzmanı.
  İzmir de ikamet edip doktorlardan fayda görmeyen herkese tavsiye ederim.
  İnternette ŞimşekBioenerji diye aratırsanız iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.
  Ben çok araştırmıştım sonunda çare buldum en azından çare arayanlara bir faydam olsun 🙂

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.