Boğaz Tahrişi

Boğaz Tahrişi

Halk dilinde ve tıpta genellikle farenjit olarak kullanılan yutakta meydana gelen iltihaplanmalardır. Bu kısmı ağzını geniş bir şekilde açan kişide kolaylıkla görmek mümkündür.  arasında soğuk, asitli içecekler tüketmek, grip, üst solunum yollarında görülen tıkanmalar ve uzun süreli yüksek tonlarda bağırmak yer alır. Aynı zamanda farenjit oluşumuna tozlara karşı hassasiyet de neden olabilir. Kapalı alanların ve mevsim değişikliklerinin farenjite olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir. Bu sebeplerden oluşan virüsler ve bakteriler, ateşlenmeyle birlikte boğazlarda ağrı ve tahrişleri meydana getirir. Yutmakta zorlanmak, yüksek sesle konuşurken ağrı hissetmek şeklinde belirtileri mevcut olan boğaz tahrişi tedavisi ise oldukça basittir.

Boğaz Tahrişi Tedavileri Nelerdir?

Ne çok sıcak, ne çok soğuk olmayan ılık içecekler ile boğaz tahrişinin önüne geçebilirsiniz. İçerisine özellikle bal eklemeniz de boğaz tahrişi için iyi gelecektir. Odanın nemini normal seviyelerde ayarlamak, tuzlu su ile gargara, sirke ile kompres yapmak ve sigara dumanından kaçınmak farenjitten korunma yollarındandır.
Aile hekimleri veya hastanede muayene edecek doktorların verecekleri grip hapları, boğaz spreyi veya pastilleri ile de tedavi edilebilirsiniz. Hangi şikayetleri görüyorsanız, buna uygun olarak ilaçlar verilecektir.
Özellikle çocuklarda yaz-kış dondurma, kola gibi içecekler nedeniyle görülen boğaz tahrişleri kısa sürede iyileşme göstermektedir.

Boğaz Tahrişine Hangi Bitkiler İyi Gelir?

Doğal tedavi yöntemlerini kullanarak da boğaz tahrişi problemini ortadan kaldırabilirsiniz. Bunlardan en önemlisi hatmi bitkisidir. Hatminin köklerinden ve yapraklarından hazırlayacağınız kürlerin faydasını kısa sürede görebilirsiniz. Bitkisel çaylar içinde papatya ve karaağaç bitkisinden hazırlanacak çayları kullanabilirsiniz.
Yine her derde deva adaçayını kullanarak hazırlanacak olan ılık sıvı içecek kıvamı ile gargara yapabilirsiniz.
Boğaz tahrişi için iyi gelen bitkilerden bir diğeri ise kedi otudur. Bu bitkiyi kurutup ezdikten sonra on dakika gibi bir süre kaynatın. Daha sonra süzgeçten geçirin ve içerisine bal ekleyerek macun kıvamına getirin. Bu karışımı boğaz tahrişi için sabah, öğlen ve akşam öğünlerinizde ılıtmak suretiyle 2 çay bardağı tüketin.

Vermiş olduğumuz boğaz tahrişi için iyi gelen doğal, bitkisel karışımlara karşı alerjiniz olma ihtimaline karşı mutlaka uzman bir doktora görünmenizi tavsiye ediyoruz. Tavsiyelerimiz tedavi amaçlı değil, yalnızca öneriden ibarettir. Uygulanması durumunda doğacak olumsuzluklardan herhangi bir sorumluluğumuzun bulunmadığının altını çizmekte fayda görüyoruz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.