Boğaz Ağrısından Kurtulmak İçin Ne Yapmak Gerek?

Boğaz Ağrısından Kurtulmak İçin Ne Yapmak Gerek?

Boğaz Ağrısından Kurtulmak İçin Ne Yapmak Gerek?

Daha çok kış mevsiminde görülmekle beraber, ilkbahar ve sonbahar gibi sıcaklıkların oldukça değişken olduğu mevsimlerde en sık yaşanılan sağlık problemlerinden biri de boğaz ağrısıdır. Yutkunmada zorluk oluşturmasının yanı sıra, gün içerisinde halsizlik ve hafif ateşe sebep olan boğaz ağrısından kurtulmak için aşağıda belirteceğimiz ve evde uygulanan pratik yöntemlerden bir tanesini deneyebilirsiniz.

Tuzlu ve Karbonatlı Gargara

Boğaz ağrısından kurtulmak için yapılabileceklerden ilki, tuzlu ve karbonatlı gargara yapmak. Bir çay kaşığı tuz ve bir çay kaşığı karbonatı bir çay bardağı ılık su içerisine karıştırarak gargara yapabilir ve boğaz ağrınızın geçmesini sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte, gargara yaparken başınızı arkaya doğru yaslamayı ve gargara yaptığınız suyu yutmamaya da özen göstermeniz gerekiyor.

Bal – Limon – Zencefil Karışımı

Eğer boğazınızı yumuşatmaya ihtiyaç duyuyorsanız, bir miktar bal, limon ve zencefili birkaç çay kaşığı da ılık suyu karıştırıp yiyerek boğazınızın yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Boğaz ağrısına neden olan etmenlerden bir diğeri de burun tıkanıklığı olduğundan dolayı, burnunuzdaki tıkanıklığı açmak için yatmadan önce duş alabilir ve mentollü buhar banyosu yapabilirsiniz.

Adaçayı ve Ihlamur Çayı

Ayrıca soğuk algınlığı ve boğaz ağrısına oldukça iyi gelen çaylardan biri olan adaçayı veya ıhlamur çaylarını da denemenizde yarar var. Bu çayların yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendiren bitkisel çaylardan biri olan ekinezya çayını da unutmamak gerek. Boğaz ağrısı yaşarken rahatlatıcı etkisinden dolayı içtiğiniz suyun ılık olmasına da özen göstermenizde yarar var. Ayrıca yediğiniz yiyecekleri de soğuk olarak tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Sigaradan Uzak Durunuz

Boğaz ağrısını şiddetlendiren en önemli etmenlerden biri ise tütün ürünleri. Özellikle de boğaz yolundaki mikroplara karşı savunmasız bıraktığından dolayı, normal hayatınızda kullanıyorsanız bile sigaradan uzak durmanız gerekiyor.

Odayı Nemlendirmek

Boğazınızdaki tahriş olma ve yanmayı önlemek için, odanızın kaloriferlerinin üzerine ağzı açık bir kapta su bırakmayı ya da buhar makinesi kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Boğaz ağrısı çekerken dikkat etmeniz gerekenlerden biri de, daha büyük sorunlara yol açma riskinden dolayı rastgele ilaç kullanmaktan kaçınmak. Ancak aldığınız bu önlemlere rağmen, boğazınızdaki ağrı bir hafta ya da bir haftadan fazla sürdüyse, buna ek olarak halsizlik, vücut ağrısı problemleri ve balgam gibi sorunlar yaşıyorsanız mutlaka doktora danışmanız gerektiğini de belirtelim.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.