Böbrek Ağrısı

Böbrek Ağrısı

Ağır bir yemek yedikten sonra midemizde ağrı meydana geldiğinde veya spor yaptıktan sonra bacaklarımızda ağrı olduğu zaman çoğu kez bu durumun geçici olduğunu düşünür ciddiye almayız. Fakat yaşağıdımız sıkıntı böbrek ağrısı olduğunda ciddi bir hastalığın habercisi olabileceği düşüncesiyle bizi kaygılandırır. Böbrek ağrısı ciddi hastalıkların işareti olduğu için ciddiye alınması gereken ağrılar içerisinde bulunmaktadır. Bel ağrısı yaşayan kişilerin bir kısmı bu durumu böbrek ağrısı ile karıştırmaktadırlar oysa ki böbrekler kaburgaların alt kısmında karnın arkasında bulunmaktadırlar.

Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Yaşadığınız ağrının böbrek ağrısı olup olmadığını daha rahat anlayabilmeniz açısından böbrek ağrısı belirtileri nelerdir değinmek istiyoruz. İlk olarak böbrek ağrısı kaburgaların bittiği kısımda ve genelde sırtın sağ veya sol tek bir tarafında bulunmaktadır. Böbrek ağrısıyla beraber ateş ve halsizlik meydana gelmektedir. İdrar rengide böbrekle alakalı sorun yaşayan kişilerde değişiklik göstermektedir. Böbrek ağrısı çeşitli pozisyon değişikliklerinde artabilmekte veya azalabilmektedir.

Böbrek Ağrısı Nedenleri

Böbrek ağrısına sebep olan çok farklı rahatsızlıklar bulunmaktadır. Bu hastalık ve rahatsızlıklara sırasıyla değinmek istiyoruz.

1-) İdrar Yolu Enfeksiyonları

Üriner sistemlerde meydana gelen çeşitli enfeksiyonlar böbrek rahatsızlıklarına sebep olabilmektedir. İlk olarak mesanede başlayan bu tip rahatsızlıklar böbreklere ilerlediği zaman kalıcı hastalıklara sebep olabilmektedir.

2-) Piyelonefrit

Piyelonefrit idrar yolundan başlayarak böbreklere sıçrayan böbrek enfeksiyonlarına denilmektedir. Kısa sürede tedavi edildiğinde düzelmekte ve ciddi sorunlara sebep olmamaktadır. Tedavi edilmediğinde ise kalıcı hasarlara sebep olmaktadır. Bu hastalığın tedavisinde antibiyotik ilaçlar kullanılmaktadır.

3-)

Böbrek taşları sebebiyle yaşanan ağrılarda aslında böbrekte bir sıkıntı bulunmamaktadır. Böbreklerde biriken taşlar hareket haline geçip idrar yollarına yayılmayana kadar herhangi bir ağrıya sebep olmazlar. Fakat zamanla biriken böbrek taşı ve kumları artıp idrar yollarına yayılmaya başlayınca dayanılmaz ağrılara sebep olmaktadır. Böbrek taşı ağrısı bazen mide bulantısına ve kusmaya sebep olabilmektedir.

4-) Arteriyoskleroz

Bu hastalık kalpten diğer organlara oksijen ve besin maddelerini taşıyan kan damarlarının sertleşmesidir. Damar sertleşmeleri kalp hastalığı olarak bilinsede vücudun çeşitli bölgelerinde hastalıklara sebep olabilmektedir. Damarlarda yaşanan sertleşme böbrek damarlarında meydana gelebilmektedir. Bunun sonucunda ise böbrek damarlarındaki sertleşme çeşitli böbrek rahatsızlıklarına ve yüksek tansiyona sebep olmaktadır.

5-) Böbreklerde Kist Oluşması

Bu duruma polikistik böbrek hastalığı ismi verilmektedir. Bu hastalıkta böbreklerde kanser riski bulunmayan içerisinde su bulunan keseler meydana gelmektedir. Bu hastalık en çok böbrekleri etkileyerek yüksek tansiyona sebep olsada aynı zamanda karaciğer ve diğer organlarıda etkileyebilmektedir. Bu hastalıkta künt böbrek ağrısı ismi verilen sürekli fakat orta şiddette ağrı meydana gelmektedir. Ayrıca bu hastalığın belirtisi ilerlediği zaman ve genelde orta yaşın üstündeki bireylerde meydana gelir.

6-) Birleşik Böbrekler

Bazı kişilerde doğuştan iki böbrek at nalı şeklinde birbirine bitişik olarak gelişmektedir. Bu rahatsızlığa at nalı böbrek denilmektedir. Bu durum çoğu kişide herhangi bir sıkıntıya sebep olmazken bazı kişilerde tıkanıklık oluşturarak böbrek ağrısı yaşanmasına sebep olmaktadır.

7-) Diğer Sebepler

Hidronefroz yani böbrekler büyüme olması, böbrek kanserleri veya böbrekte kanama olmasına böbrek ağrısı yaşanmasına neden olan durumlar arasında bulunmaktadır.

Böbrek Ağrısı İçin Şifalı Bitkiler

Böbrek ağrısını gidermeye yardımcı olan birçok şifalı bitki, sebze ve meyve bulunmaktadır. Bunların hangileri olduğuna değinmek istiyoruz.

1-) Ayı Üzümü

Bu bitkinin yaprakları idrarda bulunan asit miktarını azaltmaktadır. Bu sayede idrar yollarını temizlemekte ve enfeksiyon oluşumunu önlemektedir.

2-) Nar Suyu

Nar yemek veya suyunu sıkıp içmek böbrek taşlarını giderici ve böbrek taşından kaynaklanan ağrıları azaltıcı etkiye sahiptir.

3-) Kara Hindiba Kökü

Kara hindiba bitkisinin kökü böbrekleri ve böbrek taşlarını temizleyici özelliğe sahiptir.

4-) Kırkkilit Otu

Gün içinde içeçeğiniz 1-2 bardak kırk kilit otu çayı vücudunuzdaki kalsiyum miktarını arttıracaktır. Bu sayede böbreklerde kum ve taş birikmesini engelleyerek böbrek ağrısı yaşanmasını azaltacaktır.

5-) Isırgan Otu

Isırgan otu idrar söktürücü özelliğiyle ön plana çıkmaktadır. Bu sebeple idrar yolunda meydana gelen enfeksiyonları giderici ve böbrekleri koruyucu etkiye sahiptir. Ayrıca böbrek taşlarının küçülmesini de sağlamaktadır.

6-) Fesleğen

Böbrek sağlığının korunabilmesi için fesleğen çayı içilmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca fesleğen suyunu balla karıştırarak içmek böbrek taşı oluşumunu engelemektedir.

İçin Öneriler

Böbrek rahatsızlıklarıyla karşılaşmamak veya var olan böbrek rahatsızlıklarının hızlı şekilde geçmesi için öncelikle sıvı tüketimine ağırlık vermelisiniz. Beslenmenizde tuzlu ve hazır gıdalar yerine meyve, sebze ve tam tahıllı yiyeceklerin tüketimine ağırlık vermelisiniz. Düzenli egzersiz yapmak ve vücudunuzu ideal kilo seviyesinde tutmakta böbrek sağlığınız için ciddi önem arz etmektedir. Böbrek ağrısı yaşamamak için alkol ve sigaran uzak durmalı ve yüksek tansiyona karşı dikkatli olmalısınız.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.