Böbrek Ağrısı Nasıl Oluşur?

Böbrek Ağrısı Nasıl Oluşur?

?

Böbrekler kaburgaların altında karın boşluğunda yanlarında bulunan fasulye biçiminde organlardır. Böbrekler kanda bulunan zararlı maddeleri süzmekle görevlidirler. Bu süzme görevlerinden veya başka sebeplerden dolayı sağlığını kaybedip dayanılmaz ağrılara neden olabilirler.

Kaburgaların alt bölgelerinde yer alan karın duvarlarından başlayan ve bazen de kasıklara yayılan ağrıya denir. Ağrılar beklenmeyen bir anda aniden başlar ve daha sonra sızlamalar şeklinde devam eder.

Özellikle bel bölgesinde hissedilen batma şeklinde olan dayanılamayacak türde olan ağrılar böbrek ağrısıdır. Fakat çoğu insan başka organlardan kaynaklanan ağrıları böbrek ağrısı olarak yorumlamaktadır. Göğüs kafesi çevresinde oluşan ağrıların çoğu böbrek ağrısı olarak düşünülür fakat; başka organlardan kaynaklanma olasılığı da vardır.

Böbrek ağrısı nasıl olur sorusunun yanıtları ise böbrekler içinde taş ve kum oluşması, nefrit rahatsızlığı (böbrek iltihaplanması) ,idrar yolları iltihaplanması böbrek kanseri, böbrek büyümesi ve böbrek apsesi olarak sıralanabilir.

Bu yüzden böbrek ağrısı nasıl olur sorusunun cevabı ise iyi bilinmesi gereklidir böylece hasta çektiği ağrının böbrek ağrısı olup olmadığını daha kısa sürede anlar unutulmamalıdır ki hastalık ne olursa olsun erken teşhis her şeyden önemlidir. Böbrek ağrılarını diğer ağrılardan ya da üşütmeden kaynaklanan böbrek ağrısından ayırt etmek için gerçek böbrek ağrısı nasıl oluşur bilinmesi gerekir.

Gerçek Böbrek Ağrısı Nasıl Olur?

Böbrek ağrısı kaburgaların her iki yanından başlayıp kaburgalara kadar devam etmesi, vücut pozisyonu değişse bile ağrı devam etmesi,  ağrı aniden başlayıp sızılar şeklinde devam etmesi, ağrı ile birlikte mide bulantısı, kusma gibi şikayetler var ise gerçek böbrek ağrısı hasta üzerinde oluşmuş demektir. Hasta doktora başvurmalıdır.

Böbrek ağrılarından kurtulmak için dikkat edilmesi gerekenlerden en önemlisi ise bol su tüketimine gereken önem verilmelidir. Çünkü bol su içmek böbreklerde kum veya taşların birikmemesini sağlar. Bunun yanında ayaklar sıcak tutulmalıdır. Böbreklerin üşütülmemesi gereklidir. Böbreklerde ağrı hissedildiği zaman sıcak su torbaları ile pres (bastırma) yapmak da işe yarayabilir. Ayrıca gerçek limondan yapılmış olan taze limonata böbrek ağrılarını dindirmek için kullanılabilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. mehvan dedi ki:

    bubrekim çok ağrıyor ilaç varmı

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.