Böbrek Ağrısı Nasıl Olur?

Böbrek Ağrısı Nasıl Olur?

Nasıl Olur?

Vücudumuzda göğüs kafesi altında, sağ ve sol taraflarda beliren ağrılarda genel olarak böbrek ağrısı çekildiği düşünülür. Oysa ki her böbrek kısmında oluşan ağrı, gerçek böbrek ağrısı değil, diğer organlardan kaynaklanan bir başka ağrı çeşidi olabilir. Hastanın çektiği bu ağrıların gerçekten böbrek ağrısı olup olmadığını anlaması için ilk önce ? sorusunun yanıtını bilmesi gerekir.

Böbrek Ağrısı 

Böbreklerde oluşan ağrılar daha çok bel bölgesinde hissedilen zaman zaman batma şeklinde olan dayanılmaz ağrılardır. Böbrekler oluşan taş, biriken kum, idrar yollarında iltihaplanma, böbrek kanseri, böbrek büyümesi ve böbrek apsesi sorunlarından kaynaklanan bu rahatsızlık çoğu hastalıkta olduğu gibi erken teşhis edilmeli ve tedaviye başlanmalıdır. Pek çok önemli hastalığın habercisi olan böbrek ağrılarını, diğer ağrılardan ya da üşütmeden kaynaklanan böbrek ağrılarından ayırt etmek için gerçek böbrek ağrısının bilinmesi gerekir.

  Nasıl Olur?

  • Ağrı vücudun girdiği değişik pozisyonlardan etkilenip şiddeti pozisyona göre değişiyorsa
  • Ağır kaldırma, fazla ayakta durma, hızlı hareket etme, çarpma ya da düşme sonucu ortaya çıktıysa
  • Uyurken hastayı rahatsız edip hasta poziyonunu değiştirdiğinde geçiyorsa
  • Hasta sabahları uyandığında daha çok oluyor sonra hafifliyorsa
  • Ağrı ile birlite bel bölgesinde sertlik oluşuyorsa muhtemelen yalancı böbrek ağrısı çekiliyordur.

  Nasıl Olur?

  • Ağrı kaburgaların her iki yanından başlayıp kasıklara kadar devam ediyorsa
  • Vücudun her pozisyonunda aynı şekilde ağrı devam ediyorsa
  • Ağrı aniden başlayıp sızı şeklinde devam ediyorsa
  • Ağrı ile birlikte mide bulantısı, kusma, titreme şeklinde başka rahatsızlıklar beliriyorsa, muhtemelen gerçek böbrek ağrısıdır ve hemen doktora gidilmesi gerekir.

Böbrek ağrılarından kurtulmak ve sağlıklı bir şekilde hayata devam etmek için en fazla önem verilmesi gereken su tüketimidir. Böbrek taşları ya da kumlarının temizlenmesi, vücuttan atılması ve birikmemesi için kişilerin bol bol su içmesi ve böbreklerinin temizliğini sağlaması gerekir. Bunun yanında ayakların sürekli sıcak tutulması, böbreklerin üşütülmemesi de ağrıları engellemekte önemli ölçüde rol oynar. Çok şiddetli böbrek ağrılarında böbreklerin olduğu bölgelere sıcak su torbası koyulması da etkili olup ağrı duyan kişinin rahatlamasını sağlar.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.