Böbrek Ağrısı Nasıl Anlaşılır?

Böbrek Ağrısı Nasıl Anlaşılır?

?

kasık ve bel bölgesine doğru oluşan sızı şeklindeki ağrılara denir. Böbrek ağrıları nefrit rahatsızlığı (böbrek iltihaplanması), idrar yolları iltihaplanması böbrek büyümesi, böbrek kanseri ve böbrek apsesi sorunlarından dolayı ortaya çıkabilir.

Böbrek ağrısının anlaşılmasının temel şartı böbrek ağrılarının başka organlardan kaynaklanan ağrılar ile veya böbrek üşütmesinden kaynaklanan ağrılar ile karıştırılmamalıdır.

Yani böbrek ağrısı nasıl anlaşılır sorusunun ilk cevabı ile yani başka organlardan kaynaklanan ağrılar arasındaki farkları bilmekten geçer.

Böbrek ağrıları kaburganın alt kısımlarında kasıklara doğru ilerleyen sızı şeklindeki ağrılardır. Bazen kaburga kısmındaki başka tür ağrılar da böbrek ağrıları ile karıştırılmaktadır.

Gerçek Böbrek Ağrısı Nasıl Anlaşılır?

Ağrı kaburgaların her iki yanından başlayıp kasıklara kadar devam etmektedir. Ağrı vücudun pozisyonu değişse bile değişmemektedir. Ağrı beklenmedik bir anda aniden başlayıp sızı şeklinde devam etmektedir. Ağrı ile birlikte mide bulantısı,  kusma, titreme gibi belirtiler var olmaktadır.

Vücudunuzda bu belirtiler var ise ağrınız gerçek böbrek ağrısıdır yani böbreklerinizde bir sorun bulunmaktadır. Yapılması gereken ilk şey hemen doktora başvurmaktır. Böbrek ağrıları dayanılmaz bir hal almadan tedavi edilmelidir eğer tedavi edilmez ise daha kötü sonuçlara yol açabilir.

Başka Organlardan Kaynaklanan Böbrek Ağrısı Nasıl Anlaşılır?

Ağrı vücudun girdiği değişik pozisyonlarda değişmektedir. Hasta sabah uyandığı zaman ağrı şiddeti fazla daha sonra şiddeti azalmaktadır. Ağrı ile birlikte bel bölgesinde sertleşme olmaktadır. Uyurken ağrıdan rahatsız olan hasta pozisyonunu değiştirince geçmektedir.

Bu belirtiler var ise ağrı muhtemelen böbreklerden kaynaklanmamaktadır unutmayın ki en önemli unsur vücudumuzun herhangi bir yerinde ağrı olduğunu bilemek değil hangi organımızın ağrıdığını bilmektir.

Yukarıda verilenler gerçek böbrek ağrısı nasıl anlaşılır sorusunun cevaplarıdır. Böbrek ağrısının gerçek böbrek ağrısı olduğuna emin olunca hemen doktora başvurulmalıdır çünkü erken teşhis her şeyden önemlidir.

Böbrek ağrılarını önlemek için ilk olarak bol bol su içilmelidir. Bilinçsiz bir şekilde ilaç kullanımından kaçınılmalıdır. Böbrekler ve ayaklar üşütülmemelidir. Çok şiddetli ağrınız var ise sıcak su torbası ile böbreklere bastırmak da böbrek ağrılarını dindirmek için işe yarayabilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.