Sırt Ağrısı Neden Olur?

Sırt Ağrısı Neden Olur?

Neden Olur?

Şimdi sizlere  sorusunun cevabını ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalışacağız. Sırt ağrısı genellikle bir hastalıktan oluşmaz, ama ağrısı hiç azalmayan ve o şiddetle devam eden sırt ağrısının arkasında bir hastalık olabilir. Şimdi lafı daha fazla uzatmadan sırt ağrısı neden olur sorusunun cevabını anlatmaya başlıyoruz.

1.Oturma Bozuklukları:  Genellikle sırt ağrılarının oluşmasındaki en büyük neden oturma bozukluğudur.  Masa başı işte çalışan kişilerde, uzun süre hareket etmeden oturan kişilerde,  bilgisayar karşısında uzun süreler boyunca oturan kişilerde görülen bir durumdur. Kişi yanlış bir oturma pozisyonuyla oturduğu için vücudundaki kaslar geriliyor ve sırt ağrısı gibi durumlar oluşabiliyor. Oluşmasını önlemek için kişinin oturduğu yerde arkasın yumuşak bir şey koyması lazım ve vücudunu zorlamayacak bir şekilde oturması lazım.

2.Uyku Yatış Bozuklukları: Sırt ağrılarının oluşmasındaki bir diğer büyük sebep ise kişinin yatarken yanlış bir pozisyonda yatmasıdır. En yanlış pozisyonlardan birisi uzun süre sırt üstü yatmaktır. Kişi yatarken yan dönüp cenin pozisyonunu alıp yatarsa, yatış bozukluğunda dolayı oluşacak sırt ağrısını büyük miktarda engeller.

3.Romatizma Rahatsızlığı: Kişide ki sırt ağrısı düzenli olarak tekrarlıyor, ve aynı şiddette devam ediyorsa o sırt ağrısının arkasında romatizma rahatsızlığı olabilir. Genellikle sırt ağrısı gibi durumları insanlar fazla önemsemez, ama ilk başladığı zaman önemsense ve sırt ağrısı neden olur sorusunun cevabı aranmaya başlansa o ağrısının arkasında rahatsızlık varsa erken tespit edileceği, tedavisi de daha kolay olur.

4. Omurga Eğriliği: Bu rahatsızlık genellikle normal sırt ağrısıyla karıştırılır ve önemsenmez. Omurga eğriliği genç yaşlarda başlayan bir rahatsızlıktır ve başlangıçta ‘skolyoz’ denilen bir ağrısıyla başlar. Bu oluşan ağrı çok hareket yapınca şiddetlenir, fazla hareket yapmayınca azalır bu durumdan dolayı normal sırt ağrılarıyla çok karıştırılır.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.