Hamilelikte Bel Ağrısı Olur Mu?

Hamilelikte Bel Ağrısı Olur Mu?

?

Hamilelikte bel ağrısı olur mu sorusu hamile bayanlar ve hamile olmak isteyen bayanlar tarafından cevabı en çok aranan sorulardan birisidir. Çoğu uzman ya da kişi olmaz dese de cevap nettir hamilelikte bel ağrısı olur.

Şimdi size sorusunun cevabını ayrıntılı ve net bir şekilde anlatacağız. Hamilelik sürecinde vücutta önemli fiziksel değişiklikler ve hormonal değişiklikler meydana gelir. Bu değişikliklerden dolayı bel ağrısı ve sırt ağrısı gibi rahatsızlıklar oluşur. Neredeyse her hamile bayan bu rahatsızlıkları yaşar.

Hamilelikte bel ağrısını tetikleyen önemli fiziksel değişiklilerden bazıları;

-Fazla kilo alınması

-Vücut görünümünün değişmesi ve bundan dolayı vücudunun hassas noktalarının yer değiştirmesi. Vücudun merkezi ağırlık noktasının yer değiştirmesi.

Hamilelikte yaşanan hormonal değişikliklerden bazıları;

-Hormon artışından dolayı vücutta eklem yerlerinin gevşer ve bu durumdan dolayı bel ağrısı oluşabilir.

-Vücutta ki hormon artışı eklem yerlerini gevşettiği zaman hamile bayanda yanlış duruş pozisyonlarında durabilir.

Yukarıda ki anlattığımız hamilelik sürecinde oluşan değişiklikler hamilelikte bel ağrısı olurmu sorusunun kısa cevaplarıdır.

Hamilelikte bel ağrısının oluşumunu tetikleyen etkenlerden birisi de stresdir. Stresli olmamaya çalışın, yaşadığınız tüm bu küçük rahatsızlıkların sadece hamilelik sürecinde oluşan rahatsızlıklar olduğunun bilincinde olun ve bir süre sonra bu rahatsızlıklardan tamamen kurtulacağınızı bilin.

Hamilelikte sürecinde oluşan bu bel ağrısı, sırt ağrısı gibi rahatsızlıklar paniğe kapılacak rahatsızlıklar değildir, dediğimiz gibi her hamile bayanın hamilelik sürecinde yaşayabileceği bir durumdur. Ve bu ağrıları azaltmanın da yolları mevcuttur.

Eğer yeni hamile bir bayansanız ve bu ağrıları yaşamak istemiyorsanız duruş pozisyonunuza, yatış pozisyonunuza, hareketlerinize dikkat etmelisiniz. Ve hamilelik sürecinde yapılabilen egzersizlerden yapmalısınız. Yapacağınız egzersizler vücudunuzda oluşan hormonal ve fiziksel değişiklikleri düzene oturmanızı sağlar. Vücudunuzda hormonal değişikliklerden dolayı oluşacak gevşemeleri azaltmanızı sağlar.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.