Hamilelikte Bel Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte Bel Ağrısı Neden Olur?

?

Yeni hamile olan bayanların ya da hamile olmak isteyen bayanların cevabını aradığı sorulardan birisidir, hamilelikte bel ağrısı neden olur sorusu. Bizde şimdi sizlere bu sorunun cevabını en iyi şekilde anlatmaya çalışacağız ve kafanızda her hangi bir küçük soru dahi bırakmamaya çalışacağız. Hemen anlatmaya başlıyoruz;

1.Yanlış Haraketler ve Ani Hareketler: Hamileliğin başlangıcında oluşan bel ağrısının en büyük nedenlerinden birisidir. Yanlış ve ani yapılan hareketlerden dolayı karın bölgesi ve çevresinde lifler normalde fazla gerili ve bu durumda bel ağrısına sebep olur. Çoğu hamile bayan ise yaptığı hareketlere fazla önem vermez, bel ağrısı başlandığında ise hemen hamilelikte bel ağrısı neden olur sorusunun cevabını aranmaya başlar.

2. Vücudun Ağrılık Merkezinin Yerinin Değişmesi: Hamilelik sürecinde alınan kilolar, vücutta büyük değişikliklere yol açar, en önemli değişiklik ise vücudun ağırlık merkezinin yerini değiştirmesi. Vücudun ağırlık merkezinin yeri değiştiği için bel ve sırt ağrılarının oluşumu hızlanır.

3.Hamilelik Sürecinde Oluşan Duruş Bozuklukları: Hamilelik sürecinde normalden fazla kilo alındığı için ve vücudun genelinin, en çokta rahim bölgesinin ağırlaşmasından dolayı hamile bayanda istemsiz duruş bozuklukları oluşabiliyor ve bu durum ise sırt ve bel ağrılarını oluşturabiliyor. Duruş şekli hamile bayana yanlış gözükmese de bel ağrıları bir anda başladığı zaman hemen kafasında hamilelikte bel ağrısı neden olur sorusu oluşur. Kafalarında bu sorunun oluşmaması için kendilerine zor bile gelse duruş pozisyonlarına dikkat etmeleri lazım.

4.Hormonal Artış: Hamilelik sürecinde hormonlarda artış olacağından dolayı bel bölgesinde ki eklemlerde gevşeme durumu görülebilir ve bundan dolayı bel ağrısı oluşabilir. Bu durumun önüne geçmek için hafif egzersizler, hamilelik egzersizlerinin yapılması etkili olur. Yapılan egzersizler bel bölgesini sıklaştırmakta etkili olur.

 

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.