Boyun Fıtığı Nasıl Geçer?

Boyun Fıtığı Nasıl Geçer?

?

Halk arasında nedir? sorusundan çok boyun fıtığı nasıl geçer? sorusunun cevabı merak edilir. En ufak bir ağrıda “Acaba fıtık mı?” düşüncesi oluşması bunun en büyük nedenidir.

Boyun fıtığı, kol, omuz, sırt, kürek kemiği, bel ve hatta bacaklarda şiddeti değişen ağrılara neden olan, kişilerin hayatını olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlıktır. Zamanında önlem alınmazsa felce kadar ilerleyebilen bu hastalıktan ilk şüphenedilği an uzman bir doktora başvurup ağrıların nedeninin fıtık mı, yoksa başka bir nedenden mi kaynaklandığının belirlenmesi gerekir.

Boyun Fıtığı Tedavisi ve Egzersizleri

Hastaların hayatlarını olumsuz yönde etkileyen boyun fıtığı, ilerleme durumuna göre farklı yöntemler ile tedavi edilebilir. Bu yönden yeni başlayan boyun fıtığı ve boyun fıtığı olarak ikiye ayrılan hastalık derecelerinin tedavileri de birbirinden farklıdır. Boyun fıtığı hastalık dereceleri ve tedavi yöntemlerine aşağıda yer verilmiştir.

Yeni Başlayan Boyun Fıtığı Nasıl Geçer?

 Çok ilerlememiş, rahatsız olan kişiyi yeni yeni etkilemeye başlamış boyun fıtığı hastalıklarında ilaç destekli egzersizler ile tedavi uygulanır. Egzersizlerin uygulanması sırasında hastanın ağrı duymaması ya da zaten var olan ağrının en aza indirilmesi için mutlaka ağrı kesici ya da kas gevşetici ilaçlar ile desteklenmesi gerekir.

Boyun fıtığı hareketleri, kimi hastaya fizik tedavi şeklinde bir uzman kontrolünde kimi hastaya ise egzersiz olarak evde uygulaması için verilir. Her iki durumda da uygulanan hareketler hemen hemen aynı olup hastalığa neden olan diskin eski haline dönmesi için uygulanır. Bu egzersiz hareketlerinin uygulanması sırasında hastanın yavaş ve nazik bir biçimde hareket etmesi, boynunu çok fazla zorlayacak hareketlerden kaçınması gerekir.

Boyun fıtığı tedavisinde en sık uygulanan egzersiz hareketlerinden bazıları aşağıda anlatılmıştır.

  1. Öne doğru eğilmeye direnç hareketi: Her iki el de alna koyulur ve baş öne doğru itilmeye çalışılır. Alında bulunan eller ile öne doğru eğilme engellenmeye çalışılır ve 10’a kadar sayılır, ardından bekleme pozisyonuna geçilir. Hareket 3 defa tekrarlanır.
  2. Arkaya doğru eğilmeye direnç hareketi: Eller ensede birbirine kelepçelenir ve baş arkaya doğru eğilmeye çalışılır. Eller başın eğilmesine izin vermeden bu şekilde 10’a kadar sayılır ve hareket 3 kere tekrarlanır.
  3. Sağa, sola eğilmeye karşı direnç hareketi: Bu hareketlerde de diğer hareketlerde olduğu gibi başın eğilmesine eller ile engel olunmaya çalışılır.Sağ ya da sol elin baş ve yanak bölgesine konulup itilmesi ile yapılen hareket, her iki yan için de 3 defa tekrarlanır.

Klasik boyun fıtığı egzersizlerinden olan bu hareketler ile kişilerin zamanla ağrılarının azaldığı ve hatta tamamen iyileştikleri görülür.

İlerlemiş Boyun Fıtığı Nasıl Geçer?

 İleri seviyeye yükselmiş boyun fıtığının tedavisinde duruma göre ilk başlarda egzersiz ya da ilaçla tedavi uygulanabilir. Bu tedavilere yanıt vermeyen ya da kişilerde felce neden olacak büyüklükte boyuta gelen boyun fıtığında cerrahi müdahale ile tedavi uygulanır.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Zahit dedi ki:

    Acaba bu egzersizleri günde kaç defa yapabilirim.

  2. hale dedi ki:

    işim gereği sürekli bilgisayar başında olduğum için uzun süre hareketsiz kalabiliyorum.bundan dolayı bende bel ve boyun kısmında ağrılarım oluşmaya başladı.yazınız sayesinde artık her saat başı önerdiğiniz hareketleri yapıyor olacağım.teşekkürler

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.