Bel Fıtığı Ağrısı ile Karıştırılan Ağrılar Nelerdir?

Bel Fıtığı Ağrısı ile Karıştırılan Ağrılar Nelerdir?

ile Karıştırılan Ağrılar Nelerdir?

Genellikle bilinen önemli yanlışlardan biride her bel ağrısının bel fıtığı olduğu düşüncesidir. Bu düşüncede şüphesiz hastalar kadar hekimlerinde payı vardır. Oysa ki bel ağrılarının bel fıtığı olduğu durumlar %10-%15 arasındadır. Bel adelesinden başlayarak bel omurgasına kadar giden birçok hastalık bel fıtığıyla karıştırılabilecek ağrılarla insanları karşı karşıya bırakabilmektedir. Bu sebeple çeşitli belirtilerde ilk olarak çeşitli komşu yapıların çok iyi tanımlanması ve buna göre hastalıkların değerlendirilmesi gerekmektedir. Örneğin omurgada bulunan faset eklemindeki bir rahatsızlık bel fıtığıyla birebir benzer ağrı belirtileri gösterebilmektedir. Oysaki bel fıtığı omurgalar arasındaki disklerin sinir uclarına baskı yapmasıdır. Bu baskı arttıkça bel fıtığı ağrısı da artmaktadır. Ayrıca faset eklemin dışında sakroikral eklemlerde görülen rahatsızlıklarda insanlarda bel fıtığı korkusuna sebebiyet verebilmektedir. Vücudun oynamayan eklemleri arasında bulunan bu kısımda tıpkı bel fıtığı gibi ağrılara sebebiyet verebilmektedir.

Bel fıtığıyla karıştırılan ağrılar sadece omurga ağrıları değildir. Örneğin; leğen kemiği içine yarleşen organlarımızda oluşan çeşitli ağrılar bel fıtığıyla sıklıkla karıştırılabilmektedir. Kadınlarda rahim ve yumurtalık problemleri, erkeklerde ise prostat rahatsızlıkları benzer bir şekilde sanki bir bel fıtığı varmışçasına ağrılı durumlarla karşı karşıya kalmanıza sebep olabilmektedir.

Hamilelikte Yaşanan Bel Fıtığı Ağrısı İçin Yapılabilecekler

Hamilelikteki bel ağrıları ve bel fıtığı ağrılarında en zor sorun ağrılarla başa çıkabilmektir. Kullanabileceğiniz pek çok ağrı kesici ilaç aynı zamanda bebek kordonu ve plasenta yoluyla bebeğe geçmekte ve onun gelişmekte olan karaciğer, böbrek ve beyin gibi organlarına zarar vermektedir. Bu nedenle gebelik boyunca güvenilirliği kanıtlanmış tek ilaç olan parasetamol genelde bu tip ağrıların tedavisinde kullanılmaktadır. Biz piyasada bu ilacı değişik bir takım isimlerle bulabilmekteyiz. Normal zamanlarda kullanılan nonsteroid antiflamatuar olarak bilinen bazı daha kuvvetli ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler potansiyel zararlı etkilerinden dolayı gebelikte kullanılamazlar. Bu tür ilaçların kullanımı bebeğin gelişiminde risk oluşturabileceği kabul edildiğinden bu ilaçların gebelikte kullanımı çok kısıtlı vakalardadır. Ağrıyı kontrol altına almak için parasetamol dışında bele sıcak kompres uygulaması, istirahat ve bazı bir takım egzersizler önerilebilir.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.