Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel ağrısı günümüzde neredeyse her insanın bir ya da birden çok kez yaşadığı bir sorun haline geldi ve herkes  sorusunun cevabını armaya başladı. Bizde bu yazımızda bel ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevaplarını sizlere anlatmaya çalıştık. Bel ağrısı genellikle sık çalışan, çok yorulan ya da masa başı iş yapan kişilerde olur ve genellikle bel ağrısının arkasında bir hastalık olmaz, günlük hayatın getirdiği zorluklar yüzünden olur.

Şimdi lafı daha fazla uzatmadan anlatmaya başlıyoruz;

-Beliniz ağrımaya başladıysa ve üzerinden belirli bir süre geçmesine rağmen geçmediyse ağrıyan bölgeye 10 dakika süreyle soğuk kompres uygulaması yapın. Soğuk kompres yöntemlerinden en kolayı bir adet buz torbasını havluya sarmak ve o şekilde uygulamayı yapmaktır. Soğuk kompres uygulamasını yapmanıza rağmen ağrı yine devam ediyorsa ve hiç azalma yoksa Sıcak kompres uygulamasını yapın.

-Egzersizler yapmalısınız, egzersizler sayesinde ağrıyan bölgedeki baskı azalır ve biter bu sayede ağrınızda biter. Şimdi size örnek bir egzersiz anlatacağız;

1. Bel ağrısı egzersizi:  Sırt üstü yere ya da fazla yumuşak olmayan bir yere uzanın sonra bacaklarınızı diz bölgesinde bükün ve ayaklarınızı yere bastırın. Sonra sol bacağınızı kendinize doğru çekin ve ellerinizle alt bacak kısmından tutup 10 saniye kadar o şekilde bekleyin. Bu egzersiz sayesinde kaslarınız gevşeyecek ve bel bölgenizdeki baskı azalacak, ağrınız azalacak. Bu egzersizi her iki bacağa da 10 kez uygulayın.

-Uyku pozisyonlarınızı değiştirin, sağlık uyku pozisyonları kullanarak yatın. En sağlık uyku pozisyonu anne karnında bebeğin yatış şeklidir yani cenin pozisyonudur. Bu uyku pozisyonunda bele baskı yapılmaz ve ağrı tetiklenmez.

Evet, yukarıda sizlere bel ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevabını ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalıştık, anlattıklarımızı düzenli uygularsanız etkisini görebilirsiniz.

 

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.