Bel Ağrısı Nasıl Geçer

Bel Ağrısı Nasıl Geçer

?

Bel ağrıları sıklıkla karşılaşılan ve çoğu zaman herhangi bir hastalığa veya yaralanmaya bağlı olmadan görülebilen durumlardır. Geçici bel ağrısı 1 haftadan 1 aya kadar sürebilmektedir. Bu süre içinde diye merak eden kişiler için ayrıntılı bir araştırma yaptık. Bu içeriğimizde yer alan bilgilerle bel ağrılarınızın kısmi oranda veya tamamen geçmesini sağlayabilirsiniz.

Soğuk Kompres Uygulamasıyla Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Yaklaşık olarak 2 gün boyunca süren bel ağrılarını hafifletmek için sıklıkla soğuk kompres uygulamaları yapılmaktadır. Soğuk kompres uygulaması için bel ağrınızın yaşandığı bölgede 10 dakikaya yakın bir süre buz torbası veya havluya sarılı şekilde buz bekletebilirsiniz. Buz uygulaması bel ağrısı yaşanmaya başlandıktan sonra ilk 48 saat içinde uygulanabilmektedir. Bu uygulamayı yaparken aynı zamanda hafif ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. 10 dakikalık soğuk kompres seanslarınızı günde 4-5 sefer yapabilirsiniz.

Bel Ağrısı Nasıl Geçer

Sıcak Kompres Uygulamasıyla Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

İlk 2 günden sonra bel ağrılarınız halen geçmediyse geçici bir rahatlatma sağlaması amacıyla sıcak bir duş alabilirsiniz. Ayrıca sıcak bir yastık veya havlu yardımıyla belinizi ısıtmanız ağrınızın hafiflemesine yardımcı olabilir. Soğuk uygulama gibi sıcak uygulama yaparkende ağrı kesici ilaç kullanabilirsiniz.

2-3 Günlük Yatak İstirahati ile Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel ağrınızın fazla miktarda yoğunlaştığı zamanlarda bel ağrısı nasıl geçer diyen kişilere doktorlar 2-3 gün istirahat etmelerini önermektedirler. İstirahat bel kaslarınızın rahatlamasını ve gevşemesini sağlayarak genelde aşırı yorulmaya bağlı olarak görülen ağrıların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Fakat 3 günden daha fazla yatak istirahatini doktorlar kesinlikle önermemektedirler. Çünkü 3 günden sonraki süreçte kaslarda aşırı gevşeme oluşmaya başladığı için ağrılar geçmek yerine daha ağırlaşabilmektedir. Ayrıca kas gücünüzde azalmalar meydana geleceği için kronik bel ağrısı durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Yatak istirahati sırasında tüm gün uyumak yerine belirli aralıklarla kalkıp evin içinde veya dışarıda biraz yürüyüp dolaşmalısınız. Yürüme sırasında ağrı yaşasanızda bu düzelmenize yardımcı olabilecek bir durumdur.

Egzersiz ile Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Hafif düzeyde veya orta şiddetli bel ağrılarında bel ağrısı nasıl geçer diye düşünenlere tavsiyemiz kısa süreli egzersiz yapmaları olacaktır. Çünkü egzersiz kısa süre içinde kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Fakat dikkat etmeniz gereken husus bu egzersizler sırasında belinize yüklenmemeniz olacaktır. Örneğin; kısa yürüyüşler yaparak başlayıp ardından gerilme ve esneme hareketleriyle devam edebilirsiniz. Eğer isterseniz yüzebilir veya kondisyon bisikleti sürebilirsiniz.

Bel Ağrısı Nasıl Geçer

Bel Ağrısını Geçirmek İçin Egzersiz Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler;

1-) Egzersize her zaman içinde kolaydan başlayıp ardından hareketlerle devam etmelisiniz.
2-) Egzersiz süresini ilk başlarda olabildiğince kısa tutup ardından uzatabilirsiniz.
3-) Egzersize ilk başladığınızda ağrılarınızda hafif şekilde artma olabilir ardından bu ağrı kendiliğinden azalmaya ve geçmeye başlayacaktır.
4-) Ağrılarınız aşırı şiddetlenir ve geçmez ise bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Bunları Uygularsanız Bel Ağrısı Daha Hızlı Geçer

Yapılan araştırmalar sonucunda günlük yaşantımızda yapacağımız bazı değişiklerin artık bizi bel ağrısı nasıl geçer demek zorunda bırakmayacağı tespit edilmiştir. Bunlara sırasıyla alt başlıklar halinde değinmek istiyoruz.

Rahat Giyinerek Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Topuklu ayakkabılar giymek bel omurlarına yoğun baskı oluşturduğu için özellikle yoğun şekilde yürümek zorunda kaldığımız günlerde şiddetli bel ağrıları ile karşılaşmamıza sebep olmaktadır. Bu sebeple hafif topuklu ayakkabılar veya düz ayakkabılar giymeniz sırt ağrınızın daha çabuk geçmesini sağlayacaktır.

Bel Ağrısı Nasıl Geçer

Uygun Çalışma Alanı İle Bel Ağrısı Nasıl Geçer;

Çalışma masanızın nasıl bir yapıda olduğuna veya sırtınızı dayadığınız sandalyenin nasıl dizayn edildiğine dikkat ettiniz mi? Çalışma masanız sizin için uygun bir yükseklikte olmalıdır. Sandalyeniz ise sırt desteği iyi şekilde ayarlanmış bir yapıda olmalıdır. Ayrıca ayaklarınızı döşeme üzerinde oturtup dinlendirebileceğiniz bir bölüm bulunmalıdır.

Araç Kullanırken Nasıl Geçer?

Yaptığınız iş gereği sürekli araç kullanmak zorunda olan biriyseniz, otomobil sürerken bel ağrısı nasıl geçer diye merak ediyorsanız yapmanız gereken sırtınıza ufak bir yastık veya rulo şeklinde bir havlu koymanızdır. Ayrıca uzun yolculuklarda sık sık mola verip mola verdiğiniz alanda kısa yürüyüşler yapmalısınız.

Uyurken Yastık Kullanırsanız Sırt Ağrınız Nasıl Geçer?

Uyurken iki şekilde sırt ağrınızdan kurtulabilirsiniz. Birincisi dizlerinizi büküp dizlerinizin arasına bir adet yastık koyarak uyumanız olacaktır. Bu şekilde uyumak istemeyen kişiler yastığı ayaklarının arasına koyarak da uyuyabilirler.

Bel Ağrısı Nasıl Geçer

Doğru Yatak Seçimiyle Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Sırt ağrılarım nasıl geçer diye düşünen kişiler yatak seçimi sırasında çok yumuşak veya çok sert olmayan bir bir yatak tercih etmelidirler. Uyurken hafif şekilde dizleri bükmek sırta binen yük miktarını azalttığı için oluşabilecek ağrıları azaltabilme özelliğine sahiptir. Sırt üstü pozisyonda yatmayı tercih edenler dizlerinin altına yastık yerleştirebilirler.

Uyurken yapılan büyük yanlışlardan biri ve insanların ağrılarım nasıl geçer demesine sebep olan bir etken ise yüsüstü pozisyonda uyumaktır. Bu şekilde uyumak sırt omurgalarına aşırı şekilde yük binmesine sebep olmaktadır. Kişiler kendi zevklerine göre biraz sert yatak veya yumuşak yatak tercih edebilirler, fakat asıl amaç uyuma sırasında vücudun yanlış bir pozisyona girerek bele baskı yapmasına engel olmaktır.

Tedavi ile Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel Ağrısı Nasıl Geçer
Sırt ağrıları genel olarak aşırı derecede şiddetli olmasına rağmen çoğu zaman herhangi bir hastalık belirtisi olmayıp sadece omurlarda, eklemlerde veya kaslarda yaşanan geçici bir problemden kaynaklanabilmektedir. Bu sebeple hafif ağrılar yaşayan kişilerin acil olarak doktora gitmesi gerekmese de uzun süre geçmeyen ve sürekli şiddetlenen bel ağrılarında doktora muayene olmak ve tıbbi tedavi görmek gerekebilir. Tıbbi tedavi bel ağrısı nasıl geçer diye merak edenlere önerebileceğimiz en kesin çözüm yoludur. Ağrılarınız aşırı derecede şiddetli bir durumdaysa, gün içinde işlerinizin büyük çoğunluğunu yapmanıza engel teşkil ediyorsa ve bir türlü azalmak bilmiyorsa ilaç ve doktor tedavisi artık gerekli olabilir.

Doktora göründüğünüz zaman size vereceği bel ağrısı için ağrı kesici ilaçlar ve çeşitli kas gevşeticiler yardımıyla çok kısa sürede ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Ayrıca eğer varsa MR ve tomografi çekilerek sırt omurlarınız incelenerek farklı rahatsızlıklarınızın bulunup bulunmadığı tespit edilir. Fakat unutmamanız gerekir ki bel ağrısı nasıl geçer derken kesinlikle doktorunuza danışmadan kendiniz ilaç tedavisine başlamamalısınız çünkü bilmeden kullanacağınız farklı bel ağrısı ilaçları vücudunuzda ciddi yan etkilere, rahatsızlıklara ve hastalıklara sebep olabilir.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.