Ani Bel Tutulması

Ani Bel Tutulması

Hazırladığımız bu araştırmada neden olur ve ani bel tutulması durumunda neler yapılması gerektiğine ayrıntılı olarak değinmeye çalışacağız. Bel tutulması kas iskelet sistemimizde çeşitli fonksiyon bozukluklarına sebep olan ve toplumda oldukça sık görülen bir durumdur. Yoğun şekilde çalışan kişileri oldukça sık etkilemesinden dolayı özellikle gelişmiş ülkelerde iş gücü kaybına sebep olmakta ve tedavi giderlerini arttırmaktadır. Bel tutulmaları çeşitli türlere göre farklı sınıflara ayrılmaktadır. bel tutulması, bel tutulması, bel tutulması, tekrarlayan bel tutulması vb. çeşitli türleri bulunmaktadır. Ayrıca bunların dışında osteoporoz, spondilit, disk protrüzyonu, fasat eklem vb. çeşitli rahatsızlıklarda bel tutulmasına sebep olan etkenler arasında bulunmaktadır.

Dünya’daki bütün insanların ortalama %80’i hayatlarının belirli dönemlerinde problemleriyle karşı karşıya kalmaktadır. Karşılaşılan bel ağrılarının ve tutulmaların yarısı ilk hafta sonunda geçerken %80’i 6-12 hafta içinde ancak iyileşmektedir. Hastanelerin fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümlerinde tedavi gören hastaların büyük çoğunluğu bel ve ayak ağrılarından şikayetçi olmaktadırlar.

Ani Bel Tutulmasında Risk Faktörleri Nelerdir?

Bel tutulmalarında kişinin yaptığı meslek büyük bir etken olmaktadır. Yoğun şekilde fiziksel güç ve çalışma gerektiren işlerde bel tutulması riski fazladır. Sürekli öne eğilme gerektiren işlerde, ağır sanayi işlerinde, kamyon, minibüs, otobüs vb. araçların şoförlerinde ve uzun süre ayakta kalma zorunluluğu bulunan işlerde risk oranı yüksektir.

Yapılan iş dışında aşırı kilo, boy uzunluğu, kaslarda güçsüzlük meydana gelmesi, psikososyal problemler ve çeşitli spor faaliyetleri de bel tutulmasının nedenleri arasında bulunmaktadır.

Bel Tutulmasının Tıbbi Sebepleri

Travmalar, doğumsal problemler, kireçlenme, inflamatuar hastalıklar, metabolik ve endokrin sistem hastalıkları, tümörler, enfeksiyonlar, yumuşak dokularda yaşanan ağrılar, mesane rahim vb. iç organ ağrılarına sebep olan hastalıklarda bel tutulmasına ve bel ağrısı oluşumuna sebep olabilmektedir.

Ani ?

Ani bel tutulması tedavisi sırasında ilk amaç hastayı normal yaşamına geri döndürmektir. Akut (geçici) bel tutulması yaşayan bireyler ilk hafta dinlenerek bu ağrılarından kurtulmayı başarabilirler. Özellikle yatak istiharati bel ağrısının hızlı şekilde geçmesine son derece yardımcı olmaktadır.

Bel tutulması tedavisi için kas gevşeticiler, ağrı kesiciler (analjezik), antiinflamatuar ilaçlar ve antidepresanlar ilaç olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Yaşanan ağrıyı hafifletmek için fizik tedavide TENS (elektrik vererek ağrıyı gideren cihaz), masaj, ısı uygulamaları, vb. çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Fizik tedavi ağrının hızlı şekilde geçmesine yardımcı olarak bel tutulması tedavisini hızlandırı etki göstermektedir.

Fizik tedavi uygulamalarına destek olması amacıyla korse kullanımı tavsiye edilebilmektedir. Ayrıca hastaya evde kendisinin uygulayabileceği egzersizler ve masaj teknikleri öğretilmektedir. Bu sayede hasta kendisi uygulayacağı basit egzersizler ile hem ağrılarını gidermekte hemde kaslarını güçlendirerek fiziksel postürünün iyileşmesini sağlamaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.