Migren Belirtisi ve Tedavi Çeşitleri

Migren Belirtisi ve Tedavi Çeşitleri

ve krizleri, son derece şiddetli bir ağrı, boyunda dolgunluk hissi ile geçen; insanın hayatını çok kötü etkileyen ve ataklar esnasında ağır seyreden bir rahatsızlıktır. Genel tipik belirtileri arasında yarım  görme gibi atak belirtisi ortaya çıkarak başlayan, oldukça şiddetli bir baş ağrısının ardından yerini mide bulantısına eşlik ettiği, kusma sonrasında baş ağrısının azaltarak geçtiği bir tipidir.

Migren hastalığının en genel nedeni içerisinde stres gösterilmekte ve çoğu platformda migren bir stres hastalığı olarak ifade edilir. Genetik faktörlere de hastalık nedenleri içinde dikkat çekilirken; yorgunluk, uykusuzluk yoğun tempo, aşırı kafein tüketiminin hastalığı tetiklediği belirtilir.

Migrenin Tedavisi

Migren hastaları  çoğunlukla zaman zaman ortaya çıkan migren ataklarına katlanarak, normal hayatlarını devam ettirmeye çalışmaktadır. Migren, ataklar sırasında meydana gelen son derece rahatsız edici ve acı  verici  ağrının  yanı sıra çoğu zaman bir başka sağlık problemi getirmediği için hastalar, doktor kontrolüne gitmemektedir. Fakat migren ataklar başladıktan sonra ilaçlarla çok zor düzelmekte, genelde ataktan sonra ilaçlar yarar vermediği belirtilir. Fakat atağın belirtilerini verdiği anda ilaç kullanımına bağlı olarak hastalığın tetiklemesi kontrol altına alınabilmektedir. Migrende ilaç tedavisi çoğunlukla bu mantıkla orantılıdır ve atağın kontrolü ilk kuraldır.

Migren Hastalarının Nelere Dikkat Etmeli

Migren hastaları, stresten mümkün olduğunca uzak durması gerekmektedir. Bununla beraber migren ataklarını tetikleyen sigara, alkol, kafein, çikolata tüketimine dikkat etmesi gerekir. Farklı olarak soğuk ortamlarda kalmamalı; migrene ek olarak sinüzit de varsa hastanın kendine çok dikkat etmeli; duştan sonra dışarıya çıkmamak gibi tedbirler alarak üşütmeye yönelik titiz davranmalıdır.

Migren Atakları Sırasında;

Sakin kalmaya çalışın. Atak bilincte bulanıklık da yapabilmekte, kısmi görme kaybı yaratmaktadır. Dışarıdaysanız, bir  yakınınızı yanınıza çağırabilir, atağınız şiddetli ise en yakın sağlık kurumundan yardım isteyebilirsiniz.Evde atak sırasında perdeleri kapatıp karanlık ve sakin bir odada, dinlenmeye çekiliiz. Mide bulantısı hissini bastırmayınız ve kusmadan itibaren ataklar hafiflediğinde, sıcak bir duş alınız. Hastalığı takip eden süreçte dil ya da bedeniniz herhangi bir yerinde ıuyuşma yaşanabilir. Hastalık sonrası en az bir gün istirahat ediniz.

Migren Belirtisi ve Tedavi Çeşitleri

Migren Hastalığına İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Şiddetli baş ağrısı halk arasında migren olarak adlandırılır. Migren ağrıları bazen dayanılmaz ve çekilmez boyutlara ulaşır. Migren hastalığı için kullanılan şifalı bitkiler vardır. Bu bitkiler migren hastalığını kökten çözüme kavuşturmaz. Migren sancılarını düşürür kolayca atlatmanızı sağlar. Migren için tavsiye edilen şifalı bitkiler şunlardır:

1- Migren için özellikle koyu renkli yeşil yapraklı bitkiler tüketmelisiniz. Özellikle brokoli, lahana ve ıspanak tüketmelisiniz.

2- Yulaf ezmesi, soya fasulyesi buğday tohumu ve sarımsak da migren için çok güçlü bir antioksidan görevi yapar.

3- Serotonik düşüklüğünü engellemek için ceviz, badem, susam, kabak çekirdeği, kepekli tahıllar ve pirinç bol miktarda tüketilmelidir.

4- Migreni tetikleyen besin guruplarından uzak durmalısınız. Kahve, çay gdo içeren besinler, katkı maddeli besinler migren hastalığını tetikler.

5- 1 bardak su içine 12 kök kedi otu konulup güzel bir karışım yapılır. Karışım 10 dakika kaynadıktan sonra tüketilirse migren ağrılarına iyi gelir.

6- Defne tohumu toz haline getirilip her gün 3 bardak içilmesi tavsiye edilir.

7- 1 bardak su içine konan 4 gr anason karışımı kaynatılıp günde 2 bardak içilmesi migren tetiklemesini durdurur.

8- Migren olan bölgeye papatya yağı ile masah yapılması migren ağrılarını dindirir.

9- 1 bardak su içine 5 gr kekik konulup kaynatılıp içilmesi migren ağrısına iyi gelir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp