Kolesterol Baş Ağrısı Yapar Mı?

Kolesterol Baş Ağrısı Yapar Mı?

?

Türk toplumunun en yaygın hastalıklarının basında diyabet yani şeker ve kolesterol gelir. Peki kolesterol  baş ağrısı yapar mı? Bu soruyu yanıtlayabilmek için öncelikle kolesterolün ne olduğu bilinmelidir. Kolesterol yağ içerikli besinlerden elde edilen vücudun yapı taşlarından birisi olan yağların bir çeşididir. Vücutta hormon üretimi, safra üretimi gibi pek çok hayati fonksiyonların temelini oluşturabilir. Ancak her şeyde olduğu gibi fazlası ciddi sorunlara yol açmaktadır. Pek çoğumuzun kan tahlillerinden bildiği HDL, LDL değerleri aslında vücutta kolesterol taşınımında rol oynayan moleküllerdir. HDL iyi huylu kolesterolü tanımlar yani dokularda bulunan fazla kolesterolü yıkım için karaciğere getirir.LDL ise kötü huylu kolesteroldür o ise dokulara kolesterol taşır.İşte bu yüzden kolesterol hastalarında ciddi LDL artışı gözlenmektedir.

Asıl sorumuz olan kolesterol baş ağrısı yapar mı?   ya  gelirsek  kolesterol artışı direk olarak baş ağrısına sebep olmaz. Kolesterol artışına bağlı olarak oluşan ‘ateroskleroz’  olarak   bilinen damar tıkanması sonucu oluşabilecek damar tıkanıklıkları ciddi baş ağrılarına yol açabilir. Kabaca tarif edilmesi gerekirse ateroskleroz;  damar epitel dokusunun altında birikmeye başlayan kolerterol ve kan hücrelerinin zamanla damar epitelini parçalayıp damar lümeninde birikmesi sonucu damar tıkanıklığı olarak tanımlanabilir. Damar içerisinde oluşan plakların hem kan akımını azaltması sonucu hem de dokudan kopup daha ince damarları tıkaması sonucu ciddi organ hasarlarına yol açar.

Kolesterol baş ağrısı yapar mı?  sorusunun cevabı işte burada yatmaktadır. Beyine giden damarlardaki tıkanıklık sonucu kısmi ya da total kan akımının kesilmesi sonucu oluşan doku oksijenlenmesinin azalması sebebiyle baş ağrıları oluşabilir. Doku oksijenlenmesinin tamamen kesilmesi sonucunda beyin dokusu ölüme gider ve fonksiyonlarını kaybeder. Pıhtının tıkadığı damarın lokalizasyonuna göre ciddi bölgesel felçler ve hatta ölümle sonuçlanabilir. Kolesterol riski taşıya ve belli bir yaşa ulaşmış olan herkesin agresif seyirli baş ağrıları sonucu mutlaka ivedilikle hekime danışmaları önerilir. Küçük önlemlerin ve zamanında yapılan müdahalelerin hayat kurtarıcı olacağı unutulmamalıdır.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.