Enseden Gelen Baş Ağrısı

Enseden Gelen Baş Ağrısı

Baş ağrılarının her zaman masum olmayacağını mutlaka belirtmek gerekmektedir. Günlük stres, sıkıntı, çevresel faktörler sonucu oluşan doğal ağrılar çeşitli basit yöntemler veya basit ağrıkesicilerle giderilebilmektedir. Ancak her zaman bu kadar çabuk geçmeyen migren gibi kronik ağrı sebeplerinin yanı sıra daha farklı ciddi problemler sonucunda da ağrı oluşabilmektedir. Ağrı vücudun savunma sistemlerinden birisidir ve doğru analiz edilmesi çok önemlidir. Enseden gelen baş ağrısı kimi zaman sadece kas  spazmları sonucunda oluşabilecek ağrılar iken kimi zaman da ciddi damar problemleri, doku hasarları sonucunda oluşabilmektedir.

Enseden gelen baş ağrısının en önemli nedenlerinden birisi tıbbi adı anevrizma olan damar balonlaşmalarıdır. Peki anevrizmalar neden bu denli önemlidir ve enseden gelen baş ağrısına yol açar? Anevrizma atar damarlar olarak bilenen dokulara kan getirmekte rol alan ve yüksek basınç taşıyan damarların duvarında oluşan balonlaşmadır. Damar duvarının incelmesi sonucunda yüksek tansiyon, stres gibi pek çok sebeple tabiri caizse her an patlamaya hazır bir bombadır. Özellikle beyin içerisinde oluşan bu anevrizmaların patlaması sonucunda oluşan küçük miktardaki kanamalar dahi ciddi beyin hasarlarına yol açabilmektedir. Bu durumda enseden gelen baş ağrısı anevrizma kaynaklı ciddi beyin kanamalarının habercisi olabilmektedir.

Bu sebeple vücudunuzda oluşan ağrıları ve rahatsızlıkları doğru dinleyip doğru zamanda doktora başvurmak çok önemlidir. Birkaç basit ilaçla geçer diye düşünerek zaman kaybına yol açılması telafisi imkansız sonuçlar doğurabilmektedir. Kliniklere erken başvuru yapılması iskemik nekroz denilen dokuların oksijensiz kalması sonucunda ölmesi olarak tanımlanan hasarların önüne geçilmesinde en önemli etkendir. Enseden gelen baş ağrısının ciddi sonuçları olabileceği unutulmamaları ancak her ağrının da ciddi bir problemden kaynaklanmayacağı unutulmamalıdır. İlk müdahale kişinin kendisini dinlemesiyle sağlanır ve devamında dikkatli bir ilaç kullanımı ve yaşam şekli ile devam eden bir süreçle ilerler.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Eylem dedi ki:

    Benim hemen hemen 3 yildan beri hergun bas agrisi var bende ve enseden baslayrak sakaklarima kadar hatta tepeme kadar majezik iciyorum oda kesmiyo hicbir agri kesici keamiyor acaba onemsenecek bi agrimisir

  2. HÜMEYRA AKÇA dedi ki:

    MERHABA BİR ŞEY SORACAKTIMBENİM ESEMDEN İTABAREN BİR AGRI GİRİYOR SOL TARAFDAN İTİBAREN AGRI GİRİYOR AMA ARADASIRADA OLUYORDİYE FAZLA ÖNEMSEMİYORUM AGRI KESİCİYNEN 1 2 SAATTEGEÇİYORSİZİN BİR BİLGİNİZ VARMI

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.