Başın Sol Tarafının Ağrıması

Başın Sol Tarafının Ağrıması

Bölgesel baş ağrıları en yaygın ağrı tiplerindendir. Özellikle migren krizleri başın belli bir bölgesinin tamamen ağrıması ile karakterize krizlerdir.  Başın sol tarafının ağrıması bu tip ağrı tiplerinin alt grupları arasında sayılabilmektedir. Ağrıların başlangıcından önce aura dönemi olarak tanımlanan dönemde kişi kendisindeki rahatsızlıklardan krizlerin geleceğini anlar. Auralı veya aurasız olan migren tipleri mevcuttur. Migren hastalığının etiyolojisi henüz tam çözülememekle birlikte kesin bir tedavisi de bulunmamaktadır. Yalnızca ağrı dönemlerinde semptomları hafifletecek tedaviler mevcuttur.

   Başın sol tarafının ağrıması durumunda öncelikle sol gözden kaynaklı bir ağrı olup olmaması açısından değerlendirilmelidir. Göz ağrıları ve diş ağrıları genellikle yaygın baş ağrıları yapabilmektedir. Kişi kendisinde göz veya diş rahatsızlıkları olmadığını düşünüyorsa  ve migren belirtilerini taşıyorsa bir nöroloji uzmanına danışmalıdır. Kriz dönemleri kimi insanda sadece günlük ağrılar şeklinde olabilmekteyken kimilerinde mide bulantısı ve kusma ile seyreden daha rahatsız krizler şeklinde geçebilmektedir. Başın sol tarafının ağrıması gibi bir şikayete sahipseniz öncelikle tetikleyici sebeplerinizi bulmanız gerekir. Çikolata, tatlı, alkol, şarap, sigara, parfum, polen gibi pek çok dış etken migren krizlerini tetiklemektedir.

Migren krizlerinin tedavisinde sessiz ve karanlık ortamda dinlenmek çok önemlidir. Işık ve ses krizler üzerinde ciddi tetikleyici etkiye sahiptir. Ayrıca parasetamol türevi ağrı kesiciler, novalgin, minoset, arveles, gripin gibi günde 3 doza varana kadar kullanılabilir. Ancak daha önce ilaç alerjisine sahip olup olmadığınızı bilmediğiniz ilaçları kesinlikle kullanmayınız. Bu konuda bilgi sahibi değilseniz doktora danışmanız gerekmektedir. Ayrıca kafeinin de aura döneminde alındığı zaman ağrıları hafifletici etkisi vardır.Ancak kriz döneminde kan akımını artırıcı etkisinden dolayı olumsuz etkiler.  Bu sebeple ağrı kesicilerin içerisinde kafein bulunan formları da mevcuttur. Ancak agresif türde ağrılara sahipseniz ve doğal yöntemlerle geçiremiyorsanız mutlaka doktora başvurmalısınız.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp

Yorumlar (14)

YORUM YAZ
 1. Avatar şerife 19 Mart 2017, 15:13 diyorki:

  benim başımın sol tarafı ağrıyor ama uyuyunca geçiyor dişimin ağrısıda geçiyor endişelenmelimiyim?
  🙁

 2. Avatar şerife 19 Mart 2017, 15:12 diyorki:

  benim başımın sol tarafı ağrıyor ama uyuyunca geçiyor dişimin ağrısıda geçiyor endişelenmelimiyim?

 3. Avatar Fatma 30 Eylül 2016, 15:49 diyorki:

  Merhaba. Başımın ağrıları sürekli değişiyor.Bazen sağ- sol ön lob bazen ise arka sağ-sol loblarım ağrıyor. Bu ağrılarım yüzünden gözümden istemsizce yaşlar geliyor.Bazen alnım beyazlaşıyor,ellerim titriyor,ayaklarım ellerim buz kesiyor, gözlerim böyle hafif yukarı doğru gidiyor. O an çok sinirli oluyorum ya da bazı zamanlarda çok yorgun olup uyuyorum.Böyle karışık şeyler işte.Sizce sorunum ne olabilir?

 4. Avatar Yasemin 21 Eylül 2016, 13:39 diyorki:

  Merhaba sol gozumden enseme kadar agri var.24 saati gecti agrim dinmiyo. ani haraket edin egilince beynim zonkluyo kafan sallansi zaman sanki beynimde bir yara varmis gibi bir agri veriyo.lutfen acil bir cvp iyi gunler

 5. Avatar merve 26 Ağustos 2016, 20:24 diyorki:

  Merhaba sadece basimin sol tarafinda arkaya dogru ani bir sanci geliyor cok cok siddetli ancak bir dk icinde geciyor. Son iki haftada ayni bolge 2 kere oldu daha once olmamisti 23 yasindayim. Tansiyonum hep dusuk Baska bir sikayetim yok yurtdisina tasinacagim icin doktora gidip tahlil yapmaya vaktim kalmadi acaba onemli birsey midir?

 6. Avatar Yavuz 5 Mart 2016, 14:42 diyorki:

  Ensede gelen baş ağrıları ile birlikte ağzımdan yeni yeni uyusmalar olmaya başladı çevredekiler de yazıdaki gibi migren dir dediler karanlikta uyudum ve sessiz bor ortamda durdum banamisin demiyor bu ağrı dalga dalga vuruyor dün nöroloji ye gittim oda ilk iş tomografi cekileceksin dedi bundan bişey cikmayacagini tezci arkadaşımız söyledi herseyin hayirlisi bakalım sonuç neyi gerektirir

 7. Avatar Vusal 12 Ocak 2016, 00:06 diyorki:

  Salam. Agri esasen sol terefinde daha cox olur. Agri evvelce yavaw sonra ise daha shidetli olur agri zamani gozlerim de agriyir burnumda goynemeler olur. Agri oldugu gunlerde axwam yatdigim zaman burnumda zeif qan axmalar olur

 8. Avatar Tuba 18 Mayıs 2015, 01:12 diyorki:

  Benim bu sabah sol sakagimda ama hem hafif asagisi hem yukarisini kapsaayan bi agri oldu, ozellikle basimi egip kaldirdigimda saplanan bi agri oluyo biraz endiselendim tavsiyeniz var mi ?

 9. Avatar farukulhak 19 Nisan 2015, 05:06 diyorki:

  yaklaşık iki gündür başımın sol tarafı çok şiddetli olmayacak şekilde ağrıyor acaba neden olabilir.

 10. Avatar Ləman 22 Mart 2015, 11:59 diyorki:

  başımın sol tərəfində qaşımın üstü yaman ağrıyır,bu hal günortaya kimi davam edir. nədəndir

  • Avatar Fevzi BÜYÜKTAŞ 23 Mart 2015, 01:09 diyorki:

   Konuda belirtildiği gibi baş ağrılarının çok farklı sebepleri olabilmektedir. Bu sebeple tam olarak kesin tanı koyulabilmesi için en kısa sürede bir doktora gitmenizi tavsiye ederiz.

 11. Avatar roza 20 Şubat 2015, 09:43 diyorki:

  merhaba başımın sol kısmında çok şiddetli 1 şekilde sancıyor ve gecmiyor burnum agri zamanı çok göynüyor nefes alamıyorum lütfen yazın

  • Avatar Fevzi BÜYÜKTAŞ 21 Şubat 2015, 18:28 diyorki:

   Buradan maalesef rahatsızlığınız hakkında kesin tanı koyamayız bu sebeple acilen bir doktora görünmeniz gerekmektedir.