Baş Ağrısı İçin Ne Yapılmalı?

Baş Ağrısı İçin Ne Yapılmalı?

İçin Ne Yapılmalı?

Baş ağrısı insanoğlunun hayatı boyunca karşılaşabileceği ağrılar içinde en sık ağrı tipidir. Baş ağrısı genel anlamda baş kısmında hissedilen ağrı olsa da her zaman bu bölgeden kaynaklanmaz. Yüz, göz, diş ve boyundan kaynaklanıp baş bölgesine yayılabilir. derseniz öncelikle ağrınızı tanımanız gerekir. Ağrı deyip geçmeyin kendi içerisinde pek çok türü ve kaynağı mevcuttur. En yaygın baş ağrısı sebeplerinden birisi olan migren genellikle genç kadınlarda görülür ve etiyolojisi tam olarak bilinmese de pek çok tetikleyici sebebi vardır. Ön baş bölgesinde hissedilen ağrılar genellikle sinüs ağrılarıdır, tek göz ağrıları göz problemleri kaynaklı küme tipi ağrılar olabilmektedir. Yüzün tek taraflı olarak agrıması ise migren krizlerinin habercisi olabilir. Gün içerisinde stres, sıkıntı,üzüntü,kötü hava şartları,aşırı ışığa maruz kalma, fazla tatlı tüketimi gibi pek çok sebep baş ağrısına yol açabilir.

Bu tip gündelik baş ağrısı için ne yapılmalı diye merak ediyorsanız, parasetamol türevi ağrı kesici ilaçlar genel olarak ağrıları dindirebilmektedir. Ayrıca melisa çayı, ıhlamur gibi sedatif etkiye sahip doğal bitki çayları baş ağrısını dindirebilmektedir. Karanlık ve sessiz bir odada uyumak kronik olmayan için başvurulabilecek en doğal çözümlerin başında gelir. Kronik olmayan baş ağrılarında mümkünse ağrı kesici almadan gecirilmeye çalışılmalıdır.Ancak doğal yöntemler eksik kaldığında ağrı kesicilere başvurulmalıdır. Düzenli kullanılan ağrı kesicilerin sindirim sisteminde ciddi rahatsızlıklara sebep olabileceği unutulmamalıdır.Düzenli kullanılan ağrı kesiciler aynı zamanda vücuttaki ağrı eşiğini yükselteceği için bir süre sonra alınan doz yetmeyecek ve vücut daha fazlasını talep edecektir. Bu sebeple gereksiz ilaç kullanımından kaçınılmalıdır.Kronikleşmiş bir baş ağrısı mevcutsa bu durumda mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

Ağrı kavramının vücudun yanlış giden bir olaya verdiği uyarıcı bir tepki olduğu unutulmamalı ve dikkate alınmalıdır. Ayrıca gebelerde ne tür ilaç söz konusu olursa olsun mutlaka kontrolünde bulundukları hekime başvurmaları gerekir. Başvurulacak doğal yöntemler arasında şakak bölgelerine masaj yapmak, saç diplerini hafifçe çekerek yüz masajı yapmak, geriye doğru saç taramak sayılabilir. Bu yöntemler yıllardır uygulanan yöntemler olsa da kafaya giden kan dolaşımını artırması sayesinde ağrı hissini dindirebilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. pervin dedi ki:

  Baş ağrısıyla ilgili güzel bir makaleolmuş.baş ağrısının sebebi dediğiniz gibi muhakak vücutta oluşan yanlış bişeyden dolayı oluştuğu apaçık. ama bence en büyük etkisi ya yorgunluktur yada psikolojik olarak insanların huzursuz sıkıntılı ve gergin halide baş ağrısına sebep olabiliyor. sık sık baş ağrısı çekenlerinde muhakkak doktora görünmeleri gerekiyor.çünkü bir hastalığın habercisi olabilir bu.

 2. Hasan Eoğlu dedi ki:

  37 yaşındayım 71 kilodayım inşaat sektöründe çalışıyorum.
  ensemin tam ortasından başımın sağ bölgesi anlıma kadar olan bölge çok sık ağrıyor.
  Bir tane ağrı kesici (novalgin) alıyorum çok zaman fayda etmiyor ikinci ağrı kesiciye ihtiyaç ve duyuyorum oda ancak hafifletiyor .Açıkınça (özür diliyorum) cinsel ilişkide 1 den fazla boşalmada (kesinlikle) baş ağrısı çekiyorum ve haftanın en az 2-3 günü böyle çok aşırı ağrımadıkça ilaç almıyorum. Akrabalarımda şeker hastası mevcut.
  Sizden bana en yakın zamanda yol göstermenizi diliyorum .TEŞEKKÜRLER KOLAYGELSİN

  1. Fevzi BÜYÜKTAŞ dedi ki:

   Öncelikle geçmiş olsun; sitemizde birçok ücretli makale yazarı internette araştırmalar yaparak çeşitli sağlık sorunları hakkında makaleler yazıp yayınlıyorlar fakat bu makaleleri hazırlayan kişilerin hiç biri maalesef herhangi bir sağlık uzmanı değil. Bu sebeple en kısa sürede bir doktora görünerek şikayetlerinizi belirtmeniz hem hastalığınızın teşhisi açısından hemde tedavinizin uygun şekilde yapılabilmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.