Baldır Ağrısı

Baldır Ağrısı

Aşırı yüklenme, yaralanma, tendon ve baldır bağlarında yaşanan aşınmalar ve yıpranmalar sebebiyle baldır ağrısı meydana gelebilmektedir. Baldır ağrıları genel olarak hafif ağrı kesici ilaçlar kullanılarak giderilebilmektedir. Ek olarak evde istirahat etme, baldırın fazla zorlanmaması ve uygun egzersiz baldır ağrısını giderebilmektedir. Normal baldır ağrıları dışında çeşitli rahatsızlıklar sebebiyle de kalıcı baldır ağrıları meydana gelebilmektedir. Örneğin, kan dolaşımı problemleri ve bulaşıcı hastalıklar baldır ağrısına sebep olabilmektedir. Bazı baldır ağrıları sebebi tespit edilip tedavi edilmedikleri takdirde ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. Örneğin diz kapağının arkasında görülen üst baldır ağrısı kalp krizi ve pulmoner emboliye (damarda kan pıhtılaşması) sebep olabilmektedir.

Baldır Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Baldır ağrıları yaralanma, enfeksiyon, dejenerasyon, inflamatuvar ve nörolojik nedenlerle meydana gelebilmektedir.

Yaralanma Kaynaklı Baldır Ağrıları

Kaslarda kramp meydana gelmesi, çürüme, burkulma veya benzeri durumlar, kas yırtılmaları baldır ağrısına sebep olan yaralanma sebepleri arasında bulunmaktadır.

Enfeksiyon Nedenli Baldır Ağrısı

Tam iyileşmemiş ve mikrop kapmış enfekte yaralar ile selülit vb. deri enfeksiyonları baldır ağrısı sebebi olabilmektedir.

Diğer Baldır Ağrısı Sebepleri

Sinir sıkışmaları, periferik nöropati, diyabetik nöropati, tendon iltihaplanması (tendinit), romatoid artrit ve varis oluşumu baldır ağrısı oluşmasını sağlamaktadır.

Baldır Ağrısının Asıl Sebebi ve Teşhisi Nasıl Yapılır?

Doktorunuzda giderek sizde bulunan baldır ağrısının asıl sebebini teşhis edebilirsiniz. Örneğin; kimilerinde , kimilerinde , kimilerinde veya görülebilmektedir. Ayrıca bazı kişilerde ve da görülebilmektedir. Bu durumu doktorunuza ifade ederek ayrıntılı destek alabilirsiniz.

Muayene olmak için gittiğinizde doktorunuz size baldır ağrınızın tam olarak nereden kaynaklandığını, ağrının şiddetini ve yayılma şeklini tarif etmenizi, ağrının aralıklı mı yoksa sürekli mi gerçekleştiğini öğrenmek için sorular soracaktır. Ayrıca şişlik bulunup bulunmadığını kontrol edecektir.

Baldır Ağrısı Hangi Durumlarda Tehlikeli Olur?

Baldır ağrısı ilerlediği takdirde çeşitli komplikasyonlara sebep olabilmektedir. Baldır ağrısı ciddi bir sağlık sorunun habercisi olabilmektedir. Bu sebeple acilen tedavi edilmesi gerekmektedir. Baldır ağrısı tedavi edilmediğinde kronik ağrılara, uzuv kayıplarına, günlük yaşam ihtiyaçlarını yerine getirmede yetersizlik, kalıcı sinir hasarları, güç kaybı, inme, enfeksiyon yayılması ve pulmoner emboliye sebep olabilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.