Ayak Tabanı Ağrısı

Ayak Tabanı Ağrısı

Tabanı

Parmakların kök kısımlarından başlayıp topuklara kadar uzanan ağrıya denilmektedir. Ayağın anatomik yapısıyla ilişkili olarak meydan gelebilen bu ağrı Dünya’da her yıl milyonlarca insanı etkileyen olumsuz bir durumdur. Ayaklarımız kaslar, tendon, yağ tabakaları ve parmak kemikleri gibi çeşitli kısımlardan meydana gelmektedirler. Bu kısımlarda çeşitli sebeplerle zorlanma, yaralanma, iltihaplanma, sinirlerin zarar görmesi, zedelenme vb. durumlar meydana geldiğinde ağrısı oluşmaya başlamaktadır.

Ayak Tabanı Ağrısı Neden Olur?

Ayak tabanlarında yaşanan ağrı bazen hafif sebeplerden dolayı meydana gelsede bazen ise ağır nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. İlk olarak ayak tabanı yanmasına sebep olan hafif nedenlere değinip ardından diğer ağır ayak tabanı ağrısı sebeplerine değinmek istiyoruz.

Sürekli uzun yürüyüşler yapmak zorunda kalmak, uzun süre ayakta durmak, nasır oluşumu ayak tabanında ağrı oluşmasına sebep olan basit nedenler arasında bulunmaktadır. Bunlardan farklı olarak ilerleyen yaş sebebiyle ayaklarda meydana gelen anatomik şekil bozuklukları ve zayıflıkta ağrıya sebep olabilmektedir. Sürekli topuklu veya dar ayakkabıların giyilmesi yanlış ayakkabı seçimine bağlı olarak ağrılara sebebiyet verebilmektedir.

Ayak tabanı ağrısına sebep olan ağır nedenlere değinecek olursak ilk olarak bunyon hastalığını ifade edebiliriz. Bu hastalıkta ayak başparmağında bulunan kemik dışa doğru çıkıntılı bir yapıdadır. Bu sebeple sürekli baskıya maruz kalmakta ve ayak tabanı ağrısı oluşumuna sebep olmaktadır.

Ayak Tabanı Ağrısına Sebep Olan Hastalıklar Nelerdir?

Ağrıya sebep olan ciddi etkenler arasında bulunan çeşitli hastalıklar vardır. Bu hastalıkların başlıcalarına biraz göz atmamız gerektiğini düşünüyoruz.

Plantar Fat Pad Atrofisi;

Ayak tabanında bulunan yağ dokularının zaman içinde yıpranması ve ince bir tabaka haline gelmesidir. Yaşanan incelme sebebiyle yürüme esnasında hasta kendini çakıl taşları üzerinde yürüyormuş gibi hissedebilmektedir.

Romatizmalı Hastalıklar;

Romatoid artrit, gut hastalığı, osteoartrit gibi romatizmalı kemik hastalıkları ayak tabanında yoğun ağrıya sebep olan etkenler arasında bulunmaktadır.

Ayakta Deformite Oluşması;

Ayakta çekiç parmak veya pençe parmak hastalığının meydana gelmesi sonucunda aşırı zorlanmaya bağlı olarak deformite meydana gelebilmektedir. Deformite ise ilerlediği zaman ayak tabanı ağrısı oluşmasına sebep olmaktadır.

Nasır;

Ayak tabanı bölgesindeki basınç ve zorlanma sonucu meydana gelen nasır ismi verilmiş kitleler ayak tabanı ağrısına sebep olan farklı etkenler arasında bulunmaktadır.

Ayak Tabanı Ağrısı Nasıl Geçer?

Ayak tabanı ağrısı görülmeye başlandıktan sonra bir doktora giderek hastalığın asıl kaynağını tespit edip ilaçlı tedavi sürecine başlayabilirsiniz. Fakat bu süre içinde ayak tabanı ağrısının hızlı şekilde geçmesi için bazı tavsiyelerde bulunmak isteriz. Öncelikli olarak ayak tabanı ağrısı yaşamamak için yüksek topuklu veya dar ayakkabı giymekten uzak durmalısınız. Çalışmaya ara verdiğiniz saatler içerisinde germe ve esnetme hareketleriyle kısa egzersizler yapmalısınız. Eğer varsa fazla kilolarınızdan kurtulmaya çalışmalısınız.

İş yerleri ve sosyal ortamlar dışında evde yapabileceğiniz çeşitli uygulamalar da sizleri ayak tabanı ağrısı nasıl geçer sorusuyla karşı karşıya kalmaktan ciddi oranda kurtaracaktır. İlk olarak evde ayaklarınızı dinlendirmeli, kalp seviyesinden yukarıda tutmalı ve buzla soğuk uygulama yapmalısınız. Ayaklarınıza sık sık masaj yapmalısınız ve ara sıra ılık suda bekletmelisiniz. Ayaklara soğuk uygulama yapmak ağrıyı giderir, sıcak suda bekletmek ise gevşemeyi sağladığı için rahatmaya sebep olacaktır. Bu işlemleri yaparken ayak tabanı ağrısı probleminden tamamen kurtulmak için bir doktordan veya fizik tedavi uzmanından destek almanız gerektiğini lütfen unutmayınız.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.