Ayak Tabanı Ağrıları

Ayak Tabanı Ağrıları

Uzun süre ayakta kalan bireylerin ayakları gün içerisinde yoğun baskıya dayanamaz ve genelde bu bireylerde görülmeye başlar. Bu ağrılar, aynı tempoda çalışıldığı sürece artarak devam eder ve bireylere sıkıntı vermeye başlar. Ayak tabanı ağrıları sadece uzun süreli ayakta kalmaya bağlı bir sıkıntı değildir. Yanlış ayakkabı seçiminden tutun da, kullanılan ilaçlara kadar pek çok etken bu ağrılara sebep olabilir.

Ayak Tabanı Ağrıları Nedenleri Nelerdir?

  • Ayağın kalıbına uymayan ayakkabı tercihleri yapmak, yüksek topuklu ayakkabıları uzun süre kullanmayı tercih etmek bu ağrılara neden olabilir.
  • Ayaklarda tendon ve kaslardaki iltihaplanma rahatsızlığı ve bu rahatsızlığın tedavi edilmemesi ayak tabanı ağrıları nedenlerindendir.
  • Ayakta düztaban probleminin olması uzun süre ayakta kalındığında ağrıya neden olur.
  • Ayak tabanında oluşan nasırlar da ağrıların en büyük tetikleyicisidir.
  • Ayak kemiklerinde oluşan incinme ya da fark edemediğiniz ufak hasarlar ayağınızda uzun süreli ağrılara neden olabilir.
  • Ayakta görülebilecek Osteoartrit, romatoid artrit ve gut hastalığı tarzı kireçlenmeler ayak tabanında şiddetli ağrılara neden olabilir.
  • Diyabet veya kalp hastalığına bağlı sinir hasarları da ayak tabanınızdan geçen sinirlerin ağrı yapmasına ve sizi zorlamasına neden olur.

Ayak Tabanı Ağrılarını Geçirmek İçin Evde Yapılabilecek Uygulamalar

Öncelikle ayak tabanı ağrılarına karşı koruyucu önlem olarak, ayağınızın yapısına uygun ayakkabılar seçiniz. Daha sonra spor ya da egzersiz yapıyorsanız sert zeminlerde değil de daha yumuşak zeminlerde yapmayı tercih ediniz. Uzun süre çalışıyorsanız, eve geldiğiniz zaman ayaklarınıza masaj ve esnetme hareketi uygulayınız. Ayrıca fazla kiloların da ayak yapacağını unutmayarak, kilonuzu dengede tutmaya çalışınız. Bunların hepsi koruyucu uygulamalardır. Ayağa buz tedavisi uygulamak ayak tabanı ağrıları için ideal bir tedavidir. Bu sizi rahatlatacak ve ayak ağrılarınızı dindirecektir.
Ayaklarınızı biraz havaya kaldırarak belli bir süre dinlenmek, kan akışını değiştirecek ve ayaklarınızı rahatlatacaktır.
Ayaklarınızı ılık suda bekletmek, uzun süre hareket etme ve uygun olmayan ayakkabı giyme sonucu oluşan ağrıları dindirmektedir. Ayrıca çok sıcak olmayan sular romatizmal ağrıların geçmesine de yardımcı olacaktır.
Ciddi ağrı durumlarında mutlaka bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp
Sonraki yazı »