Ayak Baldır Ağrısı

Ayak Baldır Ağrısı

Ayak çok farklı sebeplerle meydana gelebilmektedir. Kan dolaşımındaki yetersizlik, düzensiz ve sağlıksız beslenme, fiziksel darbe ve zedelenme, spor yaralanmaları vb. çeşitli sebepler ağrısı çabuk geçen veya kronikleşen ayak baldır ağrılarına sebep olabilmektedir.

Ayak Baldır Ağrısı İçin Neler Yapılmalı

Bandaj Uygulayabilirsiniz: Ayak baldır ağrısı için tedaviye başlamadan önce elastik bandaj kullanarak ağıran bölgeyi sarabilirsiniz. Bu sayede zedelenen baldır kaslarının bütünlüğünü koruyarak daha fazla tahrip olmasını engelleyebilirsiniz. Baldırınızı bandajla sardıktan sonra ibuprofen veya benzeri bir antiinflamatuar ilaç kullanmanız iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Soğuk Uygulama Yapabilirsiniz: Ağrının olduğu bölgeye buz uygulamak ayak baldır ağrısını geçiren etkili yöntemler arasında bulunmaktadır. Günde 2-3 sefer 15 dakika boyunca buz uygulaması yapmak hem şişmeleri engelleyecek hemde ağrının kesilmesine yardımcı olacaktır.

Dinleniniz: Baldır kası zedelenmelerinde istirahat etmek iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Uyurken ayaklarınız altına yastık koyarak bir süre havada kalmasını sağlayınız.

Beslenme Önerileri: Kas yaralanmalarında protein, karbonhidrat, vitamin, kalsiyum ve mineraller yönünden dengeli bir beslenme içerisinde olmalısınız. Kayısı, muz, hurma, patates, lahana, greyfurt, brokoli ve mısır tercih edebileceğiniz gıda maddeleri arasında bulunmaktadır.

Masaj Yapabilirsiniz: Günde 2 sefer herhangi bir doğal yağ kullanarak 5 dakika baldır bölgenize masaj yapabilirsiniz. Ilık bir banyo yapmak da ağrıların giderilmesinde etkili olacaktır.

Kaslarınızı Gerebilirsiniz: Düz bir zemine bacaklarınızı uzatarak ayak baldır kaslarınızı gerebilirsiniz. Ön tarafa uzatmakta olduğunuz bacaklarınızı topuktan ileri ittirirken aynı zamanda parmaklarınızla da kaslarınızı yukarı ittirin. Günde 7-10 sefer bu egzersizi yapabilirsiniz. Fakat bunu yaparken baldır veya bacaklarınızda şişlik olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Tıbbi Destek Alabilirsiniz: Bazı ayak baldır ağrısı problemleri sürekli olarak meydana gelmekte ve bir türlü geçmek bilmemektedir. Bu tür rahatsızlıklar genellikle farklı hastalıklar sebebiyle meydana gelmektedir. Bundan dolayı sürekli olarak ayak baldır ağrısı yaşıyorsanız bir doktora görünerek sorunun asıl sebebini tespit etmeli ve uygun şekilde tedavi sürecine başlamalısınız.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.