Ayak Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Ayak Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Nelerdir?

Vücudumuzun herhangi bir yerinde ağrı meydana gelmesi bize beklenmedik olumsuz bir durum olduğu yönünde işaret verir. Biz çoğu zaman yaşadığımız bu ağrının neden kaynaklanabileceği hakkında aslında fikir sahibiyizdir. Örneğin yaşadığımız uykusuzluk sebebiyle başımızda ağrı olduğunu biliriz. Yada gün içinde sürekli eşya taşımak zorunda kaldığımızdan dolayı sırtımızda ağrı olduğunun farkındayızdır. İşte bu ağrılar gibi ağrısı sorunuda bizi yoğun şekilde rahatsız etmekte ve bizleri demek zorunda bırakmaktadır. Ayak ağrıları ayakta durmayı ve yürümeyi aşırı derecede zorlaştırdığı için günlük işlerimizi halletme konusunda da bizlere yoğun sıkıntı yaşatmaktadır. Ayak ağrılarının bir an önce son bulması için ilk olarak nedenlerinin tespit edilmesi gerekmektedir, isterseniz fazla uzatmadan nedenleri nelerdir değinmeye başlayalım.

Nasır

Ayaklarımızın belirli bir bölgesi üzerinde yoğun sürtünme ve baskı meydana geldiği zaman bu bölge doğal şekilde kendini koruma altına almaya çalışır. Bunun içinse sertleşmeye, kalınlaşmaya ve nasır ismi verilen kitlelere dönüşmeye başlar. Nasırlar ayak topukları ve parmakları dışında el yüzeylerinde de meydana gelebilmektedir. Çünkü bu kısımlar sürekli olarak baskıya maruz kalan vücut parçalarımızdır. Ayrıca bu kısımların dışında ayak başparmak çıkıntısı yani bunyon hastalığı olan kişilerde de nasır meydana gelmekte ve ayak ağrısı oluşumuna sebep olmaktadır. Nasırlar ayakların aşınmalara karşı oluşturulmuş doğal savunma mekanizmalarıdır fakat üzerlerinde baskı olduğu zaman ağrıya sebep olmaktadırlar.

Zedelenmeler

Kemik zedelenmelere, tendon zedelenmeleri ve bağ zedelenmeleri sonucu ayak ağrısı meydana gelmektedir. Yanlış egzersiz hareketleri, ağır spor dallarında yer almak, aşırı kilolar ve yanlış ayakkabı seçimi zedelenmelere sebep olarak ayak ağrısı oluşmasını sağlamaktadır. Ağır işlerde çalışmakta ayak ağrısına neden olmaktadır. Bunlara ek olarak çeşitli iltihaplı hastalıklar zaman içinde vücut içi zedelenmelere sebep olarak ayak ağrısına neden olurlar. Ayak ağrınızın bir iltihap hastalığından kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için doktora görünmelisiniz.

Ayakta Stres Kırığı Oluşması

Aşırı yüklerden dolayı ayak kemiklerinde meydana gelen çatlamalara ayak stres kırığı ismi verilmektedir. Ağır çalışma koşulları, zor sporlar, sürekli masa başında hareketsiz şekilde oturmak veya aniden spor yapmak ayakta stres kırığına sebep olarak ağrı meydana getirmektedir.

Kireçlenme

Romatizmal artrit, gut hastalığı, osteoartrit vb. kireçlenmeye sebep olan hastalıklar ayak ağrısı oluşumuna sebep olmaktadır. Kemikler arası kıkırdaklarda aşınma olması, ayakta defermasyona yol açan romatizmal hastalıklar, çeşitli otoimmün da kireçlenmeye ve dolayısıyla bacak ağrılarına sebep olur.

Periferal Nöropati

Alt bacak, kol, el ve ayak bölgelerinde sinir hasarı olmasına periferal nöropati denilmektedir. Bu hastalıklarda sinirlerin tahrip olması sebebiyle güç kaybı, şişlik, ağrı, uyuşma ve karıncalanma gibi durumlar meydana gelmektedir. Ayrıca ilerlediği takdirde birçok dolaşım sistemi rahatsızlığına sebep olabilmektedir. Periferal nöropatinin belirtileri arasında yoğun ayak ağrısı da bulunmaktadır.

Düztabanlık

Düztabanlık hastalığı genel olarak çocuklarda görülmesine rağmen bazen yetişkin bireylerde de meydana gelmektedir. Yolda yürürken adım atma işlemi bizim için oldukça rutin ve sıradan bir hale gelmesine rağmen vücudumuz için aynı durum söz konusu değildir. Ayaklarımız yürüme esnasında vücudun tüm yükünü üzerinde taşımaktadır. Bu sebeple düztabanlık vb. hastalıklar sonucu zarar görüp ağrıması son derece olası bir durumdur. Romatizma, şeker hastalığı ve aşırı kilo zaman içinde düztabanlık oluşumuna sebebiyet vermektedir. Düztabanlık ilerledikçe ayaktaki deforme oranı arttığından dolayı ayak ağrısı oluşumuna sebep olacaktır.

Topuklu Ayakkabı Giymek

Bayanların birçoğu için yüksek topuklu ayakkabılar şıklıkları için bir vazgeçilmez olmaktadır. Topuklu ayakkabılarla aynen normal ayakkabı gibi rahat hareket etmeye alışmış kişiler bulunmaktadır. Fakat ne kadar alışmış gibi gözükselerde topuklu ayakkabılar ayaklara aşırı derecede yük bindirmektedirler. Özellikle yüksek, sivri ve dar burunlu topuklu ayakkabılarda ayağa binen ekstra yük miktarı son derece artmaktadır. Giyilen topuklu ayakkabıların topuk kısmı 5 cm’den fazla olduğu zaman artık yoğun şekilde ayak ağrısı görülmeye başlanacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.