Zeytin Ağacı Nasıl Budanır?

Zeytin Ağacı Nasıl Budanır?

Zeytin Ağacı Nasıl Budanır?

Zeytin ağacı verimliliğini koruyabilmesi için yıllık periyodik bakımlar ister. Susuzluğa karşı dayanıklı bir bitki olsa da yağışa göre verimlilikte farklılık gösterdiği gibi toprağının işlenmesi, dallarının budanması en önemli verimlilik unsurlarındandır. Nasıl ki diğer ağaçlar gençleştirilmek için budanır ise zeytin ağacı da gençleştirilmek, yeni ve taze dalların oluşumuna zemin hazırlamak ve üretimde kaliteli devamlılığı arttırmak için budama işlemi yıllık periyotlarla yapılır.

Zeytin ağacı; genç, olgun ve yaşlılık dönemlerine göre 3 farklı zamanlarda incelendiğinde geçlik döneminde kök gelişimi ön planda iken olgunluk döneminde kök ile yaprak gelişimi aynı oranda dengelenmektedir. Yaşlılık dönemlerinde ise verimliliğini kaybetmeye başlayan zeytin ağacı kök gelişimini tamamlayıp yaprak ve gövde için beslenme gösterir ve bu duruma taç dengesi denir.

Genç zeytin ağacı budama işleminde ağacın büyümesine öncelik vermemiz söz konusudur. Ana dal gelişimi dönemi olan genç ağacın dalları ne kadar önem arz etse de yıllık budama işlemi ile büyümesi kontrol altına alınmalıdır. Büyümeyi önleyecek fazla yapılan kesimlerden ziyade gövde kısımlarından çıkan dalları budanır. Zeytin ağacı fidan şeklinde ise ilk yıllarda yaz güneşinden korumak için gölgelendirilir. Üç dört yaşlarına gelen zeytin ağacı için ise bir gövde üzerinde 3 veya 4 ana dal alacak biçimde şekillerinin kontrol edilmesi en uygun olanıdır. Ana dal seçiminde dikkat edilmesi gereken nokta ise aynı noktadan çıkmış dalların uygun olmayacağını bilmekten geçer. İlk yıllar ağacın ana hatlarını belirlemek amaçlı yapılan budama esnasında üst kısımlardan zayıf sürgen dalların dışında budama işlemi yapmak çok uygun olmayacaktır.

Zeytin Ağacı Neden Budanır?

Verimli dönemde zeytin ağacını nasıl budayacağımız konusunda farklılaşan budama işlemi bu dönemde yapılmasaydı taç dengesinin alt üst olacağı ve dalların yoğunluğu ile yükünü kaldıramayıp kırılmalar görülen bir zeytin ağacı ile karşı karşıya kalmış olacaktık. Mahsul kafesi olarak adlandırılan kısım yani ağacın gövdesinden yukarıya doğru silindirik bir mesafe hayal edersek 2 metre çaplı bir yapıdır. Bunların dışında kalan bölge verimlilikte düşüklük göstereceği gibi bu bölgede de zayıf dalları ve kuru sürgenleri temizlememiz çok önemlidir. Işık alması ve verimlilik kalitesi için canlı dallarda da seyreltmelere gidilmeli, bu sayede ağacın kendini dayayıp besleyebilmesi rahatlaştırılmalıdır. Ağacın doğasında bulunan budama işlemi ağacın yükünü hafifletmek, gençleştirmek ve hastalıklara karşı direncini arttırmak için yapılan en önemli çözüm yollarındandır.

Zeytin Ağacı Hangi Dönemlerde ve Nasıl Havalarda Budanır?

Zeytin ağacı soğukların daha sert görüldüğü yerlerde havaların ılımasını beklemek gerekirken daha yumuşak iklimlerde ise kışın da yapılabileceği gibi bahar ayında da budanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ