Zeytin Ağacı Kaç Kilo Zeytin Verir?

Zeytin Ağacı Kaç Kilo Zeytin Verir?

Zeytin Ağacı Kaç Kilo Zeytin Verir?

Zeytin ağacı fidandan dikme ise kazık köklü olmaz bu sebeple çabuk yıkılır fakat tohumdan yetişti ise ve özellikle eğimli bölgedeyse sağlam ve kolay yıkılmaz özellik taşırlar. Uygun koşullarda yetiştirilen zeytin ağacı 4, 5 yıl sonra ilk kez zeytin verir. 20 yaşından itibaren verim görülen zeytin ağacı en verimli kilo değerlerini 35 yaş ile 100 yaşları arasında verir. Yağışın çok etkili olduğu zeytin ağacı yetiştiriciliğinde kaç zeytin ağacı varsa her birinin belli periyotlarla sulanması, güneş alması, budanması ve toprak bakımlarının yapılması verimlilik artışında olumlu sonuçlar verir.

Çok Uzun Bir Ömre Sahip Olan Zeytin Ağacı Yüzlerce Yıl Yaşayabilir ve Verim Alınabilir

Coğrafi olarak deniz seviyesi ile 400 m yükselti arasında bulunan, kışları ılıman yağışlı ve yazları kurak mevsim şartlarında budama ve bakımları yapılan zeytin ağacı verimi en yüksek değerleri taşır. 27 cins ve 600 türe sahip olan zeytin ağacı kaç kilo zeytin verir sorularına yanıt olarak genellikle 20 30 kilo verim alınan zeytin ağacı türü, bakımı ve iklimi ile 45 hatta 50’lere varan kilo değerinde zeytin almak mümkündür.

Zeytinin Sağlıklı Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Sağlıklı bir zeytin meyvesinin ağırlığı 5 ile 12 gram arası, çekirdek oranı yüzde 13 ile 30 arası, meyve kabuğu 1.5 ile 3.5 arası oranlara sahip olması ve yağ oranının meyve üzerinde yüzde 30 a yakın olması verimliliğin çok iyi olduğu anlamını verebilir.

Eğer zeytini çok taze veya çok olgun toplarsanız da verimliliğin değişeceği gibi siyahlaşma dönemi toplanabilecek en iyi vakit olmasına dikkat çekilmesi gerekir. Verimlilik ile Türkiye dışına çıkarsak İspanya’da 40 ile 50 kilo ortalama ile zeytin alabildiklerini göz önüne aldığımızda verimlilik olarak tekrar düşünmemiz gerekmektedir. Fakat bir iyi haber bizim zeytin kalitesi az bir farkla daha iyi.

Ayrıca bir sene önce toplanılan zeytin sezonu sırasında ağaca ne kadar zarar verilirse ileri ki yıl verimliliğin o derece düştüğü belirtilmekle beraber zeytin ağacı kaç kilo zeytin verir diye tekrar sorduğumuzda ağacımızı daha iyi tanımış oluruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ