Zeytin Ağacı Hastalıkları

Zeytin Ağacı Hastalıkları

Sofralarınızdan eksik etmediğiniz kahvaltılık olarak kullanılan zeytinin kullanım alanlarında geniş bir çeşitlilik bulunmaktadır. Yemekler, hamur işlerinde kullanılan zeytin, yağı ile de evlerinize mutlaka girmektedir. Peki ya zeytinin yetiştirilmesi esnasında nasıl bir tehlikenin zeytin ağacı hastalıkları olarak ortaya çıktığını biliyor musunuz? Şimdi size bu yazımızda zeytin ağacı hastalıkları ile ilgili detaylı bilgileri paylaşmaya çalışacağız.

Nedir?

Yapraklarında yeşil rengi soluklaştırmış olarak görülmekte olup sararmasına ve dökülmesine neden olmaktadır.

Sürgünlerde uç kısımlarda kurumalar, ağaçlarda bodurlaşma ve çalılaşma ile sürgün oluşumunun artmasına neden olur.

Zeytinlerde ise çekirdek oluşumunun sürmesi, ancak kabuğun gelişiminin durması şeklinde görülmektedir. Bu nedenle meyvelerin kalitesinin düşmesi, istenilen verimin alınamaması şeklinde kendisini göstermektedir.

Nedir?

Yıllık zeytin ağacı sürgünlerinde yaprağın, çiçeğin veya zeytinlerin dökülmesi sonucu açık kalan yerlerde meydana gelen süngerimsi yapılara sahip olan siğillerdir. Dalların zamanla çıplak bir görünüm almasına neden olmaktadır. Zeytin ağacı dışında çeşitli bitkilerde yine bu hastalığa rastlanıldığını söyleyebiliriz.

Nedir?

Kış aylarının bitiminde, ilkbaharın gelişinde sürgün ve dalların aniden kırılması şeklinde görülmektedir. Bu ani solgunluk olarak adlandırılmakta olup zeytin ağacı hastalıkları arasında yer alan vertisilyum solgunluğu görülmesine işarettir.

İkinci belirtisi ise yavaş solgunluk olarak, yine ilkbaharda zeytin çiçeklerinin mumyalaşarak ölmesi şeklinde görülmektedir. Zeytin ağaçlarının veya zeytinlerin ölmesine neden olarak emeklerinizin boşa gitmesine ve verimsizlikle sonuçlanan hasatlara neden olmaktadır.

Nedir?

Zeytin ağacı yapraklarının birkaç katmandan oluşan renk değişimleri ve halkalaşması şeklinde görülmektedir. Bu nedenle yapraklar ve meyveler daha kısa sürede dökülmekte, verimli bir sonuç alınmamaktadır.

Nedir?

Özellikle sofralarınıza gelen zeytinlerde bu sineklerin zararları büyük sorunlara yol açmaktadır. Görünüm bakımından sarı veya kahverengimsi bir rengi bulunan bu sinekler zeytin ağacı hastalıkları kategorisinde yer almakta olan zararlılardandır.

Alınabilecek Tedbirler Nedir?

Yukarıdaki zeytin ağacı hastalıkları ile ilgili olarak çeşitlerine göre değişik kültürel veya  kimyasal mücadele yöntemleri alınabilir. Uygun zamanlarda topraklar, ağaçlar ve ilaçlama üzerinde yapılacak çeşitli uygulamalar sayesinde bu hastalıklara karşı önlem alınabilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.