Tarçın Ağacı Nerede Yetişir?

Tarçın Ağacı Nerede Yetişir?

Nasıl Bir Bitkidir ve Nerede Yetişir?

Tarçın ağaç ve ağaççıklardan oluşan hoş kokulu bir bitki olup tropikal iklim bitkisi olması sebebiyle ülkemizde yetişmemekte idi. Fakat botanik bahçelerin ülkemize gelmiş bulunmasıyla yetiştirilmeye başlandığı görülmekte bunun için tropikal iklim koşulları sağlayan sera sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Kabuklarının altında bulun antiseptikler hastalıklara karşı hassas bir yapı oluşturmakta ve soğuğa karşı dayanıksızlık göstermektedir. Defnegiller ailesinin bir mensubu olan tarçın ağacı Güney Asya ve Güneydoğu Asya bölümlerinde bulunurken anayurdunun bu bölgeler olarak kabul edilir.

Tarçın Ağacı Faydaları

Özellikle mide ve bağırsak gazını söken, iştah açıcı ve sindirimi kolaylaştıran, kan dolaşımını geliştiren ve faydaları saymakla bitmeyen şifalı bitki tarçın aslında iki farklı çeşidi bulunuyor. Bu türlerin isimleri Seylan tarçını ve Çin tarçını olarak adlandırılmaktadır. Seylan tarçını güney Asya civarında daha yaygın yetişen ve Sri Lanka, Hindistan, Myanmar gibi bölgelerde, Amerika’da ise Brezilya çevrelerinde yetiştirilen bitki açık kahverengi ve tatlımsı bir tat vermesiyle ünlü olup piyasa değeri en yüksek olan tarçın türüdür. Ağacı kışın yapraklarını dökmez ve kısa boylu olmasıyla bilinir. Ağacın körpe dallarının kabuklarından oluşan Seylan tarçını mantar dokudan ayrılarak boru şeklinde kıvrılan tarçın kabukları iç içe geçmiş bir halde kurutulur, toz haline getirilir veya kabuk şeklinde paketlenir.

Çin Tarçını Nedir?

Çin tarçını ise boyu 10 12 metre civarına çıkabilen güneydoğu Asya’da yani Çin topraklarında yetiştirilen ve adını buradan alan bir tarçın ağacı bitkisidir. Bu bitki uçucu yağ taşır ve kabuğunun üzerinde bulundurduğu mantar tabaka sebebiyle gri renktedir. Üretilen Çin tarçını, Seylan tarçını gibi baharat olarak kullanılır fakat daha acımsı renkte ve kalitesi Seylan tarçını ile kıyasla daha düşüktür. sorusunu en iyi yanıt tropikal olmayan hiçbir ikimde yetişmez diyerek cevaplandırabiliriz.

Seylan tarçını kabukları alınırken pek zarar görmez bu sebeple Çin tarçını ile kıyaslandığında daha rahat toplanılan kabukları üreticiler için de risk söz konusu değildir. Çin tarçını ise bilinçsizce işleme tabi tutulduğu zaman zarar görebilir ve ağacın kurumasına sebep olabilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp