Sandal Ağacı Yağı Faydaları

Sandal Ağacı Yağı Faydaları

Yağı Faydaları

Bu yazımızda sizlere faydaları üzerine önemli açıklamalarda bulunacağız. Santalum album ağacı köklerinin ve gövdesinin üzerinde uygulanmakta olan ekstraksiyon yöntemi ile sandal ağacı yağı elde edilmektedir. Kokusu daha çok meyveli, tatlımsı veya odunsu özelliklerde olan çeşitliliklere sahiptir sandal ağacı yağı ile ilgili bazı faydalarından söz etmek istediğimiz bu yazımızı okuduktan sonra, siz de gerekli bilgilere sahip olabileceksiniz. Ancak öncelikle bu yağın elde edilebilmesi için ağacın 30 yaşında olması gerektiğini bilmelisiniz.

Sandal Ağacı Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Son yıllarda kozmetik alanında kullanılmakta olan ve saymakla bitmeyecek kadar çok faydası bulunan sandal ağacı yağı cilt üzerinde muhteşem etkilere neden olmaktadır. Kuru ciltlerde nemlendirme etkisi, çatlamış ve yıpranmış ciltlerde ise onarma etkisi bulunmaktadır. Ayrıca sivilce ve akne gibi izler üzerinde de kullanılmakta olup, neredeyse cilt hasarlarının tümünü iyileştirme özelliğinin olması ile dikkatleri çekmektedir.

Sandal Ağacı Yağının Vücuda Faydaları Nelerdir?

Cilde sağlayacağı iyilikler dışında sandal ağacı yağı faydaları ile ilgili olarak çeşitli vücut hasarlarını onarmasından söz edebiliriz. Bunlar arasında balgamı sökmesi, öksürüğe iyi gelmesi, antiseptik özelliği taşıması, rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisinin olmasını sayabiliriz. Mide ve ishal için de seyreltilerek kullanılması önerilmektedir. Bunların yanında dizanteri ve bel soğukluğu veya uykusuzluk ve stresten kaynaklı depresyon durumlarında da yine sandal ağacı yağını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca cinsellikle ilgili olarak afrodizyak etkisi yaratabileceğinden söz edebiliriz.

Sandal Ağacı Yağı Nasıl Tüketilmelidir?

Sandal ağacı yağı faydaları için doğrudan kullanmak yerine çeşitli bitkilerle karıştırarak seyreltmek veya haricen kullanmak gerekir. Böylece iç ve dış hastalıklara ve cilt üzerindeki hasarlara iyi gelmektedir. Sandal ağacı yağını kullanarak hazırlayacağınız bazı maskeler de bulunmaktadır. Bunun için zerdeçal, gül suyu veya badem yağı gibi ürünlerden eşit miktarda kullanarak muhteşem karışımları hazırlayabilirsiniz. Boyun ve cilt bölgesinde uygulayacağınız bu maske sayesinde sizler de pürüzsüz bir görünüme kavuşabilirsiniz. Son olarak sandal ağacı yağının üzerine 10 damla su damlatılması ve cilde uygulanması halinde de faydasını göstereceğini söyleyebiliriz.

Sandal Ağacı Yağının Zararları Var Mıdır?

Sandal ağacı yağı faydaları kadar, aşırı dozda kullanılması halinde veya uygun olmayan şartlarda tüketilmesi durumunda zararlarını da bilmek gerekir. Solunum yetmezliği başta olmak üzere, bronşit ve astım benzeri solunum ve akciğer rahatsızlıkları ile karaciğer hastalıklarının yaşanması durumunda kullanılmaması önerilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.