Palmiye Ağacı Bakımı

Palmiye Ağacı Bakımı

Ağacı Bakımı

Tropik bölgeleri temsil eden bir ağaç türü olmasıyla dikkatinizi çekecek olan bakımı nasıl yapılır sorusuna bu yazımızda yanıt bulabileceksiniz. Ekonomik değerinin yüksek olmasından ve bulunduğu ortamları süslemesinin yanında, havasını değiştirmesinden de etkileneceğiniz bu ağaçların bakımını en iyi şekilde yapabilmeniz için bazı tüyoları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Palmiye Ağaçları Soğuktan Nasıl Korunur?

Sıcak ve ılıman bölgelerde yetişme özelliğine sahip olan palmiye ağaçlarının soğuk bölgelerde yetişecek olması halinde ise don olaylarına karşı korunması amacıyla birtakım önlemlerin alınması gerekmektedir. Soğuktan korumak amacıyla sağlıklı yapraklarının budama işlemi esnasında kesilmemesine dikkat edilmelidir. Ayrıca soğuğun en sert halini hissettiğiniz dönemlerde palmiye ağaçlarındaki üst kısımda bulunan yeşil dalların çeşitli bezler ve çuval benzeri kumaşlar ile sarılması gerekmektedir. Bu şekilde ihtiyaç duyacağı sıcaklığı hissedene kadar bırakılması önemlidir.

Palmiye Sulaması Nasıl Yapılır?

yapılırken dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan birisi sulamaya yöneliktir. Çok fazla suya ihtiyaç duymakta olan palmiyelerin kök kısımlarında su birikmemesine dikkat etmeniz gerekmektedir. Kök kısımlarında aşırı yayılma görülmemesi nedeniyle suyun bu yüzeyleri kaplamamasına özen gösterilecek şekilde sulaması gerçekleştirilmektedir. Aksi halde kök bölgesinde toplanacak olan su nedeniyle bu bölgelerde başlayan çürümenin kısa sürede tüm ağacı sarmış olduğunu görürsünüz.

Palmiye Budaması Nasıl Yapılır?

Palmiye ağacı bakımı yapılırken sıra budama işlemlerine geldiğinde dikkat etmeniz gereken konularda sizi uyarmak istiyoruz. Aşağı doğru sarkmış bir vaziyette bulunan dalların zamanında budanması gerekmektedir. İşte bu durumda bulunan palmiye ağaçlarının budanma zamanının geldiğini anlayabilirsiniz. Budama için ince uçlu testereyi veya budama makinelerini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sürgün veya terminal tohumcuğuna zarar vermeden budama işlemlerini yapmanız gerektiğini unutmayın.

Palmiye Ağacı Nasıl Gübrelenir?


Palmiye ağacı bakımı
esnasında yeni gelişmekte olan veya gelişmiş olanlarına iki türlü gübreleme işlemi uygulanmaktadır. Henüz yeni gelişiyorsa 2 hafta da bir sefer, gelişmiş olan palmiye ağaçlarına ise yılda 2 kez gübreleme yapılmalıdır. Gelişmiş palmiye ağaçları İlkbahar ve Sonbahar mevsimlerinde gübrelenmektedir. Gübre tercihi yaparken granüllü gübrelerden uzak durmalı ve suda erimekte olan gübreleri tercih etmelisiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.