Nar Ağacı Yetiştirilmesi

Nar Ağacı Yetiştirilmesi

Ilıman bölgelerin ekşi, tatlı veya mayhoş olmak üzere 3 farklı tada sahip olan meyvesidir. Sağlık yönünden birçok faydası bulunan bu meyveyi yetiştirmesi biraz zahmetlidir. yetiştirilmesi aşamalarını sabırla atlattıktan sonra meyvesini büyük bir keyifle tüketebilirsiniz. Biz de sizlere şimdi bu yazımızda nar ağacı yetiştirilmesi ile ilgili daha detaylı bir şekilde bilgileri aktarmaya çalışacağız.

İlkbaharın gelmesiyle birlikte kırmızı renkteki çiçekleriyle göz almakta olan bu meyvenin ağacındaki dikenli yapılar çoğu zaman can sıkıcı bir hal alabilir. Bu nedenle nar ağacı yetiştirilmesi esnasında en çok bu dikenlere dikkat etmeniz ve katlanmanız gerekmektedir. Peki ya nar ağacı yetiştirilmesiyle ilgili ilk aşamaların nasıl yapıldığını merak ediyor musunuz? İşte size şimdi nasıl dikilir, nasıl sulanmalı ve ne zaman meyvesini alırsınız? gibi konuların cevaplarını verecek ve sizlere bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız.

Nar Fidanı Nasıl Dikilir?

Baharın geldiğini müjdeleyen Nisan ayında nar fidanı dikimlerini, yine narın dibinden alacağınız filizler ile gerçekleştirebilirsiniz. Baş parmağınızın büyüklüğünde olan bu filizleri neredeyse yarım metreye kadar bulan uzunluklarda iki parçaya ayırmanız gerekmektedir.

Daha sonra dikilecek tarafını biraz inceltmeli ve sivriltmelisiniz. Daha sonra 4 metre boşluk bırakmak suretiyle bu nar fidanlarını toprakla buluşturabilirsiniz. Unutmayın ki, nar fidanlarının, toprağın üst yüzeyinde kalması gereken uzunluğu yalnızca 10 cm’yi bulmaktadır.

Köklü olarak nar ağacını dikmek istediğiniz de ise, nar ağaçlarının köküne kadar inip filizi alabilirsiniz. Sonbahar ya da ilkbahar mevsimlerinde bu köklü filizleri yarım metre uzunluğundaki çukurlara bırakıp üzerini toprakla kapatmalı ve can suyunu vermelisiniz.

Nar Fidanı Sulaması Nasıl Yapılır?

Nar fidanlarını diktikten sonra toprakta küçük su kanalları açabilirsiniz. Çünkü ilkbahar aylarında bu fidanların her hafta bir kez sulanması gerekmektedir.

Nar Fidanı Ne Zaman Meyve Verir?

Dikimini gerçekleştirdiğiniz nar fidanlarının topraklarında uygun sulama, gübreleme ve yabani otları temizleme uygulamalarını tam zamanında yapmışsanız hemen büyümeye başladığına şahit olabilirsiniz. Ancak ağaç halini alarak şekil verilmesi sonucu meyve hasadına başlanması için üçüncü yılın Sonbahar aylarını beklemeniz gerekmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.